Przypadek mieszkańców bloku komunalnego w podwarszawskim Piasecznie okazuje się problemem ogólnopolskim. Sprawa dotyczy rachunków za ogrzewanie. Niedługo historie o rachunkach za ogrzewanie przekraczających kilkanaście tysięcy złotych mogą pojawić się w szeregu innych miast. W czym problem?
Aktualnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna chroniąca odbiorców energii wygaśnie już 1 lipca. W związku z tym, stawki za prąd pójdą w górę. Rząd przygotował specjalne wsparcie finansowe - bon energetyczny. Kto konkretnie może skorzystać z takiego rozwiązania? Wyjaśniamy.
Ceny prądu, rosnące od 1 lipca br. w konsekwencji odmrażania stawek za energię, dotkną także tych, którzy z przyczyn od siebie niezależnych, od prądu są zależni nawet bardziej, niż przeciętny mieszkaniec Polski. Rząd wychodzi naprzeciw i proponuje program finansowany z państwowego funduszu. Dodatkowe pieniądze mają trafić do ok. 20 tysięcy osób.
Ograniczony dostęp do dotychczasowych źródeł energii, a także wymogi stawiane Polsce przez Unię Europejską, skłaniają do przemyśleń o alternatywnych paliwach. A tych Polska może mieć aż nadto. Eksperci podkreślają nie tylko konieczność rozwoju w kierunku zielonej gospodarki, ale również znaczący potencjał odnawialnych źródeł energii.
Z dodatku osłonowego Polacy korzystali przez całe dwa lata. Niektórzy zdążyli już do niego przywyknąć. Niestety — już wkrótce dodatek zostanie wypłacony po raz ostatni. W jakiej kwocie? Beneficjenci będą zaskoczeni.
Został już tylko miesiąc, zanim ceny prądu zostaną odmrożone, a rachunki za energię pójdą w górę. Dotychczasowe plany rządu zakładały, że większość Polaków zapłaci więcej. Teraz jednak może się to zmienić.
Wielu Polaków już teraz przygotowuje się na wzrost rachunków za prąd. Nic więc dziwnego, że niektórzy poszukują sposobów na oszczędności. Pomocne w tej kwestii może być znajomość najbardziej prądochłonnych sprzętów w naszym domu. Jak się okazuje, to nie pralka, lodówka, czy telewizor najwięcej pobierają z naszego portfela.
1 lipca bieżącego roku wejdą w życie spore podwyżki. Po 30 kwietnia rachunki Polaków będą wyższe. Trzeba będzie zapłacić więcej między innymi za gaz. Wiadomo już, jakie kwoty będą obowiązywały. Przedstawiamy szczegóły.
Attila Szabó, od 2022 r. prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska, zaprezentował nowe modele elektrycznych vanów. W kontekście postępującej elektryfikacji Europy przyznaje: “też mamy rodziny, dzieci, tysiące pracowników. Chcemy być pewni, że i oni mają przyszłość”.
Polska elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię AP 1000, którą dostarczy Westinghouse, firma która od trzech lat ma już biuro w Krakowie i z południa Polski snuje plany o skoku edukacyjnym, inwestycyjnym i klimatycznym.
Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.
Rząd proponuje nowy termin na składanie wniosków o wypłatę bonu energetycznego. Celem ustawy ma być przedłużenie osłon związanych z cenami energii, na druga połowę roku. Co trzeba wiedzieć?
Jeszcze w tym roku wzrosną rachunki za prąd i gaz. Będzie to efekt odmrożenia ich cen przez rząd. Dla większości odbiorców podwyżki za prąd mogą wynieść nawet 29 proc., a za gaz 15 proc. Eksperci ING informują, że w widocznym stopniu może to wpłynąć na inflację.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, spółka zajmująca się dystrybucją ciepła, publikuje interesujące dane, z których wynika, mniej więcej, że zdecydowana większość z nas źle obsługuje kaloryfery. Ten błąd popełnia 90 proc. osób, narażając się na dodatkowe koszty.
Czerwiec będzie ostatnim miesiącem z obowiązującymi rządowymi osłonami na ceny energii. Od lipca ceny za gaz istotnie wzrosną, a Polacy będą musieli skonfrontować się z “rachunkami grozy”. PGNiG informowało już swoich klientów o podwyżkach, teraz tłumaczy wysłane milionom pisma i zapowiada dalsze zmiany.
Zapowiadana od początku roku podwyżka cen prądu coraz bliżej. Już wkrótce w życie ma wejść również program bonów energetycznych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zauważa jednak, że bon nie rozwiąże wszystkich problemów. Więcej zapłacimy nie tylko za energię, ale również za czynsz.
Zamrożenie cen prądu będzie obowiązywało tylko do końca czerwca bieżącego roku. Później rachunki za energię elektryczną będą wyższe. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska wyznała, że do końca kwietnia rząd podejmie kluczową decyzję ws. cen prądu.
Nowe ceny prądu 2024. Na stronach legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy o bonie energetycznym i cenach prądu na drugą połowę 2024 r. Rząd odmraża ceny energii, ale robi to stopniowo, z zachowaniem aparatu wsparcia ze strony państwa. Ekonomiści komentują nowy projekt i wyliczają, jakie kwoty zobaczymy na nowych rachunkach.
Ceny prądu 2024. We wtorkowy wieczór rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Są nowe stawki, bon energetyczny i.. wnioski. “Wracamy do rynku sprzed kryzysu” - czytamy. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 r. i jak będzie wyglądał bon energetyczny?
Jedynie do końca kwietnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma stanowić wsparcie dla polskich gospodarstw domowych i częściowo pokryć koszty związane z energią elektryczną, gazem i żywnością. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dodatkowe pieniądze?
Do odmrożenia cen prądu zostało coraz mniej czasu. Rachunki mają wzrosnąć już za niecałe trzy miesiące. Ministra klimatu i środowiska zapowiada jednak trzy kroki mające zagwarantować akceptowalny poziom cen dla wszystkich. Wszyscy mogą liczyć na wsparcie?
Zapowiedziane w marcu reformy w sprawie cen energii doczekały się nowych szczegółów. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu, a ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zdradziła, czego możemy się spodziewać.
Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które jest wsparciem w opłaceniu rachunków za energię. Polacy powinni pamiętać, że wkrótce kończy się czas na złożenie wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.
Wyczekiwany bon energetyczny wciąż jest na etapie przygotowań. Wiemy już jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów. Minister Klimatu zdradziła jednak, która grupa najbardziej może liczyć na wsparcie — jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego.
Ceny energii wciąż idą w górę, a Polacy szukają sposobu na oszczędności. Wśród nich: dodatek osłonowy. Aby skorzystać z tego świadczenia, trzeba jednak spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Kiedy mija termin?
Już wkrótce ceny prądu i gazu pójdą w górę. Jak wysoka podwyżka nas czeka? Kto uniknie wysokich rachunków? Minister Klimatu i Środowiska zdradza, kto może liczyć na bon energetyczny.
Z początkiem miesiąca wzrosły świadczenia dla seniorów w związku z waloryzacją. Już wkrótce w górę pójdą też ceny prądu. ZUS ma z tej okazji dobrą wiadomość dla emerytów. Wielu osobom przysługuje dodatek.
Na złożenie wniosku o przyznanie dodatku osłonowego zostało coraz mniej czasu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie? Niektórym osobom przysługuje dodatek w zwiększonej wysokości. Sprawdzamy szczegóły.