Zaskakujące słowa padły z ust prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jej opinii, system składek emerytalnych potrzebuje reformy. Zwłaszcza w kontekście umów zleceń.
Wielu emerytów zastanawia się nad tym, jak mogą podwyższyć swoje świadczenie w prosty sposób. Okazuje się, że ten podsuwa im sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który gwarantuje podwyżkę emerytury. Potrzebne jest spełnienie tylko jednego warunku.
Co zrobić, by otrzymać pieniądze z cudzej emerytury? Nie każdy wie, że składki emerytalne także podlegają dziedziczeniu, a na subkontach czeka średnio 29 tysięcy zwrotu. Oto jak się o nie upomnieć.
Wszyscy seniorzy pobierający emeryturę z niecierpliwością czekają na wieści dotyczące tegorocznej waloryzacji ich świadczeń. Teraz Główny Urząd Statystyczny podał kluczowe dane, które zmieniają dotychczasowe prognozy w tej sprawie. Czy seniorzy będą mogli liczyć na większą podwyżkę?
Zaskakujące wieści dla seniorów. Okazuje się, że dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym możemy zyskać nawet trzy razy więcej. Tajemnica tkwi… w obniżeniu swojej pensji.
Trzynastki i czternastki to dodatkowe świadczenie dla seniorów. Po wyborach wielu z nich pewnie zastanawia się, że czy 13. i 14. emerytura zostanie dalej utrzymana. Teraz głos w tej sprawie zabrał jeden z posłów Trzeciej Drogi i stwierdził, że te świadczenia są do likwidacji. Czy nowy rząd pójdzie za radą ekonomisty?
Część osób może świętować. Z początkiem roku w życie weszły zmiany w emeryturach. Możliwe jest przejście na emeryturę w terminie wcześniejszym. Haczyk niestety polega na tym, że z rozwiązania skorzysta niewielu.
Nowy Rok spowodował nie tylko zmiany w płacy minimalnej i powiązanymi z nią podatkami oraz świadczeniami. 1 stycznia w życie weszły również zmiany związane z tzw. 500 plus dla seniora. Nowość, jak się okazuje, jest dość spora.
Daty, w których seniorzy dostają emeryturę są ustalone z góry, dlatego w każdym miesiącu mogą spodziewać się pieniędzy tego samego dnia. W styczniu jednak niektóre osoby może spotkać zaskoczenie: emerytury w pierwszym miesiącu 2024 roku nie będzie.
Trzynasta emerytura, wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, wcale nie jest wypłacana wyłącznie emerytom, w portfelach nie pojawia się po dwunastej, grudniowej emeryturze, a jej wysokość co roku się zmienia. Dlatego sprawdzamy, co przyniesie w tej kwestii 2024 rok.
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2023 r. podpisał nowelizację ustawy dotyczącej emerytur pomostowych. Zmiany weszły w życie wraz z nadejściem nowego roku i sprawią, że wybrane grupy osób będą mogły przejść na emeryturę nawet o 5 lat wcześniej.
Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługujące niektórym seniorom. W ramach tego dodatku można otrzymać nawet 5500 złotych, a wystarczy spełnić tylko jeden kluczowy warunek. Kto może liczyć na wypłatę pieniędzy?
Emerytury i renty, które otrzymują seniorzy, są co roku waloryzowane. Podwyżki świadczeń są odpowiedzią na aktualną sytuację gospodarczą. Jak się okazuje, w 2024 roku emeryci będą mogli liczyć na podwójną waloryzację. Może to być ostatnia taka podwyżka świadczeń.
Abonament RTV są zobowiązani płacić wszyscy, którzy posiadają telewizor lub radio. Coraz więcej osób jednak nie reguluje tej opłaty, co może przynieść im nieprzyjemne konsekwencje. Jak się okazuje, dla seniorów może to oznaczać nawet pomniejszenie świadczenia emerytalnego.
Emerytura może być większa dzięki corocznej waloryzacji, ale to nie jedyna opcja, dzięki której seniorzy zyskają więcej pieniędzy. Niewiele osób bowiem zna ten banalnie prosty sposób na podwyższenie swojego świadczenia emerytalnego. O co dokładnie chodzi?
Seniorzy mogą otrzymywać świadczenie emerytalne z ZUS oraz z KRUS. Jak się okazuje, niektóre osoby mogą także pobierać podwójną emeryturę. Do otrzymania dwóch świadczeń konieczne jest spełnienie kluczowych warunków.
Wraz z początkiem nowego roku, w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. W efekcie wdrażanej właśnie reformy, pieniądze będzie mogło otrzymać aż 7,3 tys. osób.
Do otrzymania emerytury minimalnej konieczne jest spełnienie kluczowych warunków. W nadchodzącym roku seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację, więc wzrosną także najniższe świadczenia pobierane przez seniorów. Kto może otrzymać emeryturę minimalną i ile ona wyniesie w 2024 roku?
Przyszłość renty wdowiej po kilkunastu tygodniach od wyborów parlamentarnych wciąż stoi pod znakiem zapytania. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pomysł ten nadal jest w grze, a rząd z niego nie zrezygnował.
Zaprojektowany przed laty system emerytalny zawiera jeden, bardzo niepokojący element. Jego skutki już za kilka lat mogą spowodować katastrofę emerytalną, jeżeli nie zostaną przeprowadzone pilne zmiany prawne.
Wysokość emerytur osób publicznych budzi ogromne zainteresowanie. Okazuje się, że sporo z nich pobiera świadczenia, które nie są dla nich wystarczające. Jedną z takich osób jest była posłanka, Anna Grodzka.
Odejście współmałżonka nie tylko jest ciężkim przeżyciem - powstaje wówczas konieczność podjęcia decyzji dotyczącej jego emerytury. Wybór jest niestety również powiązany ze świadczeniem, które pobiera wdowa lub wdowiec.
Na wiosnę 2024 roku na seniorów tradycyjnie czekają dwa wydarzenia związane z emeryturami. Pierwsze to waloryzacja świadczenia, zaś drugie - trzynasta emerytura. O ile jednak wypłaty są zagwarantowane, tak poza tym faktem emeryci nie mają za bardzo z czego się cieszyć.
Renta wdowia nie zostanie wypłacona w 2024 roku? Dotacja budżetowa do FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) została zmniejszona w projekcie budżetu na 2024 roku. Przewidywano, że to właśnie te pieniądze zostaną przeznaczone na wypłaty rent wdowich.
Wypłaty grudniowych emerytur przebiegają nieco inaczej, niż w poprzednich miesiącach. Pierwsze przelewy trafiły na konta seniorów już 1 grudnia. Część z nich może liczyć na dodatkowy przelew. To nie koniec niespodzianek.
Choć niepewność była duża, od wtorku 19 grudnia wiemy już, że w budżecie na 2024 rok znajdą się pieniądze na 13. emerytury. Beneficjenci wciąż nie wiedzą jednak, jaka kwota zasili ich konta. Znamy natomiast najbardziej prawdopodobny wskaźnik waloryzacji standardowych świadczeń, od którego to zależy wysokość “trzynastek”. Prezentujemy zatem szacunkowe wyliczenia dotyczące dodatkowej emerytury.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina emerytom, że wszelkich zmian dotyczących konta bankowego należy dokonać w określonym terminie. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy mieć spore problemy z wypłatą świadczenia emerytalnego.
Część emerytów wciąż oczekująca na wypłatę świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być mile zaskoczona. Pieniądze mają bowiem otrzymać jeszcze przed świętami - nawet, jeżeli według planu powinni zobaczyć je na swoich kontach dokładnie 25 grudnia.