BiznesINFO.pl Praca Ruszają masowe kontrole pracowników - ZUS puka do drzwi Polaków
Fot. East News/Marek BAZAK

Ruszają masowe kontrole pracowników - ZUS puka do drzwi Polaków

23 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Sezon urlopowy dla części pracowników może być wykorzystywany do wydłużania wypoczynku dzięki zwolnieniom lekarskim. Dlatego należy pamiętać, że kontrolę prawidłowości zwolnień lekarskich może w Polsce przeprowadzić nie tylko ZUS, ale też w wielu przypadkach również nasz pracodawca. Kiedy jest to możliwe i jak przebiegają kontrole, które są coraz częstsze?

Pracodawcy uprawnieni do kontroli L4

Jak czytamy na stronach ZUS-u, kontrole mogą być przeprowadzane przez pracodawcę bez ustalenia z góry jej stałych terminów. Nie trzeba też w tym zakresie informować pracowników. Faktem jest, że nasilają się one w okresach, w których liczba pracowników korzystających ze zwolnienia lekarskiego wzrasta. Może to wystąpić w sezonie jesiennym, ale też letnim.

Aby jednak pracodawca mógł skontrolować pracownika korzystającego z L4 musi spełnić jeden warunek - musi zgłaszać do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników . Jeśli mamy do czynienia z mniejszą firmą, wówczas kontrolę może na wniosek pracodawcy przeprowadzić wyłącznie ZUS .

ZUS wysyła kolejne przelewy. Do wypłaty jeszcze ponad 55 mln PLN. Co trzeba zrobić?

Jak przebiega kontrola?

Pracodawca może przeprowadzić kontrolę osobiście lub wyznaczyć innego pracownika, któremu wystawi stosowne upoważnienie. Sama kontrola musi skupiać się na dwóch ogólnych aspektach: sprawdzać, czy w okresie zwolnienia pracowników nie wykonuje pracy zarobkowej i czy wykorzystuje L4 w sposób zgodny z jego celem.

Rzecz jasna w drugim przypadku zagadnienie jest złożone i zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj zwolnienia wystawił lekarz. Ważną role odgrywają tutaj kody na zwolnieniu. Oznaczenie “1” wskazuje na to, że pracownik musi leżeć i podczas kontroli powinien przebywać w domu. W przypadku kodu “2” chory może chodzić i samo niezastanie go w domu nie może jeszcze prowadzić do podważenia prawa do świadczenia.

ZUS w przypadku braku obecności pracownika w miejscu zamieszkania, czasowego pobytu lub innym wskazanym miejscu, w pierwszej kolejności zaleca ponowienie kontroli i w miarę możliwości wyjaśnienie przyczyn. Nawet w przypadku kodu “1” nieobecność spowodowana np. wizytą u lekarza nie uprawnia do stwierdzenia nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Alkohol na zwolnieniu lekarskim

W mediach głośno zrobiło się w ostatnim czasie o danych przedstawionych przez firmę doradzającą pracodawcom w zakresie optymalizacji kosztów zwolnień lekarskich. Według nich nawet co piąty kontrolowany miał znajdować się pod wypływem alkoholu . To ciekawe, bo prawo kontrolowania trzeźwości na mocy nowelizacji kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 240) przysługuje pracodawcom tylko w przypadku tych pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób, lub dla mienia.

Zobacz: Możesz mieć w pracy dwa dodatkowe dni urlopu. Mało kto wie o nowym prawie

Ponadto spożywanie alkoholu nie musi być niezgodne z celem wystawienia zwolnienia lekarskiego, o czym orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie 6 sierpnia 2020 r. Jak czytamy w serwisie legalis.pl, spożywanie alkoholu nie przyczynia się w części przypadków (oczywiście kluczowe są zalecenia lekarza) do poprawy zdrowia przebywającego na zwolnieniu, np. z powodu urazu ortopedycznego. Rzecz jasna wszystkim korzystającym z L4 zaleca się zachowywanie trzeźwości.

Rząd "przemyca" w ustawie nowy typ przestępstwa? To dotyczy każdego pracownika w Polsce
Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Krótszy czas pracy i więcej odpoczynku
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie