Ruszył nabór wniosków, można dostać nawet 3495 złotych. Kto może skorzystać?
Od 1 stycznia weszło w życie nowe świadczenie wspierające. Osoby z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie już mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podpowiadamy, jak starać się o przyznanie dodatku.
Ruszyły wnioski o przyznanie nowego świadczenia
Wraz z początkiem nowego roku, w życie weszły nowe przepisy wprowadzające świadczenie wspierające. Będzie ono przysługiwało osobom, które mają co najmniej 18 lat oraz otrzymały specjalną decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia . Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale będzie przyznawane etapami. Co to oznacza w praktyce?
Osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia wspierającego, będzie musiała otrzymać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia. Wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności będzie określał je w punktach, od których będzie zależała wysokość świadczenia, ale także termin jego wypłaty.
Skala punktowa zadecyduje o terminie przyznania świadczenia
Do otrzymania świadczenia konieczne będzie uzyskanie od 70 do 100 punktów . Będą one przyznawane na podstawie zdolności danej osoby do wykonywania podstawowych codziennych czynności, takich jak poruszanie się, mycie, ubieranie czy przygotowywanie posiłków.
Od 2024 roku o świadczenie będą mogły ubiegać się te osoby, które otrzymają od 87 do 100 punktów. Od 2025 roku dodatek będzie dostępny dla tych, którym przyznano od 78 do 86 punktów, a od 20256 - dla osób, które mają od 70 do 77 punktów.
Jak ubiegać się o świadczenie wspierające i ile ono wynosi?
Do ubiegania się o świadczenie wspierające, konieczne będzie złożenie dwóch wniosków . Pierwszy - do WZON o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, a drugi - po otrzymaniu stosownej decyzji, do ZUS-u.
Kwota świadczenia będzie uzależniona od przyznanych punktów oraz od aktualnej renty socjalnej. Osoby z niepełnosprawnościami otrzymają co miesiąc dodatek w wysokości:
- 220 proc. renty socjalnej przy otrzymaniu od 95 do 100 pkt - 3495 zł
- 180 proc. renty socjalnej przy otrzymaniu od 90 do 94 pkt - 2859 zł
- 120 proc. renty socjalnej przy otrzymaniu od 85 do 89 pkt - 1906 zł
- 80 proc. renty socjalnej przy otrzymaniu od 80 do 84 pkt - 1270 zł
- 60 proc. renty socjalnej przy otrzymaniu od 75 do 79 pkt - 953 zł
- 40 proc. renty socjalnej przy otrzymaniu od 70 do 74 pkt - 635 zł
Należy pamiętać, że przedstawione powyżej kwoty świadczenia wspierającego prezentowałyby się w ten sposób przy obecnej wysokości renty socjalnej . Nowy dodatek dla osób niepełnosprawnych ma być co roku waloryzowany, podobnie jak renty i emerytury.