System e-Faktur obowiązkowy za 2 lata. Skarbówka testuje nowe rozwiązanie
Od 1 stycznia 2022 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z Krajowego systemu e-Faktura. Krajowa Administracja Skarbowa pracuje nad nowym narzędziem, które ma zakończyć erę papierowych faktur.
System ma przyspieszyć okres rozliczania podatku VAT z 60 na 40 dni, oraz będzie przechowywał faktury. Oznacza, to że przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać dokumentów i ich archiwizować.
W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.
Testowa wersja systemu e-Faktura
Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła program testowy. Jak zapowiedziała KAS to narzędzie ma uszczelnić system oraz ułatwić prowadzenie biznesu. Od 2023 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek korzystać właśnie z tego systemu.
Dostęp do wersji testowej oprogramowania jest możliwy za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej .
– E- faktura przyspieszy obrót pomiędzy firmami. Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski
SLIM VAT 2
W ramach projektu wdrażającego do polskiego systemu prawnego e-fakturę, procedowane są również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. Zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2 dotyczą m. in.:
-
braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie,
-
braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.