Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta ze złą diagnozą. Ten błąd słono kosztował lekarzy

Lekarze, realizując swoje obowiązki zawodowe, są w szczególny sposób wystawieni na ryzyko związane z odpowiedzialnością zawodową, cywilną, karną, a jeżeli są zatrudnieni w ramach stosunku pracy – również dyscyplinarną. W razie popełnienia błędu medycznego istnieje pozasądowa ścieżka dochodzenia roszczeń finansowych w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta właśnie poinformował o przyznaniu najwyższego w historii odszkodowania w Polsce. Jaką kwotę otrzymał poszkodowany pacjent?
Jak uzyskać odszkodowanie od szpitala? Rozwiązaniem Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Powiedzenie errare humanum est, czyli "błądzić jest rzeczą ludzką", podkreśla, że każdy – również lekarz – może się pomylić. Z drugiej strony w medycynie istnieją granice błędu, gdyż każde potknięcie w diagnostyce, takie jak pominięcie, nieprawidłowe rozpoznanie lub opóźnienie w postawieniu diagnozy, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet zgonem pacjenta.
Błąd medyczny, znany również jako błąd w sztuce lekarskiej, to naruszenie przez lekarza zasad obowiązującej wiedzy medycznej. Za czyn niedozwolony uznaje się każde działanie lub zdarzenie, które prowadzi do wyrządzenia szkody osobie lub jej mieniu. Termin ten stał się częścią języka prawniczego oraz potocznego — temat wywołuje liczne kontrowersje w społeczeństwie, co znajduje odzwierciedlenie w częstym poruszaniu tej kwestii zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych.
Czytaj więcej: Żarty się skończyły. Rząd bierze się za internetowych szarlatanów i "lekarzy" bez uprawnień
Świadomość najczęstszych pomyłek może pomóc pacjentom w lepszej ochronie swojego zdrowia. Warto więc wiedzieć, że szybki tryb uzyskania rekompensaty finansowej przez osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu, zapewnia powstały w 2023 roku Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Od momentu jego uruchomienia wypłacono już 19 milionów złotych na rzecz 318 osób, z czego 99 proc. pacjentów i wnioskodawców zaakceptowało świadczenie. Co więcej, rekordowa jak dotąd kwota odszkodowania właśnie została przyznana kolejnemu pacjentowi.


Pacjent z rekordową kwotą odszkodowania. Ile wynosi średnia rekompensata?
Wysokość odszkodowania za błąd medyczny może sięgać od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, kierowane przez Bartłomieja Chmielowca, poinformowało, że przeciętna kwota przyznanego świadczenia przekroczyła 61 tysięcy złotych. Minimalna wysokość świadczenia to 2 tysiące złotych, natomiast najwyższa możliwa kwota odszkodowania dla pacjenta to obecnie 222 800 złotych. Obie kwoty podlegają corocznej waloryzacji.
Czytaj więcej: Brzoska chce kar za nieodwołane wizyty u lekarza. Zaproponował konkretne stawki
W kwietniu 2025 roku Bartłomiej Chmielowiec ogłosił przyznanie rekordowego odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Powodem była zbyt późna diagnoza – początkowo pacjent skarżył się jedynie na chrapanie, chrypkę oraz problemy ze swobodnym oddychaniem. Niestety, w wyniku nieprawidłowego postępowania diagnostycznego doszło u niego do trwałego uszczerbku na zdrowiu i pogorszenia jakości życia.
Podczas zabiegu operacyjnego usuwania przerostu migdałka gardłowego oraz korekcji przegrody nosowej nie przeprowadzono dokładnej oceny stanu krtani. W rezultacie nowotwór został zdiagnozowany z 15-miesięcznym opóźnieniem, co ostatecznie doprowadziło do konieczności usunięcia tego narządu i całkowitej utraty mowy.

Pacjent został błędnie zdiagnozowany. W konsekwencji usunięto mu krtań
W uzasadnieniu decyzji zaznaczono, że szybka diagnoza nowotworu znacząco podnosi prawdopodobieństwo zachowania krtani oraz poprawia efekty leczenia. Mając to na uwadze, Rzecznik Praw Pacjenta przyznał pacjentowi odszkodowanie w wysokości 202 971 złotych. To jednak nie wszystko, bowiem pacjenci, którzy doświadczyli poważnych skutków zdarzeń medycznych, otrzymują dodatkowe zaświadczenie, które uprawnia ich do opieki medycznej poza kolejnością.
Bartłomiej Chmielowiec podkreśla, że w przypadku Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to nie wina znajduje się w centrum uwagi. Szpitale, w których doszło do incydentów, mają obowiązek analizowania ich przyczyn i wdrażania działań zapobiegawczych, co w konsekwencji przekłada się na realne promowanie kultury uczenia się na błędach, czyli poprawiania bezpieczeństwa pacjenta w placówkach szpitalnych.
Kto może otrzymać odszkodowanie?
Złożenie wniosku o odszkodowanie medyczne musi nastąpić w ciągu roku od dowiedzenia się o szkodzie, ale nie później niż trzy lata od zdarzenia medycznego. Można go złożyć na dwa sposoby:
- w formie pisemnej, wysyłając go na adres Biura Rzecznika Praw Pacjenta lub przekazując osobiście w jego siedzibie,
- drogą elektroniczną, korzystając z platformy ePUAP.
Czytaj więcej: NFZ staje po stronie pacjentów. Tak złożysz skargę na lekarza
Złożenie wniosku wiąże się z obowiązkiem wniesienia opłaty w wysokości 335 zł. Kluczowym krokiem w dochodzeniu swoich praw i uzyskaniu wsparcia finansowego jest zebranie pełnej dokumentacji medycznej, która pomoże w udowodnieniu popełnionego błędu czy też stwierdzenia, że doszło do zdarzenia, którego z dużym prawdopodobieństwem można było uniknąć.
Rzecznik ma 90 dni na rozpatrzenie sprawy. Decyzja zostanie podjęta przez zespół ekspertów, którzy na podstawie analizy dokumentacji medycznej ocenią, czy doszło do szkody po stronie pacjenta. Wypłata następuje w ciągu 14 dni od złożenia oświadczenia o przyjęciu świadczenia.
Najwięcej zgłoszeń w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych dotyczyło seniorów, a dokładniej pacjentów w wieku 66–75 lat (26,7 proc.) oraz 56–65 lat (16 proc.). Najczęściej wnioski składali mieszkańcy województwa mazowieckiego (18,73 proc.) i śląskiego (11,17 proc). Świadczenia przyznawano głównie w związku ze zdarzeniami medycznymi, do których doszło na oddziałach ortopedycznych, chirurgii ogólnej, ratunkowych, położniczo-ginekologicznych oraz internistycznych.
Czytaj więcej: ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Można dostać nawet 25 tysięcy złotych
W sytuacji, gdy pacjent zmarł, każda uprawniona osoba może otrzymać świadczenie w wysokości do 111 400 złotych. O wypłatę mogą ubiegać się dzieci zmarłego, jego rodzice, a także małżonek lub partner życiowy (konkubent).





































