Do Sejmu trafił złożony przez Lewicę projekt ustawy, która umożliwiłaby wprowadzenie emerytur stażowych. Czy to możliwe, by weszły w życie jeszcze w tym roku? Sprawdzamy, ile mogą wynieść nowe emerytury.
Daty wypłacania emerytur zostają z góry ustalone przez ZUS już w momencie składania wniosku o przyznanie świadczenia. Tym bardziej zaskakujące może być, kiedy otrzymamy emeryturę kiedy indziej. W tym miesiącu pojawią się aż dwa przesunięcia. Kiedy emeryci mogą spodziewać się wypłaty świadczenia?
Obowiązujące od ponad 50 lat jedno ze świadczeń emerytalnych ma przejść zmiany. Według propozycji wiceministra rodziny Sebastiana Gajewskiego, ma ono zostać w końcu uregulowane. Zmiany mają jednak objąć również kwotę świadczenia - i tu dobrych wieści już nie ma.
Trwające od dłuższego czasu dyskusje o reformie wieku emerytalnego po raz kolejny zostały podgrzane przez wypowiedź minister ds. równości, Katarzyny Kotuli. Jej kolejna wypowiedź w tym temacie wyraźnie wskazuje, że kierunek rządu w tym kontekście jest mocno jednoznaczny.
Zmiany dotyczące wieku emerytalnego zawsze budzą spore emocje. Zarówno jego podwyższenie jak i obniżenie wiąże się z istotnymi konsekwencjami. Dyskusje wywołuje również nierówna granica wśród kobiet i mężczyzn, a także różnice w wysokości emerytur. Czy kobiety powinny przechodzić na emeryturę w tym samym wieku co mężczyźni? Dane ZUS są niepokojące.
Poza tradycyjną emeryturą, ZUS wypłaca szereg mniejszych świadczeń w ramach licznych dodatków. Komu przysługują i jak je otrzymać? Do niektórych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potrzebuje nawet naszego wniosku i przyzna je automatycznie. Przy innych trzeba się bardziej nagimnastykować.
Nie jest tajemnicą, że osoby powyżej 50. roku życia mogą mierzyć się z większymi problemami ze znalezieniem nowej pracy. A im bliżej do emerytury — tym trudniej. Właśnie dlatego funkcjonuje tzw. wiek ochronny. Kogo obroni przed zwolnieniem?
Już wkrótce ZUS zmieni limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Niektórzy powinni być bardzo czujni. Po przekroczeniu limitu, ZUS może nawet wstrzymać wypłaty świadczenia.
Wiek poniżej progu emerytalnego nie oznacza, że dana osoba nie może liczyć na emeryturę. Niektórzy mogą bowiem otrzymać świadczenie wcześniej od innych. Co więcej - w ostatnim czasie grono to uległo powiększeniu.
Po opadnięciu kurzu wyborczego i rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego okazuje się, że emeryci nie będą mieli wcale tak źle. 2024 rok będzie dla nich oraz ich finansów bardzo pozytywny pod względem wydarzeń, jakie będą miały wkrótce miejsce.
Problemy finansowe polskich seniorów są dość głośnym tematem. Z najnowszych danych wynika jednak, że nastąpiło pewne drgnięcie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że dla emerytów zapaliło się pewnego rodzaju światełko w tunelu.
Już w lutym część polskich seniorów może otrzymać zwrot za zaliczkę podatku dochodowego od 13. i 14. emerytury, a niektórzy otrzymają z tego tytułu nawet ponad 400 zł. ZUS rozpoczął już wysyłkę deklaracji podatkowych do Polaków.
Osoby, które chciałyby zwiększyć wysokość swojej emerytury nie czekając na waloryzację, nie muszą poszukiwać dodatków czy innych świadczeń. Jeżeli bowiem spełniają odpowiednie warunki, wystarczy, że złożą jeden wniosek do ZUS.
Seniorów może czekać spore rozczarowanie. Potwierdził to dr Tomasz Lasocki, mówiąc o najbliższych problemach z emeryturami. Wszystko za sprawą poprzedniego obozu rządzącego„Wysokość 14. emerytury to kolejna pułapka, która została na odchodne zostawiona przez PiS”.
Jeszcze w tym tygodniu ma zostać opublikowany istotny projekt zmian w świadczeniach. Według doniesień medialnych, ma on obejmować obietnice złożone przez koalicję rządząca w kampanii wyborczej.
Wiadomo już, ile w tym roku może wynieść trzynasta i czternasta emerytura. Świadczenia zostaną wypłacone na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Z tym, że zmianie ulegnie wysokość tych świadczeń. Eksperci już teraz wyliczyli, jakie to mogą być kwoty.
Wysokość emerytury jest jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii w kontekście istniejącego systemu emerytalnego. Wielu krytykuje bowiem możliwość otrzymania kwot poniżej minimalnej emerytury. Ile konkretnie trzeba jednak zarabiać, aby zapewnić sobie przeciętną wysokość świadczenia?
Seniorom, którzy nie uiszczają ważnej opłaty w terminie, grożą duże nieprzyjemności. W najgorszym przypadku mowa nawet o wejściu skarbówki do akcji - a to oznacza nic innego, jak zajęcie części otrzymywanego świadczenia emerytalnego i problemy finansowe.
Nadchodzi waloryzacja emerytur. Wizja podwyżki może być jednak dla niektórych seniorów „słodko-gorzka”. Wszystko za sprawą podatku dochodowego od osób fizycznych, w którego próg wejdzie więcej seniorów niż dotychczas.
Wszelkie kwestie związane z podwyżkami świadczeń emerytalnych bardzo często stają się tematem dyskusji wśród społeczeństwa. Jedną waloryzację seniorzy mają zapewnioną i odbywa się ona w marcu. Teraz szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że trwają prace nad stworzeniem rozwiązania, które przyniesie seniorom więcej korzyści.
NA emeryturę w Polsce mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek - 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Od tej reguły są jednak wyjątki i niektórzy mogą zrobić to trochę wcześniej. ZUS musi otrzymać od nich jeden kluczowy dokument, bo inaczej nie wypłaci świadczenia.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich Polaków, którzy posiadają telewizor lub radio. Ogromna część jednak uchyla się od tego obowiązku, a konsekwencje, które się z tym wiążą, mogą być bardzo nieprzyjemne. Także i seniorzy powinni mieć się na baczności, jeśli nie chcą dostać mniejszej emerytury.
Wsparcie dla emerytów w tak wysokiej kwocie jest nie lada gratką dla emerytów. Blisko 3000 złotych rocznie jest sumą, którą można otrzymać po uprzednim spełnieniu określonych warunków. Dodatkowo, konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia.
Oczekiwane przez wielu podwyżki emerytur nie niosą ze sobą wyłącznie pozytywnych wiadomości. Część seniorów będzie musiała bowiem powrócić do opłacania podatków. Cała sytuacja została spowodowana przez obecne przepisy.
Otrzymywanie dwóch emerytur jednocześnie jest uważane przez wiele osób za mit. Tymczasem okazuje się, że nie do końca tak jest. Podwójna emerytura faktycznie bowiem jest możliwa - potrzebne jest jedynie spełnienie odpowiednich warunków.
Seniorzy poszukujący dodatkowych środków do swojej emerytury paradoksalnie nie muszą szukać daleko. Po spełnieniu odpowiednich warunków mogą zyskać więcej pieniędzy. W niektórych przypadkach mowa nawet o kwocie 500 zł.
Wiele osób zbliżających się do momentu przejścia na emeryturę zastanawia się, który moment na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia jest najlepszy. Okazuje się jednak, że najkorzystniejszy termin jest już bardzo blisko.
Część seniorów musi mieć się na baczności i uważnie przejrzeć dokumenty, które dołączają do wniosku o przyznanie świadczenia. Chodzi dokładnie osoby, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Przeoczysz jeden dokument i ZUS nie wypłaci pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.