Te roczniki mają szansę na wcześniejszą emeryturę. Warto wiedzieć
W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak się jednak okazuje, spora część osób może pracować krócej i zacząć pobierać świadczenie wcześniej. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Komu konkretnie przysługuje wcześniejsza emerytura? Wyjaśniamy.
Część Polaków może przejść na wcześniejszą emeryturę
Są w Polsce osoby, które nie muszą czekać do powszechnego wieku emerytalnego, by przestać pracować i zacząć pobierać comiesięczne wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych .
Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni, którzy ukończyli 60. rok życia . Trzeba jednak pamiętać, że taki przywilej nie jest dostępny dla wszystkich. Przede wszystkim, chodzi tu o osoby z roczników 1949 - 1968, które pracowały w konkretnych zawodach.
Zobacz także: Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca
Wcześniejsza emerytura tylko dla osób, które spełnią warunki
Wcześniejsza emerytura jest przeznaczona dla Polaków, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat. Oprócz tego, należy także osiągnąć wyżej wspomniany wiek i posiadać odpowiedni staż pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).
Świadczenie emerytalne w wieku 55 i 60 lat przysługuje osobom, które były hutnikami, górnikami, sędziami, kolejarzami czy pracowały w służbie zdrowia. To jednak nie wszystkie zawody uprawniające do wcześniejszej emerytury . Pełną listę możemy znaleźć na przykład na stronie internetowej ZUS-u.
Aby przejść na emeryturę wcześniej, potrzebujesz tych dokumentów
Jeśli ktoś jest uprawniony do przejścia na wcześniejszą emeryturę, to powinien złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . Można zrobić to osobiście w placówce lub za pośrednictwem PUE ZUS. Oprócz formularza trzeba również dostarczyć szereg wymaganych dokumentów.
Do wniosku o wcześniejszą emeryturę należy dołączyć: potwierdzenie okresów zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zaświadczenie o wykonywaniu takiej pracy i dokumenty niezbędne do ustalenia kapitału początkowego, jeśli nie zrobiono tego wcześniej.