Rewolucyjne zmiany w przychodniach. Wszyscy pacjenci powinni to wiedzieć
Wszyscy pacjenci powinni wiedzieć o zmianach w polskich przychodniach. Modyfikacje będą dotyczyły zapisów do lekarza i na badania. Jak na razie, nowości będą obowiązywały tylko i wyłącznie w formie programu pilotażowego. Co dokładnie ulegnie zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
Rewolucja w polskich przychodniach
E-rejestracja to rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach byłoby sporym ułatwieniem dla pacjentów. Okazuje się, że będzie ono testowane w ramach programu pilotażowego, ale jak na razie nie obejmie zapisów do lekarzy wszystkich specjalności. Rewolucyjne zmiany weszły w życie w sobotę (24 sierpnia), ale przychodnie zdrowia wówczas były nieczynne. Oznacza to, że od dziś część pacjentów będzie mogła zapisywać się na wizyty oraz na badania samodzielnie, za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji.
Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Skorzystają nie tylko seniorzyWiemy, co będzie obejmował program pilotażowy
Za pośrednictwem ogólnopolskiego systemu Polacy będą mogli samodzielnie wyszukać wolnych terminów do konkretnego specjalisty. Będą mieli możliwość odwołania takiej wizyty za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji.
Warto pamiętać, że ja na razie jest to tylko program pilotażowy i obejmie wybrane świadczenia. Jak zapowiadała szefowa resortu zdrowia, Izabela Leszczyna pacjenci za pośrednictwem e-rejestracji mogą teraz umówić się i odwołać wizyty u kardiologa, na cytologię oraz na mammografię.
Pilotaż dotyczący e-rejestracji obejmie specjalistyczne poradnie kardiologiczne (pierwszorazową wizytę u lekarza), program profilaktyki raka szyjki macicy oraz program profilaktyki raka piersi. Na wizyty będzie można umówić się przez Internetowe Konto Pacjenta i przez aplikację mobilną mojeIKP.
Kiedy wejdzie w życie pełna e-rejestracja?
Warto również mieć na uwadze, że wyżej opisane zmiany nie będą wprowadzone w każdej placówce w naszym kraju, a jedynie te, które zdecydują się na wzięcie udziału w programie pilotażowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, centralna elektroniczna rejestracja w ramach pilotażu będzie działała do 30 czerwca 2025 roku, a następnie odbędzie się jej ocena. Pełna, obowiązkowa e-rejestracja ma wejść w życie jeszcze przed końcem 2025 roku.