Opracowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie, które ma dać Polkom łatwy dostęp do antykoncepcji awaryjnej, naraża na szwank ich prywatność. Chodzi nie tylko o dane osobowe, ale też bardzo szczegółowe informacje z wywiadu ginekologicznego, o czym krytycznie wyraził się m.in. Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Wielka popularność serwisu Shein w Polsce nie umknęła uwadze cyberprzestępców. Rozpoznana została kampania phishingowa, w której napastnicy podszywają się pod administrację tej właśnie platformy. Tym razem, zamiast coś kupić, można tylko stracić.
Vishing, czyli oszustwa telefoniczne, w których napastnicy przyjmują obcą tożsamość, to jedno z najpoważniejszych zagrożeń czekających na Polaków. Można się jednak przed nim chronić i to jeszcze zanim odbierzemy połączenie. Jak rozpoznawać groźne numery i unikać niebezpieczeństw?
Na stronach Ministerstwa Cyfryzacji opublikowano raport dotyczący zagrożeń zidentyfikowanych przez CSIRT KNF. Duże liczby robią wrażenie, zwłaszcza że pojawiło się wiele wcześniej nieklasyfikowanych incydentów. Kluczowy okres wyborów przeszliśmy jednak w dużej mierze suchą nogą.
Internetowe oszustwa inwestycyjne to rodzaj działalności cyberprzestępczej, w którym napastnicy mogą wyłudzić szczególnie duże kwoty od swoich ofiar. Przekonali się o tym mieszkańcy województwa lubelskiego - tam tylko w ostatnich dniach ukradziono w ten sposób blisko milion złotych.
Zaawansowana bankowość elektroniczna sprawia, że transakcje finansowe są realizowane w zawrotnym tempie. Nierzadko zdarza się więc, że użytkownicy otrzymują przelewy, na które nie czekali. Jak powinno się reagować w takiej sytuacji?
Zbliżają się wakacje, co może być zachętą do udziału w konkursach umożliwiających wygranie wyjazdu w atrakcyjne miejsce. Dostrzegli to cyberprzestępcy. W mediach społecznościowych publikowane są reklamy, które przekonują, że wygrać można bilety do Energylandii. Niestety jest to próba oszustwa.
Dziś, gdy vishing pozostaje jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, nie można być zbyt ostrożnym wobec połączeń z nieznanych numerów. Nie zawsze jednak ukryty numer oznacza potencjalne problemy - trwa bowiem prawdziwe badanie opinii, które nie jest próbą oszustwa.
Został już tylko niecały miesiąc do zapowiadanych podwyżek cen prądu, gazu i ciepła. Nic więc dziwnego, że Polacy rozglądają się okazjami do oszczędzania i, przede wszystkim, obniżenia rachunków. Ministerstwo jednak przestrzega. Można paść ofiarą oszustwa.
Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim poinformowała o kolejnym skutecznym ataku łączącym włamanie na konta w mediach społecznościowych z wyłudzeniami pieniędzy z użyciem systemu BLIK. Popularny scenariusz nadal pozostaje skuteczny.
Już za dwa dni po raz kolejny wybierzemy eurodeputowanych. Nie brakuje ośrodków władzy, które chętnie wpłyną na nasze decyzje, stosując kłamstwa i szeroko zakrojone kampanie dezinformacyjne. Ostrzeżenie oraz zalecenia przed tym zagrożeniem wydała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.
Wydano nowe ostrzeżenie przed oszustwem, którego ofiarą mogą paść przede wszystkim klienci Alior Banku. Dystrybuowane są dopracowane, fałszywe strony umożliwiające cyberprzestępcom najpierw kradzież danych uwierzytelniania do bankowości elektronicznej, a następnie pieniędzy.
Utrudnienia w dużym banku. Klienci muszą przygotować się na czasową przerwę w działaniu części funkcji oferowanych przez ING Bank Śląski. Bank opublikował oficjalny komunikat o utrudnieniach przewidzianych na najbliższy weekend. Na liście banków planujących prace serwisowe znajduje się jeszcze jedna pozycja.
Ministerstwo Cyfryzacji powołując się na dane zespołu CSIRT NASK, wydało komunikat, w którym informuje o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa dotyczących minionej doby. Dane pokazują skalę codziennego zagrożenia.
Cyberprzestępcy prześcigają się w pomysłach na oszustwa. W mediach społecznościowych emitują reklamy rzekomego kalkulatora pozwalającego obliczyć wysokość świadczeń. Jest to jednak oszustwo inwestycyjne.
65-letni mieszkaniec Konina stracił ponad 50 tysięcy złotych w wyniku oszustwa internetowego. Przestępcy zdobyli jego zaufanie, zwracając mu początkowo przelaną kwotę.
Przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, polski rząd ostrzega przed zagrożeniami dezinformacyjnymi i cyberatakami, które głównie pochodzą z Rosji. Nowa cybertarcza ma chronić Polaków i zapewnić bezpieczeństwo wyborów.
Naruszenie danych klientów Santander Banku przez grupę hakerów ShinyHunters zagraża bezpieczeństwu milionów użytkowników. Hakerzy ujawnili, że posiadają dane 30 milionów klientów banku i domagają się 2 mln dolarów za ich niewyciekanie.
Użytkownicy TikToka powinni być szczególnie ostrożni wobec docierających do nich w aplikacji wiadomości. Trwa potężna seria włamań, w wyniku których dostęp do konta straciła m.in. stacja telewizyjna CNN czy celebrytka Paris Hilton.
Cyberprzestępcy są mistrzami w wykorzystaniu bieżących wydarzeń do swoich działań, zwłaszcza w kampaniach phishingowych. Zidentyfikowany został atak wymierzony w klientów Alior Banku, który wypada bardzo przekonująco, gdyż wykorzystuje wczorajszą awarię.
Oszustwa inwestycyjne są szczególnie groźne także przez dużą ilość pieniędzy, jakie można w nich stracić. W odróżnieniu od zwykłego phishingu są one najczęściej rozłożone w czasie i wieloetapowe, co pozwala ukraść oszustom naprawdę pokaźne kwoty. Taki scenariusz został w ostatnim czasie zrealizowanym w Pomorskiem.
Fałszywe wiadomości publikowane przez serwisy informacyjne mogą być potężnym narzędziem w samym sobie. Teraz jednak zidentyfikowano kampanię, w której zostały one uzbrojone - fałszywe wiadomości są już wykorzystywane do wyłudzania danych uwierzytelniania Polaków.
W wyniku poważnego naruszenia bezpieczeństwa, dane osobowe ponad 500 milionów klientów Ticketmaster zostały wykradzione przez grupę cyberprzestępczą ShinyHunters. Firma podejmuje intensywne działania, aby zminimalizować skutki tego ataku.
Wiadomo więcej o wczorajszym ataku na Polską Agencję Prasową, w wyniku którego na jej stronach pojawił się komunikat o mobilizacji rezerwy wojskowej. Minister cyfryzacji wskazał możliwy wektor ataku i sposób, w jaki działali sprawcy.
Polska Agencja Prasowa padła ofiarą cyberataku. Na stronie internetowej pojawiła się fałszywa depesza mająca charakterystyczne kalki z języka rosyjskiego. Donald Tusk zabrał głos w tej sprawie. - Polskie służby są przygotowane - napisał premier.
Santander Bank Polska wydał ostrzeżenie dla swoich klientów, informując o wzmożonej aktywności oszustów, którzy podszywają się pod bankowych przedstawicieli. Oszuści wysyłają fałszywe e-maile, informując o potrzebie aktualizacji danych lub zablokowania konta, a następnie kierują klientów na podrobione strony internetowe, gdzie próbują wyłudzić poufne informacje.
Analitycy cyberbezpieczeństwa odnotowali w swoich systemach identycznie brzmiące SMS-y. które trafiają na różne numery telefonów. Choć mogą się wydawać niegroźne, bo nie zawierają linków, to w rzeczywistości służą oszustwom i kradzieży.
Wrocławska policja zatrzymała 25-letniego oszusta, który współpracując z innymi przestępcami, zdobywał dane do płatności BLIK i wypłacał pieniądze z bankomatów. Zatrzymanie to część większego śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej.