Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Szef pracuje więcej od pracownika? Wyniki badania zaskakują
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.10.2024 11:36

Szef pracuje więcej od pracownika? Wyniki badania zaskakują

praca, pracownicy
Fot. Pixabay/RonaldCandonga

O tym, że Polacy pracują za dużo, mówi się od dawna. Odpowiedź na pytanie, co powinno się z tym zrobić, to już inna kwestia. Najnowszy raport EFL pokazuje jednak, że problem dotyczy nie tylko pracowników. Ile pracują przedsiębiorcy? Czy Polacy to pracoholicy? Wyniki nie pozostawiają wątpliwości. 

Doba jest za krótka dla polskich pracowników

W obliczu trwających dyskusji w sprawie wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, wciąż powraca temat przepracowania Polaków. Faktem jest, że pozostajemy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Wyprzedzają nas jedynie Grecy, podczas gdy przeciętny Polak pracuje 40,5 godziny tygodniowo — czyli więcej, niż zakłada Kodeks pracy. A to tylko średni wynik. Wiele osób pracuje dziewięć, dziesięć, a nawet jedenaście godzin dziennie! Taki stan rzeczy obejmuje również przedsiębiorców. Raport EFL ”Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą” pokazał, że to wciąż znaczący problem.
 

Tego jeszcze nie było. Lidl wprowadza benefity w swojej aplikacji. Zapłacisz mniej, ale nie tylko w Lidlu

Przedsiębiorca-pracoholik? Oto polski rynek pracy

Dane EFL nie pozostawiają wątpliwości. Aż 77% właścicieli małych i średnich firm pracuje dziennie więcej niż 8 godzin. Absolutnymi rekordzistami pozostają rolnicy; aż 98% z nich poświęca na swój biznes co najmniej 10 godzin każdego dnia, ale nie jest to jedyna branża, w której przedsiębiorcy pracują za długo. Co więcej, raport pokazał, że czas pracy jest tym dłuższy, im mniej pracowników zatrudniono w firmie.

Autorzy badania podkreślili, że aż 21% mikroprzedsiębiorców pracuje 11 godzin dziennie, czyli 220 godzin miesięcznie! W przypadku małych firm jest to już ”tylko” 8%, a średnich — 1%. Problem ten dotyczy również ponad połowy osób zarządzających firmami transportowymi.

Stąd, nie powinien dziwić kolejny smutny wniosek, że ponad połowa przedstawicieli i przedstawicielek firm narzeka na brak wolnego czasu. W szczególności dotyczy to najmniejszych organizacji. Trudno z takimi statystykami zadbać o swoje work-life balance — podsumował prezes zarządu EFL, Radosław Woźniak.
 

Work-life balance w Polsce nie działa?

Prowadząc własny biznes przez niemal połowę doby, trudno jest znaleźć czas dla siebie, na odpoczynek i życie rodzinne. Jak wynika z danych EFL, aż jedna trzecia przedsiębiorców przyznaje, że ma problem z utrzymaniem regularnego trybu życia, co dodatkowo zaburza tzw. work-life balance. 28% dodaje, że ma trudności z wyznaczeniem granicy między pracą a życiem prywatnym. Cytowana przez Radio Zet psycholog Sylwia Bartczak podkreśla jednak, że ”umiejętność efektywnego zarządzania czasem jest równie ważna, jak inne umiejętności biznesowe”.

Dla przedsiębiorców i szefów firm kluczowe jest zrozumienie, że ich zdolność do efektywnego działania w pracy jest bezpośrednio zależna od tego, jak dbają o siebie poza nią. Czas wolny nie jest luksusem, ale koniecznością, która pozwala na długofalowe osiąganie sukcesów zawodowych i osobistych — zaznaczyła psycholog z Centrum Medycznego Enel-Med.

Warto dodać, że dbanie o własny dobrostan może korzystnie wpłynąć również na nasze możliwości zawodowe. Wśród najważniejszych sposobów na zachowanie równowagi podaje się regularny sen, dbanie o dietę, aktywność fizyczną, urlopy i podróże, a także okresowe zwalnianie tempa pracy.