Ruszają masowe kontrole. Z lotu ptaka nic się przed nimi nie ukryje
Tauron Dystrybucja, jeden z czołowych dostawców energii elektrycznej w Polsce, zainicjował kolejną rundę kontroli fotowoltaicznych, która obejmie również magazyny energii. W ramach tegorocznych działań firma planuje przeprowadzić ponad 1600 inspekcji mikroinstalacji pracujących w jej sieci dystrybucyjnej.
Tauron przeprowadzi masowe kontrole instalacji fotowoltaicznych. Po co?
W poprzedniej rundzie kontroli, przeprowadzonej w 2023 roku, ujawniono szereg nieprawidłowości. W ponad 50% sprawdzonych instalacji stwierdzono przekroczenie mocy, a w wielu przypadkach również przekroczenie napięcia. Wykryto również inne problemy, takie jak nielegalne zmiany na układach pomiarowo-rozliczeniowych oraz rozplombowanie układów pomiarowych. W tegorocznych kontrolach szczególna uwaga zostanie zwrócona na magazyny energii, których liczba w sieci Tauron Dystrybucja wzrosła do około 6000.
Kontrole mikroinstalacji i magazynów energii to tylko jedno z narzędzi, jakie firma wykorzystuje, aby poprawić sprawność i elastyczność sieci. Uzupełniają one wiele innych przedsięwzięć technicznych, inwestycyjnych i serwisowych - powiedział Marcin Marzyński, wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucji ds. klienta.
Jednym z nowych narzędzi wykorzystywanych w tegorocznych kontrolach są drony. Urządzenia te służą do wykonywania zdjęć instalacji fotowoltaicznych , co pozwala na dokładne dokumentowanie ich stanu technicznego oraz szybkie wykrycie ewentualnych problemów. Drony przyspieszają proces kontroli, eliminując konieczność używania drabin czy podnośników, co przy okazji zwiększy bezpieczeństwo pracy energetyków.
Jak przebiegać będą kontrole fotowoltaiki? Czego się spodziewać?
Kontrole odbywać się będą w kilku etapach. W pierwszym wysyłane będą pisma do klientów, u których wykryto nieprawidłowości na podstawie danych pomiarowych, wraz z instrukcjami dotyczącymi ich usunięcia. Klienci mają możliwość zaktualizowania swoich zgłoszeń mikroinstalacji. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało prawie 60% z nich.
W drugim etapie energetycy sprawdzą poprawność działania mikroinstalacji pod kątem przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy.
Nowością w tegorocznych kontrolach Tauronu będą również inspekcje magazynów energii. Celem tych działań jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracy na sieci elektroenergetycznej.
Chcemy uniknąć powtarzania się sytuacji, kiedy podczas pracy elektromonterów na sieci pojawia się napięcie spowodowane pracą magazynów nieposiadających odpowiednich zabezpieczeń ponadnapięciowych - dodał Marzyński.
Kontrole fotowoltaiki mają na celu utrzymanie stabilności i niezawodności sieci
Kontrole magazynów będą miały charakter pilotażowy i obejmą losowo wytypowanych właścicieli tych urządzeń, stanowiąc 10% wszystkich inspekcji.
Przeprowadzane kontrole są niezbędne dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej. Instalacje fotowoltaiczne o zawyżonych parametrach lub generujące
energię
niezgodnie z umową mogą powodować wyłączenia falowników u innych prosumentów (producentów i konsumentów prądu - przyp. red), co stwarza zagrożenie dla wszystkich urządzeń zasilanych z danego obwodu.
Już teraz wiadomo, że skala stwierdzonych nieprawidłowości jest znaczna. W tym roku odnotowano ponad 3000 przypadków przekroczenia mocy oraz ponad 13000 instalacji, w których wykryto przekroczenie napięcia. Eliminacja tych problemów jest kluczowa dla poprawy efektywności i niezawodności sieci.
Jak podkreśla Marcin Marzyński, wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucji ds. klienta, kontrole prowadzone przez firmę są kluczowym elementem strategii, mającej na celu poprawę jakości usług oraz bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak drony, oraz systematyczne inspekcje instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, pozwalają na skuteczne monitorowanie, eliminację nieprawidłowości i zapobieganiu przyszłym problemom, co przyczynia się do stabilności i niezawodności dostaw energii dla wszystkich klientów - również tych, którzy nie korzystają z fotowoltaiki.