BiznesINFO.pl Finanse Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych. Przewidywania ekonomistów
Domena publiczna

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych. Przewidywania ekonomistów

6 lutego 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Według ekspertów, na wtorkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian. Tym samym ma nie być powtórki działań amerykańskiego Fed i Europejskiego Banku Centralnego.

Od września główna stopa wynosi 6,75 proc . Eksperci od października uznają, że Rada - choć oficjalnie nie zakończyła cyklu podwyżek - jest obecnie w trybie “wait and see” .

Zastanawiająca sytuacja i oczekiwania rynku

Jak podaje portal forsal.pl za ekonomistami Santander Bank Polska, RPP oczekuje na sygnały z gospodarki dotyczące tendencji wzrostu gospodarczego i inflacji , które są bardziej wiarygodne. Dodatkowo, gospodarka hamuje wolniej niż zakładano.

Nieoczekiwana sytuacja na rynku surowców i energii związana ze spadkiem cen również jest istotnym czynnikiem . Z drugiej strony, konsumpcja jest na bardzo niskim poziomie, a realne płace spadły.

Dodatkowo, stabilizacja stóp procentowych, hamowanie inflacji i spadające WIRON oraz WIBOR powodują, że rynki zaczynają się zastanawiać nad możliwym terminem pierwszych obniżek stóp . Według forsal.pl, kontrakty forward rate agreement zakładają obniżkę przed końcem września br.

RPP nie działa jak zagranica

Działania RPP stoją w opozycji do banków światowych , które podnoszą stopy procentowe pomimo spadającej inflacji . Chociażby w USA rośnie zaniepokojenie związane z możliwą recesją - i to pomimo lepszej sytuacji na rynku pracy niż zapowiadano.

Jak podaje forsal.pl, Fed podniósł oprocentowanie o 0,25 pp - znajduje się ono w przedziale 4,5-4,75 proc. W Wielkiej Brytani główna stopa po podwyżkach wynosi 4 proc. , zaś w strefie euro podstawowa stopa wynosi 3,25 proc .

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat