Media donoszą o odkryciu lokalizatora w samochodzie Kancelarii Prezydenta, od jakiegoś czasu trwa w tej sprawie śledztwo. Ten incydent wzbudził szereg ważnych pytań. Czy to urządzenie może być niebezpiecznym narzędziem dla przestępców? Czy takie działanie jest legalne? Eksperci komentują sytuację.
Sektor energetyczny w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest szczególnie narażony na ataki hakerów. Dlatego niezwykły niepokój budzi obecnie decyzja o masowej wymianie liczników prądu na te typu smart. Eksperci podkreślają, że to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Policja dość sprawnie zaadaptowała do swoich potrzeb bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony. Obserwacja obywateli z ich użyciem, choć jeszcze kilka lat temu wywołałaby zapewne liczny sprzeciw obrońców prywatność i krytyczne oceny takich metod inwigilacji, dziś jest standardem. Przekonali się o tym mieszkańcy Lublina.
Niemal 5 milionów klientów jednego z popularnych w Polsce banków jest zagrożonych ze względu na trwającą kampanię cyberoszustów. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) przestrzega przed atakiem i pokazuje, jak wygląda schemat działania przestępców. Warto to wiedzieć, ponieważ inaczej można łatwo stracić pieniądze.
Żyjemy w czasach, w których nowoczesne rozwiązania technologiczne są na wyciągnięcie ręki. Stały dostęp do smartfonów, które bardziej przypominają dziś komputery niż klasyczne telefony komórkowe, jest niewątpliwie bardzo wygodny. Niestety, niesie za sobą także ryzyko. Użytkownicy mogą chociażby paść ofiarą podsłuchu. Kody MMI, o których nie każdy z nas wie, pomogą w zachowaniu prywatności.
Wystarczył jeden telefon, aby 39-letnia mieszkanka powiatu sulęcińskiego straciła majątek. Zadzwonili do niej oszuści, którzy posłużyli się dobrze znanym sposobem na wyłudzenie. Policja ostrzega.
Trzeciego października na platformie Youtube pojawił się film, który wywołał lawinę komentarzy i deklaracji ze strony polityków, dziennikarzy, właścicieli firm i samych influencerów. Mowa o materiale pt. „MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata)”, w którym Sylwester Wardęga wskazuje na zaistnienie procederu pedofilskiego z udziałem celebrytów polskiego środowiska internetowego. Niezwłocznie podjęto śledztwo w tej sprawie, a Stuart K.-B., czyli youtuber znany jako Stuu, został zatrzymany na podstawie listu gończego w Wielkiej Brytanii. To jednak nie znaczy, że problemu już nie ma, a cała ta sprawa powinna zapalić czerwoną lampkę u wszystkich rodziców. Jakie autorytety mają najmłodsi? Na co powinni zwrócić uwagę reklamodawcy? Czy istnieje szansa, że internet będzie bezpieczniejszym środowiskiem? Ne te oraz inne pytania odpowiedziała nam Marta Rodzik – ekspert ds. PR (wizerunku), właścicielka Rodzik Agency PR.
Przeglądarka Firefox po implementacji wielu elementów nowego silnika Servo pod żadnym względem nie odstaje od programów budowanych na bazie Chromium – Chrome’a, Opery, Brave’a czy Edge’a. Mimo tego szczyt popularności Firefox ma już za sobą. Także w Polsce. Intensywne prace nad przeglądarką jednak nie ustają, co potwierdza wydana właśnie wersja 119.
Pod względem liczby posiadanych klientów, PKO Bank Polski nie ma sobie równych. Na koniec I kwartału 2023 roku bank obsługiwał 11,7 mln klientów. Do nich wszystkich bank wystosował ważny komunikat dotyczący bezpieczeństwa. Lepiej go nie przeoczyć.
Powraca sprawa możliwego przekroczenia uprawnień przez służby poprzez używanie oprogramowania szpiegującego Pegasus. Jeden z posłów Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że dotarł do potwierdzenia informacji, że Pegasus był wykorzystywany do inwigilacji osoby publicznej jawnie skonfliktowanej z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu ostrzega przed kolejną kampanią tzw. oszustw na pracownika banku. Mimo tego, że oszuści realizowali taki scenariusz już wielokrotnie wcześniej, to i tym razem udało im się okraść mieszkańca powiatu trzebnickiego. Mężczyzna stracił pokaźną kwotę.
Producenci przeglądarek internetowych dostrzegli wzrastającą świadomość internautów w kwestii naruszeń ich prywatności i prześcigają się w implementacji nowych mechanizmów mających tę prywatność chronić. Śmiałe kroki przesięwzięli właśnie twórcy Chrome’a, który w najbliższej przyszłości będzie mógł zatajać przed witrynami kolejne kluczowe informacje.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podali informację o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która stosowała phishing, aby dokonywać wyłudzeń. Łączna suma strat poniesionych przez poszkodowanych opiewa na kilkanaście milionów.
Pani Olga na swoim kanale “Życie Stewardessy” na YouTube podzieliła się nieprzyjemną sytuacją, która spotkała ją w jednym ze znanych banków. Wieloletnia klientka tej instytucji nie szczędziła słów wzburzenia i rozczarowania.
Dla wielu internatów jedną z najwrażliwszych informacji, jakie mogą wpaść w niepowołane ręce, jest historia odwiedzanych witryn. Współczesne przeglądarki na ogół skutecznie chronią te informacje, niemniej w Chrome odnaleziono wadę jednej z funkcji, dzięki której można uzyskać dostęp do listy tysięcy najczęściej odwiedzanych witryn.
CERT Polska działający przy komputerowej sieci akademickiej NASK wydał ważne ostrzeżenie adresowane do posiadaczy i administratorów urządzeń sieciowych Cisco. Odnaleziono groźną i wciąż niezałataną lukę, o której wiadomo już, że jest wykorzystywana ataków. Znane jest też tymczasowe rozwiązanie problemu.
Pojawiło się nowe zagrożenie, które jest związane z aktywnością cyberprzestępców. Oszuści wykorzystują znaną metodę, polega ona na podszywaniu się pod różne firmy i instytucje. Osoby, które otrzymały przytoczoną poniżej wiadomość, powinny natychmiast ją usunąć i zablokować nadawcę. W przeciwnym razie ryzykują utratą danych osobowych, a nawet pieniędzy.
Ładowanie telefonu wydaje się rzeczą naturalną, aczkolwiek jak się okazuje, niekiedy może powodować poważne problemy. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o coraz częściej spotykane wybuchy zasilanych urządzeń. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwraca uwagę na inne istotne zagadnienie. O co chodzi?
Choć wielokrotnie mieliśmy już do czynienia z kampaniami wykorzystującymi sklepy internetowe i popularne komunikatory, to świętochłowicka policja ostrzega przed kolejnym zagrożeniem. Tym razem do kradzieży wykorzystywane są dwie szczególnie popularne w Polsce aplikacje: OLX i WhatsApp.
Część Polaków otrzymuje podejrzanie wyglądającego SMS-a, który zachęca ich do odnowienia Profilu Zaufanego. Słusznie wzbudziło to czujność – wielu zastanawia się, czy wiadomość jest autentyczna. Kto jest jej nadawcą? Czy należy zastosować się zawartych w nim instrukcji, czy też jest to próba oszustwa i należy ją zignorować? Wyjaśniamy.
Popularny program, z którego korzysta ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie, ma istotny błąd w oprogramowaniu, który namiętnie wykorzystują hakerzy. Jak podkreślają eksperci, trzeba jak najszybciej zaktualizować program. I należy zrobić to ręcznie.
Bardzo wielu Polaków dostało w czwartek dość dziwne SMS-y. Ich treść oburzyła część odbiorców. Sytuacja była na tyle poważna, że pojawiło się stosowne oświadczenie ze strony przedstawicieli partii rządzącej.
Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, jednak o bezpieczeństwo w sieci powinniśmy dbać zawsze, a nie tylko od święta. Codziennie czytamy informacje o nowych atakach phishingowych skierowanych do określonej grupy odbiorców, niestety w wielu przypadkach skutecznych. Ofiary ponoszą różnego rodzaju straty. Dariusz Polaczyk, Risk&Security Manager w Currency One SA radzi, jak zadbać o to, by być bezpiecznym w sieci.
Hasła są z nami od zawsze i trudno powiedzieć, aby biometrii, czyli mechanizmów uwierzytelniania wykorzystujących np. linie papilarne czy skan twarzy, udało się je wyeliminować, mimo że były takie zapowiedzi. To, co nie udało się biometrii, ma zakończyć się sukcesem z mechanizmem passkey. Google ogłosiło już, że będzie on stosowany jako domyślna forma logowania.
Trwa sprawa dotycząca oszustwa na blisko 600 osobach i podmiotach gospodarczych, które opiewa na kwotę ponad 26 milionów złotych. Jak podaje małopolska Policja, to bilans działalności osób zaangażowanych w prowadzenie popularnej platformy internetowej.
Jeden z najpopularniejszych banków w Polsce wprowadza istotne zmiany. Trzeba koniecznie się z tym zapoznać, aby nie napotkać problemów. Brak wiedzy o modyfikacjach może niestety przyczynić się do przyniesienia klientom strat. Publikujemy wytyczne instytucji.
Popularyzacja telewizorów klasy SmartTV nie przebiega równomiernie i spora część użytkowników, zamiast decydować się na wymianę telewizora, wybiera kupno tej lub innej tzw. przystawki klasy TV-box – niewielkiego urządzenia podłączanego za pośrednictwem USB z preinstalowanym systemem operacyjnym, które zamienia każdy telewizor w SmartTV. Gorzej, jeśli przystawka wyposażona została w nieusuwalny backdoor.
Miesiąc Cyberbezpieczeństwa trwa w najlepsze i jest on okazją nie tylko do mnóstwa kampanii informacyjnych, które słychać także w polskich mediach, ale też organizacji wykładów, warsztatów czy dzielenia się informacjami przez organizacje i instytucjami zajmujące się cyberbezpieczeństwem zajmują się na co dzień. Ciekawymi danymi podzieliła się w ostatnim czasie amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury w duecie z NSA.