Sprytny zabieg z folią ochronną. Posiadacze smartfonów będą zachwyceni
Mimo kolejnych postępów w pracach nad wzmacnianiem szkła Corning wciąż wielu posiadaczy smartfonów decyduje się na montaż dodatkowej ochrony w postaci szkła lub folii. Ich producenci prześcigają się w opracowywaniu usprawnień, czego efektem jest technologia TANCS, która ma szansę stać się nowym standardem.
Nowy pomysł na folie ochronne
Jak donosi serwis telepolis.pl, naukowcy z Hiszpańskiego Instytutu Katalońskiego i Instytutu Nauk Fotonicznych w partnerstwie z producentem wspomnianego szkła Corning opracowali nowy rodzaj folii chroniącej ekrany m.in. smartfonów . Tym razem nie chodzi jednak o innowację w kwestii odporności na zarysowania, lecz o higienę.
Wspomniane podmioty opracowały bowiem technologię TANCS, dzięki której znane nam dziś folie czy szkła ochronne mogą przejść do historii. W przyszłości standardem mogą się okazać powierzchnie pokryte dodatkowo warstwą przezroczystej miedzi. Ma ona działanie antybakteryjne i przełoży się na higienę korzystania z urządzeń mobilnych .
Antybakteryjna nanowarstwa miedzi
Technologia TANCS sprowadza się do nakładania na znane już Corning Glass warstwy miedzy o grubości tylko 3,5 nanometra . Następnie w obróbce polegającej na rozgrzaniu materiału do 390 stopni Celsjusza i zahartowaniu go w temperaturze pokojowej dochodzi do scalenia warstwy ze szkłem i powstania nowego materiału zawierającego nanocząsteczki miedzi.
W ten sposób udało się zachować antybakteryjne właściwości miedzi, a przy tym parametry wizualne wyświetlacza. Nanowarstwa miedzy jest bowiem całkowicie niewidoczna, nijak nie wpływa na to, jak prezentuje się wyświetlacz. Szkło Corning wzbogacone o miedź poddawane jest dalszej obróbce z użyciem dwutlenku krzemu i substancji o właściwościach oleofobowych, co przekłada się na trwałość oraz zniwelowanie występowania śladów pozostawionych przez palce podczas korzystania ze smartfonu .
TANCS zabija 99,9 proc. bakterii
Badania Corning Glass TANCS wykazały, że właściwości antybakteryjne miedzi są niemal stuprocentowo skuteczne. W przypadku gronkowca złocistego, w ciągu dwóch godzin od nałożenia na zabezpieczone nowym szkłem urządzenie, zabitych zostało 99,9 proc. bakterii .
Zaskakuje także trwałość TANCS - bakteriobójcze właściwości zachowywane są przez około 2 lata . Zanim TANCS trafi jako produkt na rynek, zapewne upłynie jeszcze wiele miesięcy, niemniej antybakteryjne szkło ma potencjał do wyparcia wcześniejszych rozwiązań.
Źródło: telepolis.pl