BiznesINFO.pl Technologie Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie
Fot. Unsplash/Sweet Life

Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie

11 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Zbliża się termin składania rozliczeń rocznych PIT - termin na to upływa wraz z końcem kwietnia. Część podatników może jednak napotkać problemy ze złożeniem dokumentu za pośrednictwem usług cyfrowych. Seniorzy nie powinni czekać do ostatniego dnia - może się okazać, że system odmówi im dostępu.

Część seniorów bez dostępu do cyfrowego PIT-u

„Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę, że część starszych podatników może być narażona na to, że do ich modułu rozliczeń rocznych mogą zalogować się osoby postronne. W odpowiedzi na zapytania dotyczące takiej sytuacji odpowiedziało Ministerstwo Finansów, które wprowadziło mechanizm eliminujący takie sytuacje. Skutkiem jest ograniczenie możliwości dostępu do systemu.

Chodzi o sytuacje, kiedy podatnik w 2022 r. nie uzyskał przychodu, nadpłaty podatku, ani jego niedopłaty . Wówczas nie będzie mógł on uzyskać dostępu za pośrednictwem danych autoryzacyjnych .

Skarbówka ściąga długi za abonament RTV. Rekordzista oddał 187 tys. zł

Ograniczenie z powodu bezpieczeństwa

Jedną z metod logowania się do systemu pozwalającego na złożenie PIT jest przedstawienie danych autoryzacyjnych w postaci numeru PESEL (lub NIP czy daty urodzenia), sumy przychodów z rozliczenia za 2022 r, kwoty przychodu z 2023 r. (PIT-11) oraz kwoty nadpłaty lub niedopłaty z 2022 r.

Jeśli jednak kwota przychodu, niedopłaty lub nadpłaty z poprzedniego roku wynosić będzie 0, wówczas seniorzy, bo to ich przede wszystkim dotyczyć może taka sytuacja, nie będą mogli zalogować się do usług fiskusa i rozliczyć PIT-u. Takie ograniczenie jest zamierzone i ma stanowić zabezpieczenie . Gdyby nie to, wystarczyłoby znać czyjeś dane osobowe i wprowadzić w odpowiednich polach logowania zera, by dostęp do rozliczenia mógł uzyskać każdy.

Co robić przy braku dostępu prze dane autoryzacje?

Ministerstwo Finansów zaleca, aby w sytuacji wystąpienia braku dostępu po wprowadzeniu danych autoryzacyjnych korzystać z alternatywnych metod logowania uwierzytelniania . Oprócz danych autoryzacyjnych można wykorzystać Profil Zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną. Ostatecznie pozostaje jeszcze możliwość wydrukowania PIT-u, wypełnienia go i dostarczenia do urzędu skarbowego w postaci fizycznej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Wyrobienie prawa jazdy będzie droższe? Samorządy chcą wyższych opłat
Poważna awaria w mBanku. Klienci nie mogą płacić BLIK-iem
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat