Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.01.2023 11:37

Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”

Fot. Pawel Wodzynski/East News, Warszawa, 18.10.2022. KPRM.
Pawel Wodzynski/East News

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że program „Pierwsze mieszkanie” może zacząć obowiązywać już w te wakacje. Dla osób mających mniej niż 45 lat i nieposiadających ani teraz, ani w przeszłości własnościowego lokalu mieszkalnego, będzie to szansa na zaciągnięcie bezpiecznego kredytu z oprocentowaniem 2 proc.

Kredyt z niskim oprocentowaniem coraz bliżej

Trwają jeszcze konsultacje społeczne, ale tak, chcemy, jesteśmy zdeterminowani, aby w wakacje tego roku ten projekt już obowiązywał, aby faktycznie mogli z tego tańszego kredytu skorzystać kredytobiorcy, żeby było łatwiej otrzymać kredyt i zakupić własne mieszkanie — przekazał w piątek Piotr Müller.

Rządowy program pomocowy ma objąć osoby do 45. roku życia, które nie mają i nigdy wcześniej nie miały własnego mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do mieszkania bądź domu. Bezpieczny kredyt ma im ułatwić zakup wymarzonego “M”, co zwłaszcza w przypadku osób młodych jest trudnym zadaniem. Powodem tego stanu rzeczy są m.in. podwyżki cen nieruchomości oraz obniżenie zdolności kredytowej Polaków.

Za pieniądze z bezpiecznego kredytu będzie można kupić mieszkanie nie tylko na rynku pierwotnym, ale też wtórnym. Nie ma limitu ceny za mkw., ale kwota kredytu jest ograniczona. W przypadku małżeństw lub rodziców wychowujących jedno dziecko limit wynosi 600 tys. zł, a w przypadku singla — 500 tys. zł.

Natomiast dopłata polega na tym, że przez okres 10 lat państwo będzie dopłacać kredytobiorcy brakującą kwotę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu mieszkaniowego w wys. 2 proc.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przykład
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przykład

Popyt na kredyty hipoteczne może wrócić

W komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo ekspert kredytowy Michał Strzylak zapowiada, że rządowe rozwiązanie może być hitem. Wiele zależy jednak od tego, jakie będą szczegóły programu, gdyż na razie nie opublikowano jeszcze projektu ustawy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że zostanie on przedstawiony w I kwartale 2023 roku.

W mojej ocenie, jeśli program wszedłby w życie w zbliżonej formie, w jakiej jest obecnie przedstawiany, to wiele osób będzie mogło z niego skorzystać i wziąć tani kredyt. Co więcej, jeśli liczenie zdolności kredytowej Polaków zacznie przebiegać na korzystniejszych zasadach (w wyniku prac KNF-u), wówczas tegoroczny popyt na kredyt powinien być większy niż w 2022 roku prognozuje ekspert kredytowy Michał Strzylak.