Rachunki za prąd mogą być niższe. Termin tylko do końca marca
Ceny energii elektrycznej już niedługo drastycznie wzrosną, ale wiele osób do końca czerwca może jeszcze korzystać z tańszego prądu. Aby tak się stało, muszą jednak złożyć stosowne oświadczenie, a czas na to właśnie się kończy. Ostateczny termin na dopełnienie formalności mija bowiem wraz z końcem marca. O kim mowa? I co trzeba zrobić? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Prąd tańszy tylko do końca czerwca br.
Polacy martwią się tym, co czeka ich w lipcu, kiedy przestanie obowiązywać tarcza ochronna na prąd. Domowe rachunki za energię elektryczną mogą wówczas wystrzelić w górę, co osobiste budżety z pewnością mocno odczują. Rząd, co prawda, obiecuje specjalne bony energetyczne, ale wiadomo, że nie otrzyma ich każdy. Pozostaje nam więc cieszyć się ostatnimi miesiącami z obniżonymi stawkami za prąd, bo te niedługo raczej bezpowrotnie odejdą.
Serwis Infor.pl przypomina tymczasem, że osoby korzystające z podwyższonych limitów zamrożenia cen prądu, nie mają obowiązku składania oświadczeń o zamrożeniu cen prądu, o ile tylko zrobiły to w roku ubiegłym. Chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników, osoby budujące domy i posiadaczy ogródek działkowy (ROD).
Te grupy mają aktualnie spokój, bowiem ich oświadczenia z 2023 r. nadal obowiązują. Dla pewności można jeszcze sprawdzić to odwiedzając stronę internetową dostawcy energii. Co innego jednak, gdy takiego oświadczenia się nie składało.
Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówkiTe grupy mogą mieć tani prąd. Muszą złożyć oświadczenie
W przypadku osób, które takich oświadczeń nie składały, a należą do wymienionych grup, muszą one teraz złożyć dokument o zamrożeniu cen prądu, o ile chcą płacić mniej za energię. Niestety, czas na to kończy się nieubłaganie. Ostateczny termin mija wraz z końcem marca br. Infor.pl wyjaśnia, że sprawa dotyczy:
- osób z niepełnosprawnościami, które pozyskały orzeczenie o niepełnosprawności w 2024 r. - limit 1800 kWh;
- osób, które w 2024 r. otrzymały Kartę Dużej Rodziny - limit 2000 kWh;
- rolników od 2024 r. - limit 2000 kWh;
- osób budujących dom począwszy od 2024 r. - limit 1500kWh.
Oczywiście, w żadnym z tych wariantów, oświadczenia nie składają osoby, które korzystają z taniego prądu do limitu 1500 kWh.
Enea upomina klientów ws. oświadczeń
Infor.pl przytacza także komunikat, który do swoich odbiorców wystosowała w ostatnim czasie firma Enea. Jak czytamy, "dokumenty złożyć powinny jedynie osoby, które w trakcie 2024 r. nabyły uprawnienia do skorzystania z podwyższonego limitu" oraz te, które nabyły uprawnienia przed 2024 r., ale nie zdążyły wcześniej złożyć oświadczenia. Stosowne informacje oraz wyjaśnienia klienci mogą znaleźć na stronach internetowych dostawców energii elektrycznej.
ZOBACZ: Płacił 300 zł za prąd, teraz ma zapłacić 8200 zł. “Człowiek musi płakać i płacić”
W przypadku większości osób wszelkich formalności można dopełnić, używając elektronicznego podpisu kwalifikowanego i wysłać oświadczenie przez internet. Pozostali mogą pobrać dokument ze strony www, wydrukować, własnoręcznie podpisać i wysłać na adres wskazany w fakturze.
Źródło: Infor.pl