Przestaną działać miliony linków. Google szykuje nam kolejną katastrofę
O tym, jak działa scentralizowany i zoligopolizowany współczesny internet mieli się okazję wczoraj przekonać użytkownicy systemu Windows i oprogramowania CrowdStrike oraz ich liczni klienci. Za moment czeka nas kolejna katastrofa, która sprawi, że przestaną działać miliony hiperłączy. A wszystko przez jedną decyzję Google.
Google definitywnie zamyka goo.gl
Fundamentem usługi World Wide Web są hiperłącza. To od nich rozpoczął pracę uznawany za ojca chrzestnego internetu Tim Berners-Lee i to możliwość odsyłania z jednego dokumentu do drugiego do dziś przesądza o sukcesie nie tylko WWW, ale też w dużej mierze internetu w ogóle. Po 40 latach historii wynalazku linki działają w sposób w zasadzie niezmieniony.
Problem w tym, że wkrótce duża ich część przestanie działać za sprawą Google. Korporacja zdecydowała bowiem nie tylko o zamknięciu popularnej niegdyś funkcji skracania linków, ale też przestanie obsługiwać wcześniej utworzone skróty. W efekcie trudna do oszacowania, lecz liczona w setkach milionów liczba linków na stronach, ale też poza internetem, przestanie działać.
Sparaliżowane lotniska, banki i media. Wszystko przez globalną awarię MicrosoftuZa miesiąc miliony linków przestaną działać
Usługi skracania linków pozwalają zamienić długie adresy na krótkie, łatwe w obsłudze linki, a jedną z nich było należące do Google goo.gl. Już w 2018 r. korporacja zaczęła jednak odchodzić od tego rozwiązania, a teraz ogłosiła jej całkowite zamknięcie. Co gorsza, przestaną działać także już wygenerowane skrócone linki. Już od 23 sierpnia br. wszystkie adresy goo.gl/* będą prowadzić donikąd, mimo że ukrywane dzięki nim zasoby wciąż będą dostępne.
Zobacz: Elon Musk wpłaci miliony dolarów na kampanię prezydencką. Wesprze jednego kandydata
W swoim czasie skracacz linków Google był najpopularniejszą tego typu usługą i do 2018 r. obsługiwał ogromną liczbę użytkowników. Za nieco ponad miesiąc w każdym miejscu w internecie, na które chciano odsyłać za pomocą linka w goo.gl pojawi się jednak czarna dziura, informacyjna wyrwa. Google wyświetli jedynie komunikat, że link już nie działa, a w sierpniu 2025 r. wyświetlany będzie zwykły błąd 404.
Zachwiane fundamenty internetu
Skala problemu jest gigantyczna i wykroczy on także poza internet. Skrócone linki stosowane są bowiem chętnie nie tylko na stronach internetowych, ale też w branżowej prasie, literaturze, dokumentacji i innych materiałach drukowanych. Wyłączenie jednej usługi należącej do internetowego oligopolisty spowoduje pewne zachwianie w fundamencie internetu - w hiperłączach.