Właściciel InPostu Rafał Brzoska zapowiedział podjęcie działań wobec firmy Meta, do której należą m.in. Facebook i Instagram. Polski miliarder zarzuca Facebookowi, że za jego pośrednictwem rozlała się fala nieprawdziwych informacji i deep fake’ów wymierzonych w niego oraz jego żonę. Część z nich informowała bowiem o rzekomej śmierci życiowej partnerki biznesmena, czyli Omenay Mehsah.
Telegram wśród wielu osób słynie jako bezpieczny komunikator, który zapewnia jego użytkownikom względną anonimowość i nie naraża ich na zewnętrzne zagrożenia. Tymczasem okazuje się, że na jego wizerunku może pojawić się głęboka rysa. Telegram ma bowiem umożliwiać… śledzenie.
Unia Europejska ma wydać oficjalne ostrzeżenie dla należącej do Elona Muska platformy mediów społecznościowych ”X”. Dawny ”Twitter” ma podejmować zdecydowanie niewystarczające kroki w walce z niebezpieczną dezinformacją. Dla Muska może się to skończyć wysokimi karami.
Przyzwyczailiśmy się już, że korzystając z telefonu poza granicami Polski, lecz w obrębie Unii Europejskiej, nie ryzykujemy otrzymaniem rachunków na tysiące złotych. Dzieje się tak za sprawą europejskich regulacji i mechanizmu roam like at home. Ten jednak budzi zastrzeżenia organów ścigania, gdyż ma utrudniać czynności dochodzeniowe.
Cyberprzestępcy kontynuują falę oszustw finansowych, w których przekonują do oceniania hoteli. Dzięki jednej z potencjalnych ofiar wiemy więcej o ich przebiegu, co może pomóc uchronić się przed zagrożeniem innym w przyszłości. Zwłaszcza że dotychczasowe ofiary traciły nawet dziesiątki tysięcy złotych.
OpenAI, producent dużego modelu językowego GPT oraz czatbota ChatGPT padł przed rokiem ofiarą ataku hakerskiego. Informacja ta była skrzętnie ukrywana przed światem, choć napastnikom udało się pozyskać wiele niejawnych informacji dot. technicznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji.
Internetowi oszuści starają się wykorzystać każdą możliwą sytuację, by naiwność niektórych użytkowników sieci przekuć w swoje zyski. Tym razem na cel wzięli sobie strony rządowe i dotacje dla mieszkańców Polski. Sprawdź jak nie dać się naciągnąć.
Nowoczesna firma jest dziś często zdecentralizowana, działa w wielu lokalizacjach i skupia specjalistów, którzy pracują hybrydowo lub zdalnie. Taki model działalności wymaga bezpiecznej, niezawodnej i przede wszystkim wydajnej sieci, która jednak nie będzie obciążeniem finansowym dla firmy i będzie w pełni dostosowana do jej potrzeb. Czy takie rozwiązanie istnieje? Tak, to SD-WAN.
WeTranfer każdego dnia ułatwia pracę przedstawicielom rozmaitych branż. Do krótkich linków kierujących nas do pożądanego pliku zdążyliśmy się już przyzwyczaić i nie traktujemy ich jako potencjalne zagrożenie. ESET ostrzega jednak, że cyberprzestępcy wzięli się również za nie.
Oszustwa inwestycyjne na dobre rozgościły się w mediach społecznościowych, a te nie dość, że nic z tym nie robią, to jeszcze zarabiają na emitowanych reklamach. CSIRT KNF poinformował, że tylko w czerwcu zidentyfikowano 1,3 tys. fałszywych reklam. Wiemy, jakie scenariusze cyberprzestępcy kreślili najczęściej.
Wczoraj informowaliśmy o konieczności odświeżenia ważności mDowodu w aplikacji mObywatel u części użytkowników. Dziś pojawiły się informacje, że jest to już wykorzystywane przez cyberprzestępców. Jak odróżnić prawdziwe powiadomienie od fałszywego, które może stanowić poważne zagrożenie?
Powraca znane oszustwo, które w okresie wakacyjnym może się szczególnie skuteczne. Policja ostrzega przed kampanią wykorzystującą SMS-y i popularność komunikatora WhatsApp. Jej celem są wyłudzenia pieniędzy, niekiedy znacznych kwot. Jest jednak prosty sposób, by uniknąć problemów.
Już 12 lipca w życie wchodzi rozporządzenie, które znosi obowiązek wydawania przez szkoły tradycyjnych papierowych legitymacji szkolnych. Uczniom wydawane będą za to dokumenty plastikowe, przypominające formatem dowód osobisty.
W sieci pojawia się coraz więcej zapytań o numer, który nęka Polaków. Dzwoniący z numeru +48 732 202 060 wciąga w rozmowę i obiecuje pieniądze. W rzeczywistości to kolejne oszustwo.
Dowody osobiste podlegają co jakiś czas wymianie, a kolejne ich wersje za sprawą wprowadzania nowej funkcjonalności lub wzornictwa, zazwyczaj różnią się od swoich poprzedników. Nowe wersje bywają wyposażone w specjalne funkcje, których dokumenty wyrabiane dawniej nie posiadają. Jednym z takich dodatków jest dodana w 2019 roku warstwa elektroniczna. Dowód osobisty, który ją zawiera łatwo rozpoznać. To tak zwany e-dowód. Swoim właścicielom taki elektroniczny dokument otwiera niejedne drzwi.
Powraca znane oszustwo - napastnicy podszywają się pod Pocztę Polską, wykorzystują liczne elementy identyfikacji wizualnej spółki w celu sfałszowania witryn i za ich pośrednictwem wyłudzają dane i pieniądze ofiar. To rodzi pytania - czy nadal wielu internautów się na to nabiera, a jeśli tak - to jak z tym walczyć?
Analitycy firmy Qualys poinformowali o odnalezieniu krytycznej luki bezpieczeństwa, która naraża na ogromne niebezpieczeństwo nawet 14 mln urządzeń. Możliwe jest zdalne wykonanie kodu z najwyższymi uprawnieniami, co wymaga podjęcia przez administratorów natychmiastowych kroków.
Nowe zagrożenie czyha na klientów polskich banków. Kolejny raz oszuści podszywają się pod służby lub pracowników banków, jednak tym razem wykorzystują nowy mechanizm wyłudzania danych. Uwagę należy zwracać zwłaszcza na to, czy podczas kontaktu pada informacja o “koncie technicznym”.
Nie trzeba było długo czekać, aż powrócą plany wdrożenia elementów regulacji Chat Control, które de facto uczynią nieskutecznym szyfrowanie end-to-end komunikacji internetowej w UE. Kluczową rolę w forsowaniu nowego prawa mogą odegrać Węgry, które na ustach z walką z nadużyciami wobec dzieci obejmują prezydencję w Radzie UE.
Producent oprogramowania TeamViewer wykorzystywanego masowo na całym świecie do uzyskiwania zdalnego dostępu do urządzeń opublikował szczegóły ataku na swoją infrastrukturę. Wygląda na to, że to, co mogło być bez mała globalną katastrofą w cyberbezpieczeństwie, okazało się groźnym, lecz ograniczonym w skutkach incydentem.
Temu przebojem wdarło się na polski rynek e-commerce i osiągnęło wyniki plasujące serwis tuż za Allegro. Tymczasem wobec Temu wysuwane są bardzo poważne oskarżenia - w aplikację ma być wszyty złośliwy kod służący do szpiegowania użytkowników.
Po komunikatach o wycieku danych klientów sklepu dla dorosłych oraz dużego sklepu meblowego mamy kolejne doniesienia o konsekwencjach ataku na selly.pl. Tym razem naruszenie zgłosił właściciel aż trzech sklepów z artykułami sportowymi i rowerowymi.
Powraca zagrożenie trojanem Meduza. Na celowniku są posiadacze smartfonów z Androidem, a konkretniej ich pieniądze. Program jest wyspecjalizowany w kradzieży z ich urządzeń danych umożliwiających m.in. włamanie się na konta bankowe.
W ostatnim czasie Polacy są na celowniku oszustw telefonicznych - popularna jest kampania, w której nakłaniani jesteśmy do kontaktu na WhatsAppie z numerem, z którego dzwoni oszust. Warto w takich sytuacjach od razu blokować numery telefonu. Warto też całkowicie zablokować numery zastrzeżone.
Do Polaków trafiają SMS-y narażające ich na niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli są aktywni w serwisie z ogłoszeniami OLX. Komunikaty na dopracowanych podróbkach stron OLX wprowadzają ofiary w błąd co do zakupu ich towarów, co prowadzi tylko do jednego - kradzieży pieniędzy.
Trafił do nas groźny SMS, który może być elementem większej kampanii phishingowej. Jego nadawca podszywa się pod popularny serwis i zachęca do współpracy. Za realizację bardzo prostych zadań można otrzymać od 50 do 500 euro dziennie. Już to powinno wszystkim oznajmiać, że mamy do czynienia z oszustwem.
Rośnie popularność oszustw internetowych polegających na dystrybucji fałszywych ofert pracy. Napastnicy kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub SMS-ów i obiecując krocie za prostą, dorywczą pracę zdalną. Zachęceni łatwym zyskiem internauci w rzeczywistości są okradani.
Czerpanie informacji o bieżących wydarzeniach z mediów społecznościowych jest wykorzystywane przez cyberprzestępców. CERT Polska wydał ostrzeżenie przed żerującą na niskich instynktach kampanią, w której oszuści przekonują nas o tym, że w kraju porwana została dziewczynka. Przekonują nawet, że zobaczyć można nagranie z incydentu.