Wchodzą w życie już jutro. Niektórzy Polacy będą mogli liczyć na specjalne przywileje
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądał pierwszy dzień szczepienia na COVID-19
Jakie są przywileje dla zaszczepionych
Kiedy będzie można z nich skorzystać
Przywileje dla zaszczepionych zachęcą do Polaków? Za nami pierwszy dzień szczepień
Rząd wprowadza przywileje dla zaszczepionych jeden dzień po inauguracji akcji „Polska się szczepi”. 27 grudnia pierwsze osoby otrzymały preparat przeciwko COVID-19. RMF FM podaje, że Narodowy Program Szczepień ruszył o godz. 8:31 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce jest naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. - Jeżeli chcemy wrócić do normalności, a chcemy, to trzeba się zaszczepić. Nie bolało, to zaszczyt dla mnie - oznajmiła pielęgniarka po szczepieniu.
Cały proces został uwieczniony przez różne stacje telewizyjne, które transmitowały to wydarzenie na żywo. W ten sposób realizowana jest kampania edukacyjno-informacyjna na temat szczepień w Polsce, która w dalszym ciągu wydaje się być niezbędna.
Na portalach społecznościowych z łatwością można znaleźć teorie spiskowe dotyczące preparatu na COVID-19, w wyniku których część obywateli deklaruje brak chęci poddania się szczepieniu. Według badania IBRiS dla Wirtualnej Polski szczepieniu zamierza się poddać tylko 39 proc. obywateli. Czy pakiet ulg dla osób zaszczepionych, który przygotował rząd, stłumi to sceptyczne podejście?
Przywileje dla zaszczepionych od jutra? Ministerstwo Zdrowia tłumaczy
Przywileje dla zaszczepionych to przede wszystkim brak konieczności poddawania się kwarantannie na wypadek kontaktu z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Samoizolacja nie będzie obejmowała także osób, które przyjeżdżają do Polski z zagranicy, pod warunkiem że zaszczepiły się na COVID-19.
Poza tym przywilejem dla zaszczepionych ma być także niewliczanie ich do limitu pięciu osób na spotkaniach towarzyskich organizowanych w domu lub w lokalu. Co więcej, zaszczepieni będą mogli bez przeszkód korzystać z rehabilitacji.
Przywileje dla zaszczepionych mogą także znacznie ułatwić ubieganie się o przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej. Osoby, które poddały się szczepieniu, nie będą bowiem musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu pod kątem SARS-CoV-2.
Kiedy zaczną obowiązywać przywileje dla zaszczepionych? Okazuje się, że data 28 grudnia 2020 r. ma na razie charakter wyłącznie symboliczny. Choć tego dnia cały kraj pogrąży się w kwarantannie narodowej to na skorzystanie z ulg zaszczepieni będą musieli jeszcze poczekać.
O powody tej zwłoki zapytała redakcja Business Insider Polska. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że za osobę zaszczepioną uważa się pacjenta, który przyjął dwie dawki preparatu (drugą podaje się po 21 dniach). Cała procedura będzie zwieńczona wydaniem zaświadczenia o wykonaniu szczepienia.
Zatem osoby, które przyjęły pierwszą dawkę 27 grudnia kolejną dozę otrzymają 17 stycznia, czyli w dniu planowanego zakończenia kwarantanny narodowej. Tego dnia przestanie obowiązywać także rozporządzenie, które zawiera katalog przywilejów dla zaszczepionych.
W celu podtrzymania pakietu ulg niezbędne będzie ponowne wpisanie ich do nowego rozporządzenia. Umieszczenie przywilejów dla zaszczepionych we wcześniejszym dokumencie miało być może wskazać kierunek, w którym zamierza podążać polski rząd w kwestiach organizacyjnych. Przywileje dla zaszczepionych staną się faktem dopiero po 18 stycznia. Do tego czasu władza może jednak zdecydować się na nową listę ulg. Na szczegóły w tej sprawie trzeba będzie zaczekać.