Eksperci portalu Niebezpiecznik wystosowali pilny komunikat do użytkowników iPhone'ów. Z danych zebranych przez portal statcounter.com we wrześniu 2022 roku wynika, że taki smartfon ma co dziesiąty Polak. Apple właśnie wydało poprawkę bezpieczeństwa (16.6.1), która zamyka dziurę aktywnie wykorzystywaną przez “sławny” Pegasus do inwigilacji iPhone'ów. Dlatego użytkownicy muszą jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.
Kiedy te smartfony Samsunga debiutowały, zarówno w Polsce, jak i na świecie sprzedawały się jak świeże bułeczki. Zainteresowanie było ogromne. Zdaniem producenta, jedna z wersji tylko podczas przedsprzedaży zeszła całkowicie już w pierwszym tygodniu. Teraz przyszedł jednak czas na odłączenie od aktualizacji dwóch modeli z tej popularnej serii.
Za sprawą rozbudowanych systemów infotainment, integracji z usługami producenta, który ma niekiedy ogromne możliwości zdalnej kontroli nad pojazdem czy systemy sterowane z poziomu aplikacji mobilnych, współczesne samochody mają niewiele mniejszą powierzchnię ataku niż komputery osobiste. Światło na oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa rzucają nowe badania Mozilli. Wnioski nie napawają optymizmem.
Google jako właściciel największej internetowej sieci reklamowej od wielu miesięcy pilnie poszukuje nowych metod identyfikacji użytkowników, które pozwolą dostarczanie skuteczniej spersonalizowanych reklam. Sprawy nie ułatwiają mechanizmy chroniące prywatność użytkowników dostarczane przez producentów oprogramowania konkurującego z Google Chrome. Korporacja właśnie podjęła kolejną próbę targetowania odbiorców i znów wzbudza to niemałe kontrowersje.
Ważne wiadomości dla posiadaczy urządzeń sieciowych ASUS. Tajwański CERT ogłosił, że w trzech routerach tego producenta odnalezione zostały krytyczne luki bezpieczeństwa pozwalające na przejęcie całkowitej kontroli nad urządzeniami. Zaleca się jak najszybszą aktualizację zainstalowanego na nich firmware.
Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie – korzysta z niej nawet 63% wszystkich internautów, wśród których większość używa do rozbudowy funkcjonalności programu rozszerzeń. Te nigdy nie słynęły z wysokiego poziomu oferowanego bezpieczeństwa i często stawały się narzędziem w rękach hakerów. Najnowsze badania pokazują jednak zatrważającą skalę zjawiska.
Handel elektroniczny to jedna z najszybciej rozwijających się branż i trudno się temu dziwić – z raportu „E-commerce w Polsce 2022” zrealizowanego przez Gemius, PBI oraz IAB Polska wynika, że zakupy w internecie robi 77 proc. mieszkańców naszego kraju. Jest to opcja szybka i wygodna, ale trzeba pamiętać, że cyberprzestępcy nie śpią i próbują wykorzystać również ten sektor, by dostać się do pieniędzy Polaków. Jak zatem zachować ostrożność?
Obserwatorium Gemini uważa się za jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie. Składające się z dwóch rozlokowanych na dwóch przeciwległych punktach planety teleskopy od 2000 roku dostarczają naukowcom bezcennych informacji na temat Układu Słonecznego, czarnych dziur czy procesu powstawania star. Tak przynajmniej było do niedawna, gdyż infrastruktura obu teleskopów stanowiących system Gemini została skutecznie zaatakowana przez hakerów.
Microsoft przyzwyczaił nas do tego, że interfejs użytkownika Windowsa zawiera elementy promujące inne produkty tej korporacji. Niejednokrotnie dochodziło też do sytuacji, w której system wbrew preferencjom użytkowników resetował wprowadzone przez nich ustawienia aplikacji domyślnych. To, co kiedyś było nie do pomyślenia w przypadku komercyjnego i relatywnie kosztownego oprogramowania, na naszych oczach staje się standardem.
Niemal 5 milionów osób korzystających z usług jednego z popularnych w Polsce banków obejmą zmiany, które instytucja właśnie wprowadziła. Chodzi o modyfikacje w Tabeli Opłat i Prowizji, co oznacza wzrost cen dla klientów instytucji. Podwyżki dotyczą kilku usług. Nowe ustalenia zaczynają obowiązywać od dzisiaj.
Oszustwa przez telefon to prawdziwa plaga. Niekiedy przestępcy są tak przekonujący, że łatwo się naciąć i wiele stracić. Często dochodzi do wyłudzenia danych wrażliwych, które mogą zostać wykorzystane w niecny sposób, oraz po prostu do kradzieży pieniędzy. Jeśli więc dzwoni do Ciebie ten numer, natychmiast go zablokuj, ponieważ po drugiej stronie słuchawki również czyha oszust.
Z doniesień warszawskiej Policji wynika, że złodzieje samochodów coraz częściej sięgają po metodę "na game boya”. Wykorzystują do tego urządzenie, które przypomina kultowy sprzęt do grania i kradną auto w kilka sekund. Ofiarą może paść każdy, kto posiada samochód wyposażony w popularną funkcję.
Komenda Miejska Policji w Legnicy otrzymała zgłoszenie na temat 76-letniej kobiety, która zlecała przelewy na duże sumy. Zapytana o powody takich działań seniorka zeznała, że sprawa jest związana ze specyficzną rozmową przez internet. Kobieta uwierzyła, że została wybrana przez “ducha świętego” i zgodziła się na warunki prezentowane przez oszusta.
Kilkanaście milionów klientów znanych w Polsce banków musi się przygotować na różne utrudnienia, które pojawią się w najbliższych dniach. Problemy zaczną się już dziś i dotkną użytkowników korzystających z usług dwóch dużych banków oraz jednej mniejszej instytucji.
Hakerzy z grupy CyberTriad, którzy najprawdopodobniej są powiązani z Chinami lub Rosją, przeprowadzili atak na kilka firm oraz instytucji w Polsce, oraz na Litwie, w tym na polską uczelnię wojskową. Miało dojść do wycieku poufnych danych wojskowych. Rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odniósł się do ustaleń mediów.
Choć za licencję za Windowsa trzeba zapłacić na rynku konsumenckim co najmniej ok. 580 zł, to trudno uznać, aby jakość aktualizacji tego systemu operacyjnego stała na wysokim poziomie. Co jakiś czas Microsoft udostępnia nowości, które zamiast poprawiać stan systemu, często doprowadza do jego awarii. Niestety, właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia po raz kolejny.
Trwa kolejna kampania cyberprzestępców polegająca na wyłudzaniu danych i pieniędzy. Tym razem oszuści za cel obrali osoby poszukujące pracy oraz skłonne do podjęcia nowego zatrudnienia na lepszych warunkach. Złodzieje posługują się w tym przypadku metodą “na rekrutację”. Wiele firm działających w Polsce mierzy się z problemem phishingu, a kandydaci do pracy są narażeni na utratę środków.
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nawet w przypadku największych i najbardziej popularnych aplikacji i portali co jakiś mamy do czynienia z wyciekami danych użytkowników. Niemniej rzadko dochodzi do sytuacji, w której liczbę wyciekłych rekordów liczy się w milionach. Niestety, taka miała właśnie miejsce, a incydent związany jest z aplikacją, którą pobrały setki milionów użytkowników i jest niezwykle popularna także w Polsce.
Cyberprzestępcy ponownie atakują klientów banków. Złodzieje chcą wykraść dane logowania, aby móc z łatwością dobrać się do pieniędzy Polaków. Oszuści przejmują loginy i hasła użytkowników, uzyskują dostęp do konta bankowego ofiary i kradną umieszczone na nim środki. Lepiej mieć się na baczności.
Elektronika na dobre trafiła pod strzechy także w całkiem dosłownym sensie. Coraz chętniej instalujemy systemy automatyki domowej, np. inteligentne zamki, oświetlenie czy sterowniki pozwalające zarządzać ogrzewaniem. Jednocześnie w przypadku elektroniki i oprogramowania nigdy nie można mówić o gwarancji stuprocentowego bezpieczeństwa, o czym mogą się przekonać posiadacze inteligentnych żarówek TP-Link.
Znamy ciąg dalszy wielkiej afery o znamionach piramidy finansowej, która dotknęła tysiące Polaków. O podejrzeniu oszustwa informowaliśmy w czerwcu br. "Spółka poprzez swoje działanie dawała konsumentowi niesłuszne podstawy do przekonania, że oferta charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i pewnością zwrotu kapitału. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej" - zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie dotyczącym oszustwa. Firma zostanie ukarana.
Szacuje się, że z WinRAR-a korzysta dziś na całym świecie nawet 500 mln osób. Czyni go to najpopularniejszym narzędziem w klasie oprogramowania służącego do kompresji plików i nie ma wątpliwości, że wielu użytkowników nie wyobraża sobie bez niego codziennej pracy. Niestety, w ostatnim czasie w programie odnaleziono groźną lukę bezpieczeństwa, która pozwala hakerom na zdalne przejęcie kontroli nad podatnym komputerem.
Jedna z największych grup finansowych i największy bank z kapitałem prywatnym w Polsce ogłosił wprowadzenie ważnych zmian. Początek wyznaczono na 4 września. Modyfikacje dotkną miliony Polaków, bo bank z trzecią w Polsce wielkością aktywów oferuje propozycje finansowe zarówno dla osób indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i polskich i międzynarodowych korporacji. Co trzeba wiedzieć na temat nadchodzących przekształceń i jak się przygotować?
Nastąpiła kolejna wielka upadłość w sektorze finansowym. Firma ogłosiła likwidację, klienci nie mogą dostać się do swoich kont. Ludzie utracili dostęp do środków, chodzi o tysiące na rachunkach rozliczeniowych, sprawa jest w toku. Podmiot gospodarczy poinformował, że nie był w stanie znaleźć nowego dostawcy bankowego po tym, jak dotychczasowy partner wycofał swoje usługi.
Klienci popularnego banku PKO BP znów są w niebezpieczeństwie. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać nieuwagę i zdobyć cenne dane swoich ofiar. Lepiej sprawdzić kilkukrotnie, zanim wykona się jakiekolwiek działania w banku. Specjaliści ostrzegają przed możliwymi stratami finansowymi. Trzeba mieć się na baczności i uważać na kilka elementów.
Nastąpiły modyfikacje w przepisach związanych z kredytami i pożyczkami. Nowe regulacje znacząco wpływają na to, jak wygląda teraz status użytkownika w BIK-u pod względem zalegających opłat. Liczba aktywnych kredytów u wielu Polaków nagle się zwiększyła, mimo że do tej pory nie posiadali oni pokaźniejszego zadłużenia. Mnóstwo osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak teraz prezentuje się ich status w BIK-u. A jest on bardzo istotny, bo wpływa na tzw. scoring, czyli ocenę wiarygodności finansowej. Wyjaśniamy, co stoi za takim stanem rzeczy.
Cyberprzestępcy po raz kolejny wykorzystują wiadomości SMS, by nas oszukać, ale tym razem mają w zanadrzu coś więcej, niż namawianie do wypełniania różnych formularzy. W tym przypadku kliknięcie linku równa się instalacji groźnego oprogramowania. Oszuści będą mogli zdalnie działać na urządzeniu i wykradać, co im się żywnie podoba. Prowadzi to do możliwości obejścia ochrony sprzętu, uwierzytelnienia (w tym uwierzytelniania dwuskładnikowego) oraz stworzenia automatycznych płatności z urządzenia ofiary.
Złodzieje nieustannie wymyślają kolejne metody działania. Potrafią znaleźć sposób na to, aby wyłudzić pieniądze lub ukraść mienie w każdej możliwej sytuacji. Tym razem za cel obrali sobie kierowców. Przestępcy skupiają się głównie osobach podróżujących samotnie, wcześniej dokładnie przyglądając się temu, co wybrana przez nich ofiara robi. Lepiej mieć się na baczności.