Szajka internetowych oszustów zatrzymana. Oszukali ponad 800 osób
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonujących oszustw za pośrednictwem SMS-ów i stron internetowych. Łącznie wiadomo o ponad 800 ofiarach, które oszukano na ponad 2,5 mln złotych.
Szajka oszustów rozbita
Od 8 do 10 stycznia trwała akcja CBZC, dzięki której udało się rozbić międzynarodową grupę składającą się z 21 członków . Dokonywali oni oszustw internetowych z użyciem phishingu. Najpierw rozsyłali SMS-y, podszywając się pod firmy kurierskie. Realizowany był jeden z najpopularniejszych scenariuszy, w którym ofiary były przekonywane o konieczności dopłacenia do paczki.
Innym wariantem działalności szajki był mniej popularny atak, w którym nakłaniano do dokonania opłat za fałszywe rachunki za prąd. W obu przypadkach wiadomości zawierały linki kierujące pod strony imitujące panele logowania do bankowości elektronicznej . Po przechwyceniu danych logowania napastnicy przejmowali kontrolę nad zgromadzonymi na rachunkach ofiar pieniędzy.
Prokuratura postawiła ponad 161 zarzutów
Akcja realizowana na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi i była rezultatem skoordynowanego działania służb na terenie całego kraju. Aż 90 funkcjonariuszy zatrzymało 21 członków podejrzanych o przynależność do grupy na terenie 10 województw . Zatrzymane osoby były narodowości polskiej, białoruskiej i ukraińskiej.
Prokuratura w Łodzi przestawiła podejrzanym 161 zarzutów dotyczących m.in. działania w organizowanej grupie przestępczej , kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerów oraz prania brudnych pieniędzy. W przypadku pięciu zatrzymanych sąd podjął decyzję o umieszczeniu podejrzanych w areszcie tymczasowym.
Zabezpieczono znaczne ilości sprzętu i gotówki
Po wkroczeniu do 23 lokali funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 300 dowodów rzeczowych. Poza znacznymi ilościami sprzętu, kartami bankowymi w mieszkaniach znajdowała się także znaczna ilość gotówki w różnych walutach oraz kosztowna biżuteria.
Sukces CBZC nie oznacza, że liczba oszustw dokonywanych przez internet odczuwalnie zmaleje, dlatego służba zwraca uwagę, by każdorazowo weryfikować adresy stron przekazywane w wiadomościach tekstowych. Zwłaszcza tych, których nadawcy podają się pod firmy kurierskie, banki lub namawiają do inwestycji.