BiznesINFO.pl Finanse Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk podjął decyzję
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk podjął decyzję

15 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

W związku z trudną sytuacją powodziową na południu kraju ma zostać wprowadzone rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej. Decyzję w tej sprawie ogłosił premier Donald Tusk. Z kolei szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że ta decyzja może wiązać się z uruchomieniem z unijnego programu rescEU. Jak działa ten program?

Donald Tusk i Jacek Siewiera podjęli ważne decyzje w związku z powodzią

“Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej” - ogłosił premier Donald Tusk na portalu X.

Ta decyzja ma ułatwić rządzącym niesienie pomocy poszkodowanym przy użyciu nadzwyczajnych środków. Z drugiej strony obywatele muszą liczyć się też z różnymi ograniczeniami.  W czasie stanu klęski żywiołowej rząd może nakazać części mieszkańców obowiązkową ewakuację, a części przedsiębiorców zawieszenie działalności gospodarczej. Głos w sprawie bardzo trudnej sytuacji powodziowej w Polsce zabrał też szef BBN Jacek Siewiera.

“Stan klęski żywiołowej jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE. Dobrze że zostały zadysponowane Brzegowe Stacje Ratownictwa SAR i dobrze że zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął retencjonowanie fali. Skoro już wiemy że jest b. źle to czas by Bruksela pokazała swoją solidarność tak jak my to robiliśmy wielokrotnie w powodziach, pożarach i klęskach w UE” - napisał Siewiera na portalu X.

Szef MSWiA potwierdza: będą szybkie zasiłki dla powodzian. Ile wyniosą i jak je otrzymać?

Co Polska może otrzymać z programu RescEU?

Jak działa program, o którym mówił Jacek Siewiera?  Z informacjami na jego temat możemy zapoznać się na stronie Komisji Europejskiej. Wynika z nich, że instrument rescEU ma zapewniać lepszą ochronę obywateli przed skutkami katastrof i pomagać w zarządzaniu pojawiającymi się zagrożeniami.
W ramach tego programu kraje unijne mają do dyspozycji “flotę samolotów gaśniczych i helikopterów, samolot do ewakuacji medycznej, zapas środków medycznych oraz szpitale polowe, które pozwalają szybko reagować w sytuacjach kryzysów zdrowotnych”.
Jak informują przedstawiciele unijnych instytucji rescEU to także środki do zapewnienia schronienia, transportu, logistyki oraz dostaw energii elektrycznej. W ramach programu rescEU wysłano m.in. aparaturę medyczną na Ukrainę, po ataku Rosji.

Jak wprowadza się w Polsce stan klęski żywiołowej?

Zasady wprowadzenia stanu klęski żywiołowej reguluje art. 232 Konstytucji. Stan klęski żywiołowej wprowadza się "w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia". Rada Ministrów może zdecydować o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na tzw. czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni.

Jak pomóc poszkodowanym w powodzi? Ruszyła zbiórka pieniędzy
Nowe prognozy opadów i fal powodziowych. Najbliższe godziny będą kluczowe
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat