BiznesINFO.pl Finanse Te pieniądze tracą ważność. Już nimi nie zapłacisz, masz tylko jedno wyjście
Fot. Pixabay/adnovak

Te pieniądze tracą ważność. Już nimi nie zapłacisz, masz tylko jedno wyjście

20 lipca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Niektóre banknoty tracą ważność. Wiele osób może sobie nie zdawać sprawy z tego, że ma w swoim portfelu pieniądze, którymi nie zapłacą za zakupy czy rachunki. Chodzi tu konkretnie o gotówkę, która jest zniszczona. W takiej sytuacji mamy tylko jedno wyjście. NBP stawia sprawę jasno. Przedstawiamy szczegóły.

Tymi banknotami już nie zapłacisz

Choć płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, to wciąż wiele osób wybiera tradycyjną metodę płatności. Banknoty, które są w obiegu, bardzo często ulegają zniszczeniu . Może się to okazać problematyczne, bo w takiej sytuacji kasjer może odmówić przyjęcia zniszczonej gotówki. Nie oznacza to jednak, że uszkodzone pieniądze muszą wylądować w kosztu. Co zrobić, jeśli mamy w portfelu takie banknoty lub monety?

Zobacz także: Jeszcze więcej ulg i zniżek dla emerytów. Wystarczy jeden dokument

ZUS wydał pilny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów

W tej sytuacji masz tylko jedno wyjście

NBP tłumaczy na swojej stronie internetowej, że zniszczone pieniądze to takie, które są: postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione itp.

Taka gotówka podlega wymianie. Wystarczy, że udamy się do dowolnego polskiego banku . Jeżeli uszkodzenie nie jest zbyt poważne, to w ciągu zaledwie kilku minut otrzymamy nowy egzemplarz. Nieco trudniej jest w przypadku, gdy zniszczenia są znaczące.

Wówczas pieniądze są odsyłane do centrali Narodowego Banku Polskiego, gdzie zostaną wymienione. W takiej sytuacji wszystko potrwa nieco dłużej. Konieczne będzie również wypełnienie odpowiedniego wniosku.

Ile dostaniemy za zniszczoną gotówkę?

Co ważne, podczas wymiany pieniędzy nie zawsze otrzymamy pełny zwrot. Całą wartość zniszczonej gotówki dostaniemy, jeśli posiada ona ponad 75 proc. swojej powierzchni w jednym fragmencie lub w przypadku monety, jeżeli jest ona w jednym kawałku lub w dwóch częściach (rdzeń i pierścień).

W przypadku, gdy banknot zachował od 45 proc. do 75 proc. swojej oryginalnej powierzchni w jednym fragmencie lub jeśli posiadamy tylko jedną z dwóch części monety, otrzymamy zwrot w wysokości połowy wartości nominalnej gotówki, która uległa zniszczeniu.

ZUS wydał pilny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów
Możesz zaoszczędzić na dentyście. Nawet 300 PLN na jednym zabiegu
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat