BiznesINFO.pl Polska i Świat Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Niemal wszystko idzie do nas z jednego kraju
Pxhere CC0

Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Niemal wszystko idzie do nas z jednego kraju

13 stycznia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd Polska sprowadza ropę naftową

  • Gdzie wydobywa się ciekłą kopalinę w Polsce

  • Kto jest liderem w produkcji surowca, a kto zużywa go najwięcej

Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Większość importu pochodzi tylko z jednego kraju

Poszukując odpowiedzi na pytanie skąd Polska sprowadza ropę naftową, należy skierować swój wzrok przede wszystkim na Wschód. Od lat nasz kraj bazuje przede wszystkim na dostawach z Rosji, choć z roku na roku skala importu z tego kraju spada.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że jeszcze w 1996 r. 100 proc. importowanej ropy pochodziło od sąsiada ze wschodu. Rosyjska ropa stanowiła blisko 80 proc. całego importu w 2017 r. Rok później odsetek ten spadł do 77 proc. Business Insider Polska podaje, że w pierwszej połowie 2019 r. Rosja odpowiadała za 63 proc. dostaw czarnego złota do naszego kraju.

Co wpływa na to, skąd Polska sprowadza ropę naftową? Zapotrzebowanie i ceny. Choć zmniejszenie importu ze Wschodu jest niezaprzeczalne, to Polska w dalszym ciągu potrzebuje rosyjskiej mieszanki do pozyskania określonych produktów. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z portalu biznesalert.pl zamiennikiem mogłaby być ropa irańska . Przeszkodę w tym zakresie stanowi jednak groźba sankcji amerykańskich.

Inni dostawcy ropy. Na rynku pojawili się nowi gracze

Zdaniem analityków spadek udziału Rosji w dostawach ropy naftowej to dowód na stopniową dywersyfikację źródeł. Drugim największym dostawcą surowca jest obecnie Arabia Saudyjska. W 2019 r. ropa z tego azjatyckiego, bogatego państwa stanowiła 15 proc. całego importu. W 2018 r. było to zaledwie 8 proc.

Nowym dostawcą ropy do Polski jest Nigeria. W 2019 r. afrykańskie państwo odpowiadało za 7 proc. całkowitego importu czarnego złota do naszego kraju.

Na trzecim miejscu w rankingu dostawców ropy znajduje się Wielka Brytania z udziałem zaledwie 5 procentowym. Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Również z Kazachstanu , choć import z tego kraju stanowi zaledwie 3 proc. ropy pozyskanej w pierwszym półroczu 2019 r. Za identyczny odsetek odpowiada Norwegia.

Ropa potrzebna od zaraz. Znikome krajowe złoża wymuszają eksport

Zapotrzebowanie na import ropy naftowej wynika z braków rodzimych złoży. Czarne złoto wydobywane w kraju stanowi bowiem zaledwie 3 proc. całkowitego zapotrzebowania na ten surowiec. W ostatnim czasie udało się dokonać odkrycia kolejnych punktów wydobywczych , jednak dotyczą one gazu ziemnego. Jak na razie nie odnaleziono nowych złóż ropy naftowej.

Gdzie Polska wydobywa czarne złoto? 66 proc. surowca pochodzi z Niżu Polskiego (krajowa część prowincji Niziny Środkowoeuropejskiej). Z kolei 27 proc. ropy wywodzi się z obszaru polskiej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Pozostałe 7 proc. ma swoje źródło w Karpatach . W 2018 r. udokumentowano 86 złóż, spośród których eksploatowane są 64 punkty.

Najwięksi producenci i konsumenci ropy naftowej w skali świata

Największym producentem ropy naftowej w przeliczeniu na milion baryłek dziennie pozostaje nie Rosja (10,5 mln), główny dostawca Polski, a Stany Zjednoczone (11 mln), co może rodzić wątpliwości względem tego, skąd Polska sprowadza ropę naftową. Na trzecim miejscu znajduje się Arabia Saudyjska (10,3 mln). Z zestawienia przygotowanego przez OPEC wynika, że w pierwszej piętnastce największych producentów ropy nie ma ani jednego państwa europejskiego.

Wśród największych konsumentów czarnego złota również przodują Amerykanie, którzy zużywają dziennie 20,5 mln baryłek . Tuż za nimi plasują się Chińczycy (12,7 mln) oraz Hindusi (4,8 mln), co nie powinno dziwić. Chiny (1,4 mld osób) i Indie (1,3 mld osób) to dwa najbardziej zaludnione państwa, które odpowiadają za ponad 34 proc. populacji całego świata.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat