BiznesINFO.pl Finanse Tarcza podatkowa – czym jest?
pixabay.pl

Tarcza podatkowa – czym jest?

29 maja 2021
Autor tekstu: Maria Czekańska

Każdy przedsiębiorca dąży do utrzymania płynności finansowej, czyli zdolności firmy do wywiązania się w terminie z nawiązanych zobowiązań. Optymalizacji kosztów może przysłużyć tarcza podatkowa – czym jest i czy warto z niej korzystać?

Tarcza podatkowa – czym jest?

Jeśli szukasz sposobu na obniżenie kosztów podatku dochodowego, z pomocą przyjdzie tarcza podatkowa. Czym jest? Nazywa się ją inaczej osłoną podatkową i polega na wpisaniu w koszty uzyskania przychodu kosztów poniesionych na rzecz finansowania zewnętrznego. Do tego typu wydatków zalicza się opłaty związane z leasingiem czy odsetki kredytu. Aby obliczyć kwotę tarczy podatkowej, najlepiej jest skorzystać z darmowych kalkulatorów, dostępnych na wielu stronach internetowych.

Kto może skorzystać z tarczy podatkowej?

Wspominaliśmy już w poprzednim artykule, że istnieją cztery formy opodatkowania przedsiębiorstwa. Z tarczy podatkowej mogą skorzystać jedynie ci przedsiębiorcy, który wybrali opcję rozliczenia na zasadach ogólnych. Dlaczego? Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie uwzględniają kosztów uzyskania przychodów. Tarczę podatkową najczęściej stosuje się w przypadku dużej ilości zysku. Wtedy kwota podstawy opodatkowania potrafi zrobić największą różnicę. W przypadku małej różnicy pomiędzy przychodami i kosztami, leasing może okazać się już nie być tak opłacalnym. Warto jest się zastanowić, czy naprawdę warto uruchamiać tarczę podatkową w naszej firmie. O tym, jak dokonać obliczeń, piszemy w dalszej części artykułu.

Tarcza podatkowa – czym jest w odniesieniu do VAT

Tarcza podatkowa pozwala nie tylko obniżyć podatek dochodowy, ale również podatek od towarów i usług. Możliwe jest odliczenie całego VAT od nabycia m.in. sprzętu komputerowego czy pojazdów ciężarowych i dostawczych. Nieco inaczej wyglądają koszty podatkowe w przypadku samochodu osobowego, wykorzystywanego do użytków mieszanych. Taki pojazd wykorzystuje się więc nie tylko służbowo, ale i prywatnie. Wtedy występuje opcja odliczenia podatku VAT w wysokości 50%, pozostała część staje się kosztem uzyskania przychodu, ponieważ powiększa kwotę netto. Jak to wygląda, kiedy zastosujemy tarczę podatkową?

Tarcza podatkowa a leasing samochodu osobowego

Każdy przedsiębiorca dąży w swojej firmie do zmniejszenia podstawy opodatkowania. Może to zrobić między innymi poprzez wzięcie w leasing samochodu osobowego. Wspomnieliśmy już, że podatek od towarów i usług odlicza się w tym przypadku w wysokości 50% - resztę wlicza się do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku zastosowania tarczy podatkowej, możemy dodatkowo zaoszczędzić na podatkach. Aby sprawdzić, czy to rzeczywiście będzie opłacalne, musimy dokonać odpowiednich wyliczeń. Musimy więc znać kilka składowych, a są to podstawa opodatkowania, łączne roczne raty leasingu oraz kwota podatku. Jak wyglądają obliczenia? Pokazujemy w poniższym przykładzie.

Obserwuj nas w
autor
Maria Czekańska

Redaktor Maria Czekańska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat