Przejmą pieniądze po zmarłym, zanim się zorientujesz. Ta procedura rozpoczyna się błyskawicznie
Jak uzyskać spadek? W wielu przypadkach procedury prawne mogą być bardzo skomplikowane i czasochłonne. Polacy często nie zdają sobie sprawy, że to właśnie czas może być kluczowy. Spadkobiercy mogą stracić majątek, jeśli przegapią jeden, istotny szczegół. Kto w takim przypadku zabierze pieniądze?
Spadkobiercy muszą się spieszyć. Kluczowa jest jedna data
Moment śmierci krewnego to zawsze trudny czas dla rodziny. Czas żałoby mogą dodatkowo skomplikować kwestie prawne, w tym również te dotyczące spadku . Kto powinien otrzymać majątek po zmarłym? Pieniądze powinny zostać podzielone nie tylko zgodnie z testamentem, ale również dziedziczeniem ustawowym.
Wiele osób nie wie, jakie działania należy podjąć w takiej sytuacji. A jeśli będziemy zwlekać zbyt długo, pieniądze mogą zwyczajnie przepaść — i to nie na rzecz innego krewnego. Zabierze nam je urząd gminy, ale możemy temu zaradzić. Kłopot dotyczy jednej, konkretnej “formy” spadku.
O tych środkach po zmarłym możesz nie wiedzieć. Trafią na konto gminy
W całość masy spadkowej wchodzą wszystkie prawa i obowiązki zmarłego. Osoby, w przypadku których zostanie ustalone prawo do spadku, otrzymają rzeczy materialne i długi, ale również, oczywiście, gotówkę. Również tą, która była przechowywana na rachunku bankowym .
Kłopoty mogą się jednak zacząć, gdy sami nie wiemy o danym koncie, a tym samym o konkretnych środkach. O pieniądze do banku musimy się bowiem zgłosić sami. Bank nie ma bowiem obowiązku poinformować nas o takim rachunku, jeśli nie wystosujemy odpowiedniego pisma. Co powinniśmy zrobić, by uzyskać informacje o rachunkach zmarłego? Mamy na to ściśle określony czas.

W ten sposób odzyskasz spadek. Bank odpowie tylko w jednym wypadku
Prawo do spadku mają przede wszystkim krewni zmarłego — małżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo. Osoby, wobec których zostanie potwierdzony tytuł prawny do spadku po właścicielu rachunku, mogą zgłosić się do “Centralnej Informacji”. W celu uzyskania informacji o wszystkich kontach, wystarczy złożyć jeden wniosek w dowolnym banku lub SKOK-u w Polsce. Na podstawie art. 92ba Prawa bankowego bank ma obowiązek udzielić nam wówczas zbiorczej informacji o rachunkach bankowych zmarłego, jednak bez wskazania danych ewentualnego współposiadacza. W tak uzyskanych danych znajdziemy podmiot prowadzący rachunek i numery kont.
Co jednak, jeśli nie złożymy takiego wniosku? Procedura na taką okoliczność rozpoczyna się już w dniu, w którym bank dowie się o śmierci właściciela rachunku. Dwa lata po tym terminie instytucja będzie zobowiązana poinformować organ wykonawczy gminy o prawie do nabycia środków pieniężnych , zgodnie z art. 935 Kodeksu cywilnego. Na złożenie pisemnego komunikatu bank ma dokładnie 7 dni. Po zakończeniu procedury, pieniądze trafią do gminy zgodnie z ostatnim miejscem zamieszkania właściciela konta.
Wyjątkiem od tej zasady — poza sytuacją, gdy spadkobierca zgłosi się po pieniądze — są przypadki, gdy na koncie znajduje się kwota poniżej określonego progu, zależnego od minimalnego wynagrodzenia. Obecnie limit ten wynosi 466 zł. Poniżej tej kwoty bank nie zawiadomi gminy. Gdy jednak na rachunku przechowywana będzie większa suma, po upływie wskazanego terminu będziemy musieli się z nią pożegnać.