Szef Intela o inwestycji we Wrocławiu. "Polska miała przewagę"
W studiu portalu BiznesINFO pojawił się Michał Dżoga, szef Intela w Polsce. Podczas rozmowy z serwisem opowiedział o inwestycji firmy we Wrocławiu. Następnie odniósł się do innowacyjności naszego kraju i wspomniał również o sztucznej inteligencji.
Inwestycja firmy Intel we Wrocławiu
Pierwszym tematem rozmowy gościa portalu BiznesINFO była inwestycja firmy Intel. Jako lokalizację wybrano Wrocław, choć - jak podkreśla Michał Dżoga - decyzja nie należała do najprostszych. Taki proces jest wielowątkowy i bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Okazuje się, że podjęcie tej decyzji zajęło aż dwa lata.
Intel otrzymywał propozycje z całej Europy. Dlaczego Polska? Nasz kraj miał przewagę w tej kwestii , z uwagi na to, że firma jest już tutaj obecna od wielu lat. W Gdańsku znajduje się ośrodek badawczo-rozwojowy i jest to największa tego typu placówka w Europie.
Innowacyjność Polaków
W dalszej części rozmowy padło stwierdzenie, że “Polacy są innowacyjnym narodem”. Michał Dżoga odniósł się do tego i podkreślił przede wszystkim, że to zależy o jaką innowacyjność chodzi. Zauważył, że Polacy doskonale odnaleźli się w innowacyjnym biznesie i dzięki temu ośrodek w Gdańsku funkcjonuje już ponad 20 lat.
Jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom tak innowacyjnej firmy. Decyzja o inwestycji w Polsce tylko potwierdza, że taką mamy opinię […] To nie jest tylko kwestia Intela. Dużo firm, bardzo innowacyjnych, przenosi tutaj swoje inwestycje - przekazał szef Intela w Polsce podczas rozmowy z redakcją portalu.
Szef Intela w Polsce o sztucznej inteligencji
Na koniec rozmowy padło pytanie dotyczące przyszłości Intela w kontekście sztucznej inteligencji. Michał Dżoga zaznaczył, że Intel zapewnia tzw. zdolność przetwarzania danych, a rozwój sztucznej inteligencji podwaja zapotrzebowanie na to zjawisko.
Dzisiaj jest duże wyzwanie, jeśli chodzi o moc obliczeniową, ale też o wydajność energetyczną itd. Ten aspekt, który my podkreślamy, to jest aspekt umiejętności. Sztuczna inteligencja, żeby się rozwijać w sposób zrównoważony, musi być, nazwijmy to “zdemokratyzowana”. Stąd też nasze wysiłki i nasza współpraca z wieloma krajami na świecie, żeby ten dostęp do wiedzy i umiejętności nie była domeną bogatych korporacji, ale była tak naprawdę spopularyzowana - podkreślił Michał Dżoga.