Świetne wieści dla pracujących, pracodawca nie będzie miał wyjścia. 300 złotych i inne dodatki
Wynagrodzenie pracownika to nie tylko wypłata. Poza nią przysługuje mu jeszcze kilka praw, które pracodawca musi spełnić. Jednym z nich jest dofinansowanie okularów. Na co jeszcze może liczyć? Pracownicy często o tym zapominają.
Pracujesz przy komputerze? Masz prawo do dofinansowania
Chociaż prawo do dofinansowania okularów jest wpisane w
kodeks pracy
, wiele osób nie zdaje sobie z niego sprawy. Co więcej, od listopada 2023 roku pracownikowi przysługują
nie tylko okulary.
Wystarczy, że pracujesz przy komputerze przez co najmniej
4 godziny
dziennie, a pracodawca ma obowiązek ,,zatroszczyć się o twoje oczy”.
Pracodawca nie będzie miał wyjścia. Dobre wieści dla pracujących
"Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami" — czytamy w 237 artykule kodeksu pracy .
Kwota dofinansowania nie jest jednak z góry ustalona i chociaż od listopada została podniesiona, szczegóły zależą już od regulaminu kodeksu pracy. Większość pracowników może liczyć na około
300 złotych
.
Dofinansowanie nie obejmuje tylko okularów. Na co jeszcze można składać wnioski?
Zmiany wprowadzone 17 listopada sprawiły, że dofinansowanie nie obejmuje już tylko okularów. Obecnie pracownicy mogą liczyć na wsparcie finansowe również przy zakupie soczewek kontaktowych i innych akcesoriów.
Jako pracownicy możemy starać się również o wyposażenie stanowiska pracy w monitor stacjonarny, klawiaturę i mys z lub podstawkę zwiększającą komfort pracy. Co ważne, możemy ubiegać się o to również sytuacji, kiedy pracujemy zdalnie — sprzęt pozostanie jednak własnością pracodawcy.
Przy składaniu wniosku o dofinansowanie i inne formy wsparcia, należy pamiętać, by dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarza medycyny pracy . Zaświadczenie uzyskane ,,prywatnie” nie musi zostać uznane.
źródło: interiaBIZNES