BiznesINFO.pl Technologie Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi
Fot. NASA

Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

24 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Minionej nocy doszło do niespotykanego zjawiska na Słońcu – zaobserwowana burza magnetyczna należeć ma do najsilniejszych w całym cyklu słonecznym, który rozpoczął się pod koniec 2019 r. Skutki będą odczuwane na Ziemi – zaobserwować będzie można nie tylko zorze polarne, ale też zakłócenia w działaniu sieci elektrycznych czy radia.

Możliwe zakłócenia i awarie

Jak czytamy na blogu Polski AstroBloger, zjawisko, którego skutki docierają właśnie do Ziemi, mają szansę zdetronizować rekordowe intensywne burze magnetyczne , jakie miały miejsce na przełomie marca i kwietnia 2023 r. Ostrzeżenie wydało już Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Według Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy się zmagać ze skutkami burzy o klasyfikacji G4 , a zatem przedostatniego poziomu na pięciostopniowej skali. Spodziewane skutki to problemy z sieciami energetycznymi, śledzeniem satelitów. Już teraz część usług radiowych powiadamia, że może dojść do zakłóceń i awarii.

Moduł ISS spada na Europę. Czy Polacy mają się czego bać?

Zorza polarna w Polsce

Z kolei Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej prognozuje, że już jutro, 25 marca, będziemy mieli do czynienia z burzą kategorii G3. Już na tym poziomie możemy spodziewać się, że zorza polarna będzie widoczna w całym kraju, choć oczywiście z większym prawdopodobieństwem lepszej widoczności można spodziewać się w jego północnych częściach.

Niestety nie zabraknie utrudnień – co prawda nie zapowiada się na duże na zachmurzenie, jednak obserwacje utrudni Księżyc, który 25 marca wchodzi w pełnię . Aby spróbować zaobserwować zjawisko, najlepiej udać się na możliwe jak najbardziej oddalony od aglomeracji miejskich teren w kierunku północnym.

Burza słoneczna w ciągu najbliższych godzin

Choć nigdy nie ma pewności, czy do burzy słonecznej dojdzie, to w tym przypadku można mówić o niej z pełnym przekonaniem. Należy także zakładać, że prognozy CBK PAN są bardziej prawdopodobne i zjawisko będzie eskalować do poziomu G4.

Źródło: poskiatrobloger.pl/Centrum Badań Kosmicznych PAN/SWPC

Satelita ERS-2 spadł na Ziemię. Został zniszczony
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat