BiznesINFO.pl Praca Te osoby mają szansę na wyższą emeryturę - trzeba złożyć dokument
Fot. Pexels/Pixabay

Te osoby mają szansę na wyższą emeryturę - trzeba złożyć dokument

21 sierpnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Wysokość minimalnej emerytury wynosi dziś niecałe 1500 zł netto i pobiera ją blisko 400 tys. osób. Szacuje się, że liczba ta będzie szybko rosnąć i już za kilka lat wyniesie nawet 600 tys. To skłania Polaków do poszukiwania dodatkowych sposób na zabezpieczenie środków na swoje utrzymanie w wieku emerytalnym. Popularność zyskują IKE, IKZE, inwestycje i inne sposoby odkładane środków we własnym zakresie, jednak można także zawalczyć o wyższe świadczenia bezpośrednio w ZUS-ie, jeśli tylko pracowało się przed rokiem 1999.

Jest sposób na podwyższenie emerytury - wystarczy udać się do ZUS

Rok 1999 był dla polskiego systemu emerytalnego ważną cezurą - wówczas dokumentacja zaczęła być prowadzona przez ZUS i nie zachodziła odtąd konieczność archiwizacji dokumentów związanych z historią zatrudnienia . Wcześniej wszelkie świadectwa pracy potwierdzające okresy składkowe należało zbierać we własnym zakresie i przedstawiać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, by na ich podstawie obliczana była wysokość emerytury . Jeśli dokument został zagubiony, wówczas ZUS mógł nie zaliczyć danego okresu zatrudnienia na poczet emerytury. Teraz urząd przypomina, że możliwe jest podwyższenie kwoty.

ZUS opublikował komunikat, w którym przypomina o możliwości dostarczenia niedostępnych wcześniej dokumentów potwierdzających dłuższy okres zatrudnienia niż w momencie wejścia w wiek emerytalny. Jeśli więc emeryt ma możliwość uzyskania dokumentacji, której nie złożył wcześniej, może to zrobić teraz i wnioskować do ZUS-u o ponowne przeliczenie wysokości emerytury i zwiększyć tym samym finalną kwotę świadczenia.

Co z podwyższeniem wieku emerytalnego? Padła jasna deklaracja

Wnioskowanie o ponowne przeliczenie emerytury możliwe także bez świadectwa o pracę

Jak informuje “Dziennik” pierwszym krokiem do pojęcia działań w tym zakresie powinno być ustalenie, czy firma, w której pracowaliśmy przed 1999 r., jeszcze istnieje. Wówczas należy się do niej zwrócić o wydanie świadectwa pracy . Jeśli jednak firma została już zlikwidowana, to wciąż są szansę na to, by uzyskać świadectwo, którego wcześniej nie udało się dostarczyć ZUS-u, choć oczywiście procedura jest wówczas bardziej skomplikowana.

Zobacz: Fatalne wieści ws. zasiłków. Wielu Polaków straci pieniądze

W przypadku zatrudnienia w jednostkach administracyjnych, które zostały zlikwidowane, dokumentację dotyczącą zatrudnienia powinien przechowywać urząd wojewódzki lub ministerstwo. W innych przypadkach przydatne może się okazać ustalenie dokładnego adresu zlikwidowanego podmiotu. Przed 1999 r. obowiązywały bowiem przepisy stanowiące o obowiązku indywidualnego zgłaszania pracowników ZUS-owi. Należy więc udać się z adresem do oddziału ZUS-u wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela firmy i numerem konta płatnika składek.

Jak już dziś sprawdzić wysokość przyszłej emerytury?

Jeśli okaże się, że dane ZUS-u potwierdzą zatrudnienie w danym okresie, wówczas nie jest konieczne dostarczanie świadectwa pracy, by wnioskować o ponowne przeliczenie wysokości emerytury . Kwoty odprowadzane w ramach ubezpieczenia emerytalnego w kolejnych latach można sprawdzić w PUE - po zalogowaniu przechodzimy do pozycji Ubezpieczony, następnie z menu po lewej stronie wybieramy Informacje o stanie konta. Tam przechodzimy do szczegółów, a następnie do karty Hipotetyczna emerytura.

Wiek emerytalny w górę, albo praca do śmierci. Twórca systemu nie ma złudzeń, przygotuj się
Fatalne wieści ws. zasiłków. Wielu Polaków straci pieniądze
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie