Rosja znów omija sankcje gospodarcze. Towary trafiają m.in. do Polski
Według najnowszych informacji rosyjskie drewno miało od miesięcy być transportowane do państw Unii Europejskiej. Wśród odbiorców towarów znalazła się również Polska. Portugalska agencja prasowa ujawnia szczegóły, producent mebli reaguje na doniesienia.
Rosja omija sankcje gospodarcze
O tym, że Rosja na wielu polach próbuje ominąć nałożone sankcje gospodarcze, dowiadujemy się systematycznie co jakiś czas . W ostatnich dniach media doniosły o zatrzymaniu ponad 100 cystern z gazem na przejściach granicznych w związku z podejrzeniem o reeksport paliwa pochodzącego z Rosji .
Okazuje się, że to niejedyna taka sytuacja w ostatnim okresie. Portugalska agencja prasowa Lusa właśnie przekazała, że rosyjskie firmy eksportują drewno mimo nałożonych sankcji . Wśród odbiorców towaru w czołówce uplasowała się Polska.
Rosyjskie drewno trafia również do Polski
Według agencji prasowej proceder dotyczy większości państw Unii Europejskiej i osiągnął obroty na poziomie nawet 1,5 mld euro . Towar miał trafiać przede wszystkim do firm zajmujących się produkcją mebli oraz podłóg. Warto zaznaczyć, że sankcje obowiązują od lipca 2022 roku, a mimo to potrafią być omijane .
Eksport rosyjskiego drewna najprawdopodobniej odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem Chin, Turcji oraz Kazachstanu . Organizacja pozarządowa Earthsight ustaliła, że do państw Unii Europejskiej trafiło ponad 500 tys. m sześc. drewna brzozowego. Do największych odbiorców towarów należą Polska, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy oraz Estonia .
Zobacz: Rewolucja w sanatoriach. Coraz więcej ośrodków znosi odwieczny zakaz
Reakcja producentów mebli na rosyjskie drewno
Jak się okazuje, pierwsze informacje o procederze pojawiły się już w 2023 roku, wciąż jednak mamy z nim do czynienia . Sprawą sklejki pochodzącej rzekomo z Kazachstanu, a przybywającej do Polski zajęła się gdańska prokuratura . Najprawdopodobniej w rzeczywistości towar przybył z Rosji .
Ustalenia Earthsight pokazały, że miał z niej korzystać między innymi zakład meblarski Werxal tworzący towar dla Black Red White . Znana sieć odpowiedziała na pytania portalu DGP, twierdząc, że “ z zaskoczeniem przyjęła doniesienia dotyczące rzekomego rosyjskiego pochodzenia sklejki i stanowczo podkreśla, że nie może ich potwierdzić ”.