BiznesINFO.pl Polska i Świat Rewolucja w prawie jazdy. Młodzi zasiądą za kierownicą, ale z ograniczeniami
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rewolucja w prawie jazdy. Młodzi zasiądą za kierownicą, ale z ograniczeniami

18 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Planowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ma wprowadzić nowe przywileje oraz obowiązki dla kierowców. Młodzi ludzie otrzymają prawo jazdy szybciej, będą musieli jednak spełnić wiele warunków. Czytamy o kursach doszkalających, opiekunach i ograniczeniach prędkości.

Szykują się zmiany w prawie jazdy

Wielkimi krokami zbliża się próba nowelizacji ustawy “Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw”. Planowane są duże modyfikacje, dotyczące między innymi uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, jak i kar , które będą groziły za popełnienie konkretnych czynów zabronionych. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury zmiany zwiększą bezpieczeństwo na drogach oraz poziom mobilności młodych .

Jednym z bardziej rewolucyjnych pomysłów, które znalazły się w projekcie ustawy, jest obniżenie minimalnego wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kategorii B . Teraz również młodsze osoby będą mogły zasiąść za kierownicą, jednak będą ich dotyczyły ograniczenia. Niektóre z nich dotyczą również pełnoletnich nowych kierowców .

Wydał 5 zł na zdrapkę i zgarnął gigantyczną kwotę. Wiemy, gdzie padła wygrana
Druzgocące dane o polskiej demografii. Nadchodzi gigantyczna zmiana

17-latkowie będą mogli dostać prawo jazdy

Po przyjęciu nowelizacji coraz młodsi Polacy będą zasiadać za kółkiem. Już nawet 17-letni obywatele będą mieli możliwość uzyskania prawa do kierowania samochodami . Istnieje jednak jeden warunek — w pojeździe nie mogą znajdować się sami. Kierowcy będzie musiał towarzyszyć starszy opiekun spełniający konkretne warunki — wiek minimum 25 lat oraz chociaż 5-letni staż w posiadaniu prawa jazdy. Te wymagania nie będą jednak dotyczyły instruktorów jazdy oraz egzaminatorów.

Literka L na dachu samochodu
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Osoba, która będzie miała pod swoją opieką osobę niepełnoletnią z uprawnieniami, nie może być pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających . 17-latek nie może również mieć za opiekuna osoby, która w przeciągu ostatnich pięciu lat była objęta zakazem prowadzenia pojazdów. Co ważne, weryfikacja tych wszystkich czynników leży po stronie młodego kierowcy , natomiast nieobecność starszego obserwatora będzie uznawana za jazdę bez uprawnień. Dokument wydany 17-latkowi będzie specjalnie oznaczony, aby podkreślić obowiązujące warunki.

Zobacz też: Ryanair zapowiedział przewrót w tanim lataniu. Rozważają nowy przepis: wielu będzie zawiedzionych

Ograniczenia dla młodych kierowców

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada również wiele innych zmian i ograniczeń , których będą musieli przestrzegać młodzi kierowcy, nie tylko ci niepełnoletni . Zaplanowano, że przez pierwsze dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy obowiązywać ich będzie okres próbny. W przypadku 17-latków zostanie on wydłużony o okres do osiągnięcia pełnoletności . W tym czasie kierujący pojazdami będą objęci szeregiem zakazów, a ograniczenia prędkości będą w ich przypadku znacznie bardziej rygorystyczne:

  • przed jazdą nie będą mogli spożywać alkoholu i innych substancji wywołujących podobny efekt, a wynik na alkomacie musi zawsze wynieść 0,0 promila (po okresie próbnym jest to 0,2 promila).
  • w obszarze zabudowanym obowiązuje ich ograniczenie do 50 km/h, natomiast w niezabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej - 100 km/h .
  • nie będzie można wykonywać przejazdów taksówkami oraz w ramach przewozu okazjonalnego .
  • jeśli kierowca będzie chciał przewieźć inną osobę niepełnoletnią, będzie musiał zrobić to w towarzystwie dorosłego, doświadczonego posiadacza prawa jazdy .

Podczas trwania okresu próbnego kierowca zostanie również zobowiązany do odbycia kursu doszkalającego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz praktycznego szkolenia z zakresu zagrożeń na drodze. Trzeba tego dokonać nie później, niż do 12 miesięcy do dnia jego zakończenia, a zaświadczenie należy przedstawić staroście .

Za te wykroczenia drogowe w 2025 zapłacisz więcej, niż myślisz
Ceny na stacjach paliw biją rekordy. Dotarła do nas "fala uderzeniowa"
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat