Ceny prądu 2024. We wtorkowy wieczór rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Są nowe stawki, bon energetyczny i.. wnioski. “Wracamy do rynku sprzed kryzysu” - czytamy. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 r. i jak będzie wyglądał bon energetyczny?
Jedynie do końca kwietnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma stanowić wsparcie dla polskich gospodarstw domowych i częściowo pokryć koszty związane z energią elektryczną, gazem i żywnością. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dodatkowe pieniądze?
Do odmrożenia cen prądu zostało coraz mniej czasu. Rachunki mają wzrosnąć już za niecałe trzy miesiące. Ministra klimatu i środowiska zapowiada jednak trzy kroki mające zagwarantować akceptowalny poziom cen dla wszystkich. Wszyscy mogą liczyć na wsparcie?
Zapowiedziane w marcu reformy w sprawie cen energii doczekały się nowych szczegółów. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu, a ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zdradziła, czego możemy się spodziewać.
Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które jest wsparciem w opłaceniu rachunków za energię. Polacy powinni pamiętać, że wkrótce kończy się czas na złożenie wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.
Wyczekiwany bon energetyczny wciąż jest na etapie przygotowań. Wiemy już jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów. Minister Klimatu zdradziła jednak, która grupa najbardziej może liczyć na wsparcie — jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego.
Ceny energii wciąż idą w górę, a Polacy szukają sposobu na oszczędności. Wśród nich: dodatek osłonowy. Aby skorzystać z tego świadczenia, trzeba jednak spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Kiedy mija termin?
Już wkrótce ceny prądu i gazu pójdą w górę. Jak wysoka podwyżka nas czeka? Kto uniknie wysokich rachunków? Minister Klimatu i Środowiska zdradza, kto może liczyć na bon energetyczny.
Z początkiem miesiąca wzrosły świadczenia dla seniorów w związku z waloryzacją. Już wkrótce w górę pójdą też ceny prądu. ZUS ma z tej okazji dobrą wiadomość dla emerytów. Wielu osobom przysługuje dodatek.
Na złożenie wniosku o przyznanie dodatku osłonowego zostało coraz mniej czasu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie? Niektórym osobom przysługuje dodatek w zwiększonej wysokości. Sprawdzamy szczegóły.
Przed nami jeszcze 1,5 miesiąca sezonu grzewczego. Ten jednak zdążył już dać po kieszeniach wielu Polakom, zwłaszcza emerytom. O zaskakująco wysokich cenach ogrzewania opowiedziała 97-letnia mieszkanka Olsztyna. Mimo oszczędzania musi zapłacić olbrzymią niedopłatę. Jak to możliwe?
Odmrożenie cen prądu zbliża się wielkimi krokami. Stawki mają pójść w górę już z 1 lipca. Ile dokładnie zapłacimy za prąd? Ile za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki zdradza pomysły na rozwiązanie problemu. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?
Posiadanie tzw. świadectwa energetycznego wymagane jest już od 28 kwietnia 2023 roku. Wiele osób jednak o nim nie pamięta lub nie wie, kiedy powinno je załatwić. A kontrola może stanąć w naszych drzwiach już wkrótce. Kto musi się na nią przygotować? Sprawdzamy, co mówią przepisy o kontrolach systemów grzewczych.
Coraz więcej właścicieli nowych pomp ciepła przeciera oczy ze zdumienia. Rachunki za energię zamiast w dół, w wielu przypadkach poleciały w górę. Znamy powód rachunków grozy.
Ceny węgla spadają i - zdaniem ekspertów - będą spadać dalej. Węgiel tanieje na całym świecie, również w Polsce. To jednak jeszcze nie znaczy, że faktycznie zapłacimy za niego mniej. Jak obecnie prezentują się stawki za ten surowiec?
Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które zostało wprowadzone w 2021 roku. Teraz Polacy znów mogą skorzystać z tego wsparcia, ale muszą spełnić pewne warunki i złożyć wniosek. Wiemy już, ile pieniędzy można dostać w ramach tego dodatku.
Na samym początku nowego roku w życie ma wejść ustawa związana z zamrożeniem cen prądu, gazu i ciepła, która ma chronić odbiorców energii przed podwyżkami. Jednak to rozwiązanie będzie obowiązywało tylko przez określony czas.
Podczas gdy ceny prądu i ogrzewania wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, wiele osób z trudem dopina domowe budżety i już martwi się o kolejne miesiące. Mamy dla nich więc słodko-gorzką informację, zapowiadającą kontynuację wypłaty dodatków osłonowych. Na tym jednak koniec optymizmu, bowiem pieniądze nam wypłacone będą o wiele skromniejsze niż można się było tego spodziewać. Wszystko przez to, że choć zrewaloryzowane o wskaźnik inflacji za 2022 rok, obejmą swoim zasięgiem tylko okres do 30 czerwca.
Dodatek osłonowy został wprowadzony w grudniu 2021 roku. Teraz słynne wsparcie finansowe w pokrywaniu kosztów energii powraca i już niebawem będzie można składać wnioski. Ile wyniesie w przyszłym roku dodatek osłonowy?
Pytanie, o ile wzrosną ceny energii od stycznia 2024 roku, pojawiało się ostatnio w przestrzeni publicznej nader często. Nie ma się co dziwić. Dzięki wciąż obowiązującej Tarczy Solidarnościowej ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały w tym roku na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Niektórzy eksperci prognozowali, że jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to energia może podrożeć nawet o 70 proc. Dziś Sejm wreszcie podjął decyzję w tej sprawie.
Ceny gazu na 2024 rok to temat, który budzi niepokój wielu Polaków. Przedstawiciele potencjalnej koalicji składającej się z obecnej opozycji przedstawili wyliczenia kosztów programów osłonowych na przyszły rok. Zamrożenie cen gazu sięga miliardów złotych, jednak nie wszystkie osłony zostaną przedłużone na przyszły rok.
Jeśli mechanizmy mrożenia cen energii zostaną wygaszone, od stycznia część gospodarstw domowych może czekać wzrost cen energii elektrycznej nawet o 68 proc. Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że koncerny energetyczne wnioskują do prezesa URE o ustalenie nowych taryf na poziomie stawek wyższych o… 120 proc. Analitycy z Forum Energii sprawdzają, co pozwoli uniknąć pułapki cenowej dla gospodarstw domowych.
Jedna z rodzin mieszkających pod Lublinem postanowiła zaoszczędzić na rachunkach za prąd poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Rachunek, który przyszedł po kilku miesiącach od uruchomienia instalacji, całkowicie zaskoczył mieszkańców.
Przyszły rok pod względem rachunków za prąd nie zapowiada się zachęcająco. Wygasające wraz z końcem roku zamrożenie cen energii może nie zostać przedłużone na rok 2024. Z kolei zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, mieszkańcy Polski mogą nie zaakceptować kilkudziesięcioprocentowych podwyżek.
Jeden z dostawców energii w Polsce ogłosił, że będzie musiał utworzyć rezerwę celową na pokrycie rządowego rozwiązania. Oznacza to, że rachunki za prąd pójdą w dół - i to znacznie. Trzeba jedynie spełnić pewne warunki.
Co pewien czas pojawiają się informacje o pożarach fotowoltaiki. Jednocześnie cały czas rośnie popularność paneli. Pożarów można uniknąć, jeśli zadba się o właściwą instalację i konserwację.
Pewien mieszkaniec południowej Belgii otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Koszt energii przekraczał 1 mln euro. Sytuacja była tak bardzo nierealna, że myślał, iż ma zwidy.
Od jakiegoś czasu obowiązuje zamrożenie cen prądu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zapłacą mniej, ponieważ za przekroczenie limitu trzeba dopłacić - i to niekiedy sporo.