Takie emerytury dostają księża w Polsce. Kwoty mogą zaskakiwać
Z całą pewnością wiele osób zastanawiało się, jak wygląda kwestia zarobków księży oraz ich emerytur. Pieniądze w ramach świadczenia emerytalnego są im wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Funduszu Kościelnego. Na jakie kwoty mogą liczyć duchowni w naszym kraju?
Szykują się duże zmiany w polskim kościele
Już niebawem w polskim kościele zajdą rewolucyjne zmiany. 13 i 14 marca odbędzie się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Podczas obrad zostanie wybrany nowy przewodniczący Episkopatu oraz jego zastępca. Stanowisko może zająć każdy biskup czy też nawet ksiądz , choć Tomasz Terlikowski podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową wspomniał, że jednym z faworytów jest metropolita katowicki abp. Adrian Galbas.
Zobacz także: Równy wiek emerytalny? Jest oficjalne stanowisko ministerstwa
Kto wypłaca emerytury duchownym?
Kwestie finansów kościelnych i emerytur księży wzbudzają niemałe kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa. Jeśli chodzi o świadczenia emerytalne duchownych , to są one wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Fundusz Kościelny.
Jeśli chodzi o ZUS, to przyzna on pieniądze w sytuacji, gdy dany ksiądz odprowadzał składki, czyli był zatrudniony w szkole, kurii lub też pracował jako kapelan wojskowy. Jeśli nie wykonywał żadnego z tych zawodów, to opłacał 20 procent składek ZUS, a reszta pochodzi z Funduszu Kościelnego.
Jakie emerytury dostają księża? Wiele osób się zdziwi
Emerytury zwykłych księży zależą od wielu różnych czynników, takich jak chociażby zarobki. W przypadku, gdy duchowni pracują w szkołach czy na uczelniach, to mogą liczyć nawet na około 2500 złotych na rękę. Średnie świadczenie biskupa jest na poziomie 10 tys. zł, a proboszcza - 5 tys. zł.
Jeśli chodzi o wysokość świadczeń emerytalnych pobieranych przez duchownych, to rekordzistą w tej kwestii jest Sławoj Leszek Głódź. Pobiera on świadczenie generalskie, emeryturę biskupią i “kościelną”, co w sumie daje aż 23 tysiące złotych .