Przejście na wcześniejszą emeryturę. Skorzysta wąskie grono, potrzebny wniosek
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę kusi wiele osób. Jednakże żeby móc skorzystać z tego przywileju, potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Ogranicza to z kolei grono osób, które z tego przywileju mogą skorzystać. Dodatkowo, trzeba złożyć wniosek.
Wcześniejsza emerytura nie dla wszystkich
Sprawa dotyczy osób, które urodziły się między 1 stycznia 1949 a 31 grudnia 1968 . Ich przejście na wcześniejszą emeryturę reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku.
Jak podaje Interia, osoby z tego okresu muszą spełnić kilka warunków . Przede wszystkim, muszą one osiągnąć wiek emerytalny , który w przypadku kobiet wynosi 55 lat, a dla mężczyzn - 60 lat.
Wymagania są szczególne
Przejść na wcześniejszą emeryturę mogą tylko osoby, które pracowały w szczególnych warunkach . Chodzi tu o szkodliwość warunków pracy dla zdrowia czy znaczny stopień uciążliwości.
Z informacji Interii wynika również, że do wniosku trzeba dołączyć świadectwo pracy . Ma ono stanowić dowód na co najmniej 15 lat stażu pracy w zawodzie spełniającym wspomniane wymagania.
Wniosek na dwa sposoby
Dodatkowo, trzeba spełnić jeszcze dwa warunki. Chodzi o 20-letni (w przypadku kobiet) bądź 25-letni (w przypadku mężczyzn) okres składkowy i nieskładkowy , a także brak zaangażowania w OFE .
Wniosek z załączonymi dokumentami można złożyć osobiście w placówce ZUS bądź przez platformę PUE ZUS . Jak informuje Interia, trzeba być również przygotowanym na ewentualność złożenia dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień przez Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w związku z wnioskiem.