Po burzy, jaka pojawiła się w mediach i internecie po odnalezieniu w ustawie deregulacyjnej nowego podatku od zbiórek, premier Mateusz Morawiecki nakazał Ministerstwu Finansów ponowne przyjrzenie się sprawie. I faktycznie - resort poinformował w środę, że zbiórki na chore dzieci nie będą opodatkowane.Przypomnijmy. W uchwalonej w poprzedni piątek ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis wprowadzający tzw. podatek od zrzutek. Wprowadzał on zmiany w podatku od spadków i darowizn.
Kosztowne prezenty są objęte Ustawą o podatku od spadków i darowizn. Obdarowany powinien zgłosić fakt otrzymania podarunku w ciągu 30 dni. Wysokość kwoty, od jakiej należy odprowadzić podatek, zależy od stopnia pokrewieństwa. Jeśli wręczającym prezent o dużej wartości jest najbliższa rodzina, wówczas podatku nie trzeba płacić. Warunkiem jest zgłoszenie prezentu jako darowizny.
Prezenty świąteczne dzieli się w sposób podstawowy na dwie grupy — prywatne i służbowe. Te pierwsze otrzymujemy od rodziny i przyjaciół, a te drugie — np. od szefa. W obu przypadkach mogą zdarzyć się sytuacje, w których będzie trzeba zapłacić odpowiedni podatek.
Choć darowizna od najbliższych jest zwolniona z podatku (do określonej kwoty, po jej przekroczeniu należy ją zgłosić), to problem pojawia się wtedy, gdy zamiast przelewu bankowego otrzymujemy pieniądze w gotówce. Fiskus nie dopuszcza bowiem darowizny w takiej formie. Innego zdania są niektóre sądy administracyjne, które z kolei zezwalają na transfer bezgotówkowy. Celem rozwiania wątpliwości zapytanie w tej sprawie skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich.
Każdy lubi otrzymywać, czasem też dawać, prezenty. W przypadku rzeczy o większej wartości, takich jak mieszkanie czy samochód, może to być darowizna, czyli czynność regulowana prawnie i opodatkowana.W ramach darowizny, jak precyzują zapisy ustawy Kodeks cywilny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku osobistego. Opisujące tą czynność oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednak umowa darowizny zawarta bez zachowania formy prawnej także staje się ważna, o ile tylko świadczenie rzeczywiście zostało wypełnione.
Kupno mieszkania to zawsze wielka chwila, ponieważ jest to często jedna z większych inwestycji w życiu człowieka. Nie zawsze jest ono jednak kupowane dla samego siebie. Często zdarza się, że mieszkania kupowane są dla kogoś. Dzieje się tak chociażby w sytuacjach, gdy rodzice chcą podarować mieszkanie dziecku, które wyjeżdża na studia. Często także dzieci kupują na stare lata swoim rodzicom mieszkanie. Jakich obowiązków trzeba wówczas dopilnować? Darowizna mieszkania – czy należy zgłosić ją do urzędu?
Darowizna jest szlachetnym gestem szczodrości. Ale istnieją sytuacje, gdy konieczne wydaje się jej odwołanie, co nie jest to łatwe, ale możliwe. Darowizna, czyli nieodpłatne przeniesienie własności rzeczy lub praw na drugą osobę, jest stosowana powszechnie. Do takiej czynności dochodzi najczęściej pomiędzy spokrewnionymi, bliskimi sobie osobami (gdy, na przykład, rodzice przekazują swojemu dziecku własność nieruchomości). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy darczyńca żałuje swojej decyzji i chciałby odzyskać podarowany przedmiot. To stosunkowo trudna do przeprowadzenia czynność, zależąca od wielu czynników. Możliwości przeprowadzenia takiej operacji zależą między innymi od tego, czy darowizna została wykonana, czy jeszcze nie.
Właściciel majątku poszczególne jego składniki może zapisać w swoim testamencie każdemu. Pominięci członkowie rodziny zmarłego mogą domagać się natomiast tzw. zachowku, choć bywa, że nie jest to procedura ani łatwa, ani przyjemna. Zgodnie z zapisami ustawy Kodeks cywilny dziedziczenie w Polsce może odbywać się zarówno ustawowo, jak i testamentowo, czyli na podstawie dokumentu sporządzonego przed śmiercią przez właściciela majątku.
Bezpłatne oddawanie krwi ma charakter bezinteresownej pomocy osobom, które mogą w danym momencie potrzebować transfuzji. Osoby podejmujące się oddania krwi i honorowi krwiodawcy nie mają z tego tytułu korzyści materialnych, ale mogą skorzystać z ulgi na oddanie krwi w zeznaniu rocznym.