Przed nami jeszcze 1,5 miesiąca sezonu grzewczego. Ten jednak zdążył już dać po kieszeniach wielu Polakom, zwłaszcza emerytom. O zaskakująco wysokich cenach ogrzewania opowiedziała 97-letnia mieszkanka Olsztyna. Mimo oszczędzania musi zapłacić olbrzymią niedopłatę. Jak to możliwe?
Odmrożenie cen prądu zbliża się wielkimi krokami. Stawki mają pójść w górę już z 1 lipca. Ile dokładnie zapłacimy za prąd? Ile za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki zdradza pomysły na rozwiązanie problemu. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?
Posiadanie tzw. świadectwa energetycznego wymagane jest już od 28 kwietnia 2023 roku. Wiele osób jednak o nim nie pamięta lub nie wie, kiedy powinno je załatwić. A kontrola może stanąć w naszych drzwiach już wkrótce. Kto musi się na nią przygotować? Sprawdzamy, co mówią przepisy o kontrolach systemów grzewczych.
Coraz więcej właścicieli nowych pomp ciepła przeciera oczy ze zdumienia. Rachunki za energię zamiast w dół, w wielu przypadkach poleciały w górę. Znamy powód rachunków grozy.
Ceny węgla spadają i - zdaniem ekspertów - będą spadać dalej. Węgiel tanieje na całym świecie, również w Polsce. To jednak jeszcze nie znaczy, że faktycznie zapłacimy za niego mniej. Jak obecnie prezentują się stawki za ten surowiec?
Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które zostało wprowadzone w 2021 roku. Teraz Polacy znów mogą skorzystać z tego wsparcia, ale muszą spełnić pewne warunki i złożyć wniosek. Wiemy już, ile pieniędzy można dostać w ramach tego dodatku.
Na samym początku nowego roku w życie ma wejść ustawa związana z zamrożeniem cen prądu, gazu i ciepła, która ma chronić odbiorców energii przed podwyżkami. Jednak to rozwiązanie będzie obowiązywało tylko przez określony czas.
Podczas gdy ceny prądu i ogrzewania wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, wiele osób z trudem dopina domowe budżety i już martwi się o kolejne miesiące. Mamy dla nich więc słodko-gorzką informację, zapowiadającą kontynuację wypłaty dodatków osłonowych. Na tym jednak koniec optymizmu, bowiem pieniądze nam wypłacone będą o wiele skromniejsze niż można się było tego spodziewać. Wszystko przez to, że choć zrewaloryzowane o wskaźnik inflacji za 2022 rok, obejmą swoim zasięgiem tylko okres do 30 czerwca.
Dodatek osłonowy został wprowadzony w grudniu 2021 roku. Teraz słynne wsparcie finansowe w pokrywaniu kosztów energii powraca i już niebawem będzie można składać wnioski. Ile wyniesie w przyszłym roku dodatek osłonowy?
Pytanie, o ile wzrosną ceny energii od stycznia 2024 roku, pojawiało się ostatnio w przestrzeni publicznej nader często. Nie ma się co dziwić. Dzięki wciąż obowiązującej Tarczy Solidarnościowej ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały w tym roku na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Niektórzy eksperci prognozowali, że jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to energia może podrożeć nawet o 70 proc. Dziś Sejm wreszcie podjął decyzję w tej sprawie.
Ceny gazu na 2024 rok to temat, który budzi niepokój wielu Polaków. Przedstawiciele potencjalnej koalicji składającej się z obecnej opozycji przedstawili wyliczenia kosztów programów osłonowych na przyszły rok. Zamrożenie cen gazu sięga miliardów złotych, jednak nie wszystkie osłony zostaną przedłużone na przyszły rok.
Jeśli mechanizmy mrożenia cen energii zostaną wygaszone, od stycznia część gospodarstw domowych może czekać wzrost cen energii elektrycznej nawet o 68 proc. Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że koncerny energetyczne wnioskują do prezesa URE o ustalenie nowych taryf na poziomie stawek wyższych o… 120 proc. Analitycy z Forum Energii sprawdzają, co pozwoli uniknąć pułapki cenowej dla gospodarstw domowych.
Jedna z rodzin mieszkających pod Lublinem postanowiła zaoszczędzić na rachunkach za prąd poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Rachunek, który przyszedł po kilku miesiącach od uruchomienia instalacji, całkowicie zaskoczył mieszkańców.
Przyszły rok pod względem rachunków za prąd nie zapowiada się zachęcająco. Wygasające wraz z końcem roku zamrożenie cen energii może nie zostać przedłużone na rok 2024. Z kolei zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, mieszkańcy Polski mogą nie zaakceptować kilkudziesięcioprocentowych podwyżek.
Jeden z dostawców energii w Polsce ogłosił, że będzie musiał utworzyć rezerwę celową na pokrycie rządowego rozwiązania. Oznacza to, że rachunki za prąd pójdą w dół - i to znacznie. Trzeba jedynie spełnić pewne warunki.
Co pewien czas pojawiają się informacje o pożarach fotowoltaiki. Jednocześnie cały czas rośnie popularność paneli. Pożarów można uniknąć, jeśli zadba się o właściwą instalację i konserwację.
Pewien mieszkaniec południowej Belgii otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Koszt energii przekraczał 1 mln euro. Sytuacja była tak bardzo nierealna, że myślał, iż ma zwidy.
Od jakiegoś czasu obowiązuje zamrożenie cen prądu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zapłacą mniej, ponieważ za przekroczenie limitu trzeba dopłacić - i to niekiedy sporo.
Bar “Jeżycki” w Poznaniu działał prawie 50 lat, decyzję o zamknięciu podjęto ze względu na drastyczne podwyżki cen prądu i gazu.
Tylko do 8 marca odbiorcy wrażliwi mogą złożyć oświadczenie do swojego dostawcy ciepła i skorzystać ze zwrotu nadpłaty za ciepło.
PGE Energia Ciepła poinformowała, że odbiorcy wrażliwi mogą składać specjalne oświadczenia do 8 marca. Oświadczenie musi być złożone bezpośrednio o dystrybutora ogrzewania i uprawnia do odebrania zwrotu nadpłaty za ciepło.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił obniżkę cen diesla o 10 gr. Dzięki niej Polska awansowała z 10 na piąte miejsce w Unii Europejskiej w rankingu najniższych cen diesla w poszczególnych krajach.
Opłata kogeneracyjna to jedna ze zmiennych, którą możemy znaleźć na swoich rachunkach za energię elektryczną. Za regulowanie tej stawki odpowiadają wszyscy, którzy płacą za zużycie prądu. Od 1 stycznia opłata ta jest wyższa o 90 groszy i wynosi obecnie 4,96 zł/MWh. Mimo to nie otrzymujemy wyższych rachunków za energię elektryczną. Jak to możliwe?
Podczas konferencji prasowej w Świdniku, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że rząd chciałby w ramach programu Mieszanie Plus zrekompensować podwyżki czynszów.
Zeszłoroczna napaść Rosji na Ukrainę wstrząsnęła całym światem. Wojna w Ukrainie trwa już prawie rok, a zasady rządzące gospodarką międzynarodową diametralnie się zmieniły. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która odnotowuje rekordowy skok obrotów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy wprowadzającą maksymalną wysokość podwyżek cen ogrzewania. Górny pułap został ustalony na poziomie 40 proc.Według informacji portalu money.pl, obciążenia finansowe z tytułu opłat za ogrzewanie będą mniejsze dzięki nowelizacji. Zmiany obejmą gospodarstwa domowe i instytucje publiczne.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę opłat za gaz dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to, że ceny gazu dla jednej z grup społeczeństwa zostaną obniżone, i to odczuwalnie.Według nowej taryfy o której informuje Gazeta.pl, ceny są niższe o 20,5 proc. Przed decyzją, koszt za MWh wynosił 649,92 zł, zaś po obniżce wyniesie 516,73 zł.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą mogły skorzystać z obniżonej - względem ceny rynkowych - stawki na gaz.