Trojan Grandoreiro wraca i atakuje polskie konta bankowe. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić oszczędności. Złośliwe oprogramowanie, które już wcześniej spowodowało ogromne straty finansowe na całym świecie, teraz ponownie zagraża użytkownikom, tym razem również w Polsce. Jak działa ten niebezpieczny trojan i jak można się przed nim zabezpieczyć?
Do Polaków zaczęły trafiać SMS-y stanowiące bezpośrednie zagrożenia dla ich bezpieczeństwa finansowego. Oszuści podszywający się pod Pocztę Polską wykorzystują fikcyjną stronę spółki do wyłudzenia danych, które pozwalają ogołocić rachunki bankowe ofiar. Wyjaśniamy, jak rozpoznać oszustwo.
Klienci banku Santander powinni zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych. Pojawiają się tam reklamy emitowane przez oszustów przekonujące do skorzystania z fikcyjnych ofert banku. Ich cel jest tylko jeden - kradzież pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym ofiary.
Czterocyfrowy kod, który służy do zabezpieczania telefonu, kart bankowych czy choćby elektronicznego podpisu w dowodzie osobistym. Korzystają z niego niemal wszyscy, a na zbadanie jakie kody PIN są najpopularniejsze, zdecydował się portal ”Information is beautiful”. Wynik może zaskakiwać – okazuje się bowiem, że aż 27% wszystkich kodów PIN to… zaledwie 20 haseł.
Chodzi o największe na świecie ćwiczenia cybernetyczne Locked Shields 2024. Brało w nich udział ponad 4000 ekspertów z kilkudziesięciu państw, a organizatorem było NATO. Mimo, że decydująca bitwa rozegrała się w rzeczywistości wirtualnej, należy ją więc traktować jak najbardziej serio. Szczególnie, że Polacy znów poradzili sobie wyjątkowo dobrze.
Z WhatsAppa korzystają miliardy użytkowników na całym świecie, ten internetowy komunikator bardzo popularny jest również w Polsce. Niestety powszechność WhatsAppa sprawia, że jego użytkownicy stają się celem niebezpiecznych oszustów. Komunikat w tej sprawie wydała agencja CERT Polska.
Phishing to najszerzej rozpowszechnione zagrożenie dla przeciętnego użytkownika smartfonu, także w Polsce. Do jednej z jego odmian, vishingu, nie trzeba nawet korzystać z komputera - całość oszustwa odbywa się za pośrednictwem rozmów telefonicznych. To naraża najbardziej podatne na oszustwo osoby - nietechniczne czy starsze.
Fałszywe strony i wiadomości SMS to codzienność. Przestępcy znów zaatakowali klientów PKO BP, tworząc fałszywą stronę internetową przypominającą oryginał. Jeden drobny błąd w adresie może skutkować utratą wszystkich środków. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed oszustwem?
Natrafiono na nowe oszustwo, które odbiega od wytartych schematów, przez co może zebrać tym większe żniwo. Celem są przede wszystkim klienci Banku Pekao. Oszuści wykorzystują fałszywą aplikację mobilną, która jest tak naprawdę mobilną stroną internetową służącą do kradzieży.
Doszło do wycieku danych pacjentów z centrów medycznych All-Med w Łodzi i Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformowała już w kwietniu pierwsza z placówek, źródłem wycieku ma być spółka Medily, czyli twórca wykorzystywanego przez nie oprogramowania. Powiadomienia dostawały również osoby, które nigdy nie leczyły się w tych miejscach. Jak poradzić sobie z wyciekiem danych?
Oszuści co chwilę wynajdują nowe sposoby, aby wykorzystać naszą łatwowierność. Z racji zbliżających się wakacji i podroży, tym razem postanowili podszyć się pod pracowników lotniska. Wszystko po to, aby pozyskać nasze dane osobowe i szczegóły karty płatniczej. Na czym polega ta metoda?
Sieć POLOMarket poinformowała o ataku hakerskim przeprowadzonym na jej infrastrukturę. Jak dotąd nie potwierdzono, że doszło do wycieku danych, niemniej sieć ostrzega, że mogło dojść do naruszenia bezpieczeństwa informacji i wydała zalecenia adresowane do tych klientów, którzy dokonali rejestracji POLOkarty.
Do Polaków trafiają SMS-y, których autorzy przekonują, że kontaktują się w imieniu banku Santander Polska. Wykorzystywane jest maskowanie prawdziwego numeru, a sama treść wypada przekonująco. Mamy jednak do czynienia z oszustwem, w wyniku którego można stracić zgromadzone na rachunku bankowym pieniądze.
Facebook znów został zalany przez oszustwa inwestycyjne. Tym razem napastnicy podszywają się pod PKO BP. Wykorzystywane są znane mechanizmy, przede wszystkim perspektywa szybkich zarobkowych w krótkim czasie, co w dodatku ma być obarczone minimalnym ryzykiem.
mBank ostrzega swoich klientów przed rosnącym zagrożeniem oszustwami na portalach społecznościowych. Apeluje o wzmożoną czujność, szczególnie w przypadku próśb o przesłanie kodu Blik, które mogą być próbą wyłudzenia.
Alior Bank wystosował ważny komunikat do swoich klientów, ostrzegając przed różnorodnymi oszustwami, które mogą być przeprowadzane przy użyciu sztucznej inteligencji. W obszernym oświadczeniu, bank wskazuje główne typy ataków, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy użytkownicy.
Według Portal Bleeping Computer w wyniku włamania na serwery serwisu The Post Millennial, do sieci mogły przedostać się dane 26 milionów osób.
Należy zdawać sobie sprawę, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę znacząco zwiększyła się intensywność ataków na infrastrukturę informatyczną Polski. Hakerzy na zlecenie rządu Federacji Rosyjskiej w zasadzie bezustannie przypuszczają kolejne ataki. Analizę jednej z kampanii opublikował w ostatnim czasie polski CERT.
Tegoroczna odsłona Eurowizji obfitowała w kontrowersje i zapewne niechlubnie zapisze się w historii konkursu. Reprezentantka Polski, Luna, nie zakwalifikowała się do finału, jednak zyskała sporą rozpoznawalność. Ta jest na tyle duża, że wokalistka padła ofiarą ataku hakerskiego.
Choć lwia część ataków na cyberbezpieczeństwo przeciętnych internautów sprowadza się do ataków phishingowych, to nie brakuje kampanii wykorzystujących bardziej zaawansowane narzędzia. Właśnie trwa jedna z nich - aplikacja, która w teorii ma nas chronić, w praktyce kradnie dane uwierzytelniania do kont bankowych.
Usługi streamingowe, zarówno te wideo, jak i muzyczne, na dobre rozgościły się nad Wisłą, co nie umknęło uwadze cyberprzestępców. W najnowszej kampanii phishingowej podszywają się oni pod Spotify, wciąż najpopularniejszą usługę muzyczną, także w Polsce. Na szali jest wiele - stracić można nie tylko konto w Spotify, ale też pieniądze.
Jedną z najskuteczniejszych metod identyfikowania prób oszustwa, zwłaszcza phishingu, pozostaje zwracanie uwagi na adresy stron internetowych, na które próbują nas skierować napastnicy. Często rejestrują oni domeny zaledwie podobne do prawdziwych, a nawet korzystają z zupełnie innych. Właśnie poznaliśmy nowe adresy wykorzystywane do phishingu.
W dobie wszechobecnej bankowości internetowej, wygoda korzystania z konta online jest niepodważalna. Jednakże, niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a fałszywe strony internetowe banków stają się coraz bardziej wyrafinowane. Jak więc chronić swoje pieniądze przed cyberprzestępcami? Zespół CSIRT KNF ostrzega przed zagrożeniami i podaje wskazówki, jak uniknąć pułapek.
Klienci sieci Kaufland powinni mieć się na baczności. Ostatnio znaleźli się na celowniku cyberprzestępców, którzy podszywając się pod sieć, próbują wykraść dane i pieniądze klientów. O co dokładnie chodzi?
Złe wieści dla posiadaczy urządzeń Xiaomi. Analitycy bezpieczeństwa odnaleźli w oprogramowaniu tego producenta aż 20 poważnych luk, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Podatności tkwią zarówno w aplikacjach systemowych, jak i samym MIUI.
Trwa kampania phishingowa, w której napastnicy podszywają się pod popularną firmę kurierską InPost. Wszystko zaczyna się od SMS-a, w którym znajduje się link prowadzący do podróbek stron firmy. Na szali jest dużo – napastnicy chcą bowiem pozyskać dane kart płatniczych ofiar.
Policja w Gnieźnie ostrzega przed oszustwami, w których napastnicy podszywają się pod pracowników banków. Niestety w ostatnich dniach kolejna taka próba zakończyła się sukcesem przestępców. Przekonany o tym, że jego pieniądze są zagrożone, mężczyzna nieświadomie przekazał im 115 tys. zł.
Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport, według którego nawet 10 proc. polskich internautów korzysta tylko z jednego hasła do zabezpieczania wszystkich kont w internecie. To nadal ogromna liczba osób wręcz proszących się o problemy. Recykling haseł może być źródłem bardzo poważnego zagrożenia i należy go bezwzględnie unikać.