Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skierowania do tych specjalistów nie będą już potrzebne. Szykują się ważne zmiany
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 08.09.2024 21:52

Skierowania do tych specjalistów nie będą już potrzebne. Szykują się ważne zmiany

Doktor
fot. Pxhere

Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję. W Polsce zniesiony zostanie obowiązek skierowań lekarskich do dwóch rodzajów specjalistów. Dziś, by odwiedzić ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wiemy do jakich specjalistów dostęp będzie łatwiejszy oraz kiedy zmiany wejdą w życie. 

Gdy skierowania nie trzeba

W Polsce są już specjalizacje, które nie wymagają skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Wśród nich można wymienić psychiatrów, dentystów, wenerologów i ginekologów. Według zamiarów Ministerstwa Zdrowia, już wkrótce dołączyć mają do nich dwie kolejne specjalizacje. Co ciekawe, w przypadku jednej z nich obowiązek skierowań był już przez pewien czas zniesiony.

Pierwszym specjalistą, u którego wizyta nie będzie wymagała skierowania, zostanie psycholog. Obowiązek skierowań do psychologów został już wcześniej zniesiony podczas pandemii COVID-19, jednak było to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Zapotrzebowanie na wizyty u psychologów było wówczas wzmożone, ponieważ dla wielu osób wybuch pandemii oraz związana z nią izolacja powodowały lęki. 

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ucieszą się właściciele garaży

Będzie nowe świadczenie gwarantowane

Od 1 lipca 2023 roku, by umówić się na bezpłatną wizytę u psychologa w ramach świadczeń NFZ, ponownie trzeba dysponować skierowaniem od lekarza. Według projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, już niebawem ma się to zmienić – tym razem trwale. 

Kolejnym specjalistą, który dołączy do listy niewymagających skierowania, będzie optometrysta. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, ”proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia”. 

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Oprometryści zajmują się diagnozowaniem wad wzroku oraz doborem korekcji optycznej w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. W przeciwieństwie do okulistów, optometryści nie zajmują sięchorobami oczu, ani nie wykonują zabiegów. 

Zanim zmiany wejdą w życie, projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych musi pokonać cały proces legislacyjny, a następnie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po dwóch tygodniach od tego czasu, jednak niektóre z nich zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.