Niektórzy Polacy latami walczą o otrzymanie świadectw pracy od pracodawcy. Przez brak pełnego kompletu dokumentu Polacy otrzymują niższą emeryturę i rentę, niż im przysługuje.
Poczta Polska poszerzyła swoją ofertę o usługę Q-Doręczenia — dzięki temu, za opłatę w wys. 2,20 zł, będzie można wysłać list przez internet. Klient, który chce skorzystać z tej opcji, musi założyć Adres Doręczeń Elektronicznych.
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel znajduje się obecnie na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zakłada on zrównanie dokumentów cyfrowych i tradycyjnych, w efekcie czego na terenie kraju będzie można posługiwać się tylko „elektronicznym portfelem”.
W tym roku ważność traci ponad 2,1 mln dowodów osobistych. Dokumenty będą musieli wymienić obywatele urodzeni m.in. w 1995 roku — w 2013 roku ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczne 10 lat ich ważności. Lepiej nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę, gdyż za brak ważnego dowodu osobistego grozi kara finansowa w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna okazuje się niewystarczająca.
Od stycznia 2023 roku będą wydawane legitymacje dla seniorów i rencistów w wersji elektronicznej. Wymiana dokumentu jest dobrowolna.
Przez kilka dni w listopadzie nie będzie można złożyć wniosku i odebrać gotowego paszportu. Utrudnienia mają związek z wejściem nowej ustawy o dokumentach paszportowych.
Od poniedziałku (8.11) można składać wnioski o nowe dowody osobiste, zawierające dane biometryczne. Oprócz zdjęcia i wzoru podpisu nowe dokumenty będą zawierać dwa odciski palców. Niestety, aby wyrobić nowy dowód musimy udać się do urzędu osobiście.Już od dziś (8.11) można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, na którym nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.– Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy - wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.
Od 8 listopada będzie można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu nowych dokumentów, jak i procedury ich uzyskiwania. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia - bez odcisków i podpisu - można wnioskować przez internet już od niedzieli (7.11).Nowe dowody osobiste mają zawierać odciski palców i podpis posiadacza. W niedzielę, 7 listopada mają zostać wdrożone rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych.
Nowy dokument czeka na Polaków podróżujących samolotami. Z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że turyści jeszcze przed odprawą muszą wypełnić kartę lokalizacji podróżnego. W razie trudności mogą liczyć na pomoc personelu pokładowego.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego osoby podróżujące samolotem muszą wypełniać nowy dokumentJak ta procedura ma wyglądać w praktyceJakie inne zmiany zakłada nowelizacja rozporządzenia
Paszport covidowy stał się niezbędnym dokumentem dla turystów w Portugalii. Bez odpowiednich dokumentów wizyta w restauracji czy pobyt w hotelu będą niemożliwe. Wszystko z powodu nowych obostrzeń, które wprowadził tamtejszy rząd.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie wymagany jest paszport covidowyJakimi innymi dokumentami można go zastąpićDlaczego Portugalia zaostrzyła reżim sanitarny
Stan wyjątkowy został ponownie wprowadzony na Litwie. Jednak tym razem decyzja nie jest związana z pandemią. Premier Ingrida Szimonyte tłumaczyła, że ograniczenia pozwalają na wdrożenie rozwiązań logistycznych niezbędnych z uwagi na coraz większy napływ nielegalnych migrantów z Białorusi.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy Litwa wprowadziła stan wyjątkowyJak tę decyzję argumentują rządzącyZ jakim problemem boryka się sąsiad
Paszporty okazują się być najbardziej pożądanym dokumentem przez Polaków. Nasi rodacy nie boją się nawet nowej, groźniejszej odmiany koronawirusa.Z tego artykułu dowiesz się:Ile paszportów wydano dotychczasNa co wskazuje duża liczba wniosków
O paszport wnioskują w ostatnim czasie całe rzesze Polaków. Ogromne zainteresowanie sprawia, że urzędy nie nadążają z obsługą wszystkich osób. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) postanowiło zmienić godziny otwarcia placówek.Z tego artykułu dowiesz się:Jak dużym zainteresowaniem cieszy się w ostatnich tygodniach wyrobienie paszportuKtóre punkty będą działały w innym trybieJakich formalności trzeba dopełnić, aby uzyskać paszport
Każdemu zdarzają się błędy. Naprawie usterek w administracji obrotu gospodarczego prowadzonego przez firmę służy nota korygująca, którą może wystawić także nabywca. Jej sporządzenie, niestety, też wymaga staranności i kooperacji. Usterkę na fakturze może skorygować nie tylko sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej, ale także nabywca. Służy do tego nota korygująca, której zasady wystawienia określa ustawa o podatku od towarów i usług. Dokument taki powinien być zatytułowany „Nota korygująca” i zawierać takie dane jak kolejny numer i data wystawienia noty, dane sprzedawcy oraz nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery NIP), informacje zawarte na fakturze, której dotyczy nota, określone w ustawie, a więc:- data wystawienia faktury;- numer faktury korygowanej jednoznacznie ją identyfikujący; - imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy sprzedawcy i nabywcy;- NIP-y sprzedawcy i nabywcy;- data sprzedaży lub otrzymania zapłaty;- treść korygowanej informacji oraz prawidłową.
Każde przedsiębiorstwo, aby zostać zarejestrowane, musi posiadać nazwę, która firmuje jego działalność na rynku. Nazwa zależy między innymi od rodzaju prowadzonego przedsiębiorstwa – jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga podania imienia i nazwiska właściciela, spółka natomiast informacji o jej formie prawnej, np. spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Miano nie jest jednak nadane raz na zawsze i nazwę firmy można zmienić. Dzieje się tak często w sytuacji przebranżowienia, kiedy stare określenie nie współgra z rodzajem nowej działalności, albo w przypadku, kiedy okazuje się, że na rynku już istnieje firma o wybranej przez nas nazwie. Zmiana nazwy firmy pociąga za sobą konieczność spełnienia szeregu obowiązków formalnych.
Jeśli chcemy potwierdzić prawidłowość cen stosowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, musimy zadbać o prawidłową dokumentację cen transferowych, która jest również kluczowym elementem rozliczenia podatku dochodowego. Kogo zatem dotyczy obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych i jak powinna być ona sporządzona? Z artykułu dowiesz się:Co to są ceny transferowe?Kto musi sporządzać dokumentację cen transferowych?Co powinna zawierać dokumentacja cen transferowych?Co grozi za brak dokumentacji cen transferowych?Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych określa, które podmioty zobowiązane są do stosowania cen transferowych, a także nakłada na nie obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych i przekazywania do urzędu skarbowego oświadczenia o sporządzeniu takiej dokumentacji. Obowiązującym kryterium, które określa, kiedy dokumentacja cen transferowych staje się koniecznością, jest łączna wartość transakcji z podmiotem powiązanym w danym roku podatkowym. Przy czym zgodnie ze wspomnianą ustawą ceny transferowe oznaczają rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy. W zakres transakcji kontrolowanych wchodzą między innymi działania restrukturyzacyjne, umowy o podziale kosztów, umowy spółek osobowych czy też umowy o współpracy. Wartość transakcji ustala się na podstawie faktur, umów lub innych dokumentów oraz dokonanych i otrzymanych płatności.
Paszporty szczepionkowe mają umożliwić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie. Do tego niezbędny jest nowy system informatyczny, którego testowanie rozpoczęło się w tym tygodniu. Polska miała nie uczestniczyć w programie pilotażowym, ale ostatecznie rząd zmienił zdanie.Z tego artykułu dowiesz się:Ile państw dołączyło do programu, który testuje paszporty szczepionkoweKiedy system ma być gotowyJakie certyfikaty ma obejmować nowe unijne rozwiązanie