“Rzeczpospolita” przekazała, że coraz więcej emerytowanych policjantów może liczyć na wysokie świadczenia. Okazuje się także, że doszło do pewnej absurdalnej sytuacji - do służby brakuje ludzi i jest ich mniej, niż mundurowych na emeryturze.
Zdecydowana większość seniorów czeka z niecierpliwością na wieści dotyczące podwyżek świadczeń emerytalnych i rentowych. Znamy już prognozy wzrostu emerytur z ZUS-u, ale zmiany dotyczą także tych, którzy otrzymują pieniądze z KRUS-u. Padły konkretne kwoty.
Dla wielu może to zabrzmieć jak żart, jednak opóźnienia w wypłacie emerytury są możliwe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam wyjaśnia, dlaczego tak może się stać. Wbrew pozorom, wina nie leży po stronie ZUS, tylko… emeryta.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina - bez tego nie dostaniemy pieniędzy. Zarówno beneficjenci emerytur, jak i rent, zasiłków czy innych świadczeń nie mogą o tym zapominać. Czasu na dopełnienie formalności jest niewiele.
Do przejścia na emeryturę w Polsce, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. W grę wchodzi nie tylko wiek, ale także i staż pracy. Wiele osób z pewnością zastanawia się, na jakie świadczenie będzie mogło liczyć. Takie kwoty należą się po przepracowaniu 10, 20 i 30 lat.
Wielu seniorów z niecierpliwością czeka na dokładne wieści o tegorocznej waloryzacji emerytur. Teraz ekonomista przedstawia swoje wyliczenia dotyczące wysokości podwyżek świadczeń. Okazuje się, że nie będą one aż tak wysokie, jak wcześniej wskazywano.
Na podwyżki emerytur czekają tysiące osób. Wiadomo już, że tegoroczne podwyżki wyniosą minimum 11,9 procent. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, że wiosenna waloryzacja obejmie również świadczenia dla matek.
W Polsce obowiązuje powszechny wiek emerytalny, który jest inny dla kobiet i inny dla mężczyzn. Ostatnio ministra do spraw równości, Katarzyna Kotula zabrała głos w tej sprawie i wyjawiła, czy rząd ma w planach zmiany w tej kwestii. Jej słowa rozwiewają wszelkie wątpliwości.
Jak co roku, w marcu seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację swoich świadczeń emerytalnych. Wysokość tych podwyżek jest uzależniona od kilku czynników. Wiele wskazuje na to, że będą sporo niższe, niż zakładano. Na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy podczas tegorocznej waloryzacji?
Do wypłaty jednego z oczekiwanych przez emerytów świadczeń zostało już niewiele czasu. Na pieniądze może liczyć każdy senior, nie ma również konieczności składania wniosku. Kiedy konkretnie dojdzie do wypłaty świadczenia i ile można otrzymać?
Na ten moment, aby otrzymywać emeryturę trzeba spełniać określone kryteria, przy czym w znacznej większości przypadków opierają się one o osiągnięcie wieku emerytalnego. Od lat postuluje się jednak, by w końcu wprowadzić emerytury stażowe, bazujące na kryterium przepracowanych lat. Zanim to jednak nastąpi, wiele osób już teraz zastanawia się, ile wynosi i komu przysługuje emerytura po 40 latach pracy. Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.
Większość osób, które niedawno przeszły na emeryturę, to osoby, w całości opłacające składki na ubezpieczenie emerytalne w nowym systemie. Zgodnie z tymi zasadami, ich składka była dzielona na dwie części, a jedna z nich trafiała na tzw. subkonto. Wielu z nas błędnie uważa, że pieniądze na nim zgromadzone przepadają w przypadku śmierci płatnika, choć nie do końca jest to prawda. W niektórych przypadkach środki te także podlegają dziedziczeniu.
Tysiące polskich emerytów przez lata otrzymywało niższe świadczenia tylko z powodu tego, w jakim terminie przeszli na emeryturę. Teraz mają dostać swoje pieniądze. Uzbierała się spora suma.
Od początku urzędowania nowej Rady Ministrów, bardzo często w przestrzeni publicznej pojawia się kwestia Funduszu Kościelnego. Według zapowiedzi Donalda Tuska ma on zostać zlikwidowany. W jakim stopniu wpłynie to na emerytury wypłacane księżom?
Już niedługo, bo 16 lutego, emerytów i rencistów czeka zasłużony zwrot podatku. Ile wyniesie i kto powinien się go spodziewać? Kto nie musi wypełniać PIT?
To, ile wyniesie waloryzacja, a zatem również o ile wzrosną emerytury, zależy od kilku czynników. Szczegóły poznamy za kilka tygodni, ale już teraz możemy przygotować się na najbardziej prawdopodobne scenariusze.
Nowy rok przynosi kolejne zmiany dla emerytów. Sprawdzamy, na jakie pieniądze mogą liczyć seniorzy z okazji trzynastej emerytury i co przyniesie waloryzacja.
Nowy Rok oznaczał wejście w życie wielu zmian finansowych. Jedna z nich dotyczyła kwestii emerytur. Nowość jest na tyle spora, że wskazuje na nią sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aby otrzymać świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić konkretne warunki. Wysokość emerytury także zależy od kilku ważnych czynników. Wiele osób z pewnością zastanawia się, w jaki sposób wylicza się świadczenia i co liczy się do stażu pracy. Przedstawiamy szczegóły.
Pobieranie podwójnej emerytury to wymarzony scenariusz dla wielu seniorów. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje naprawdę i wybrane osoby mogą otrzymywać pieniądze z dwóch instytucji - ZUS i KRUS. Kto może liczyć na podwójne świadczenie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić specjalny dodatek do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wybranej grupy seniorów, ale trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Komu konkretnie przysługuje świadczenie i ile wynosi? Wyjaśniamy.
Moment przejścia na emeryturę paradoksalnie ma bardzo duży wpływ na wysokość świadczenia, jakie będzie otrzymywał nowy emeryt. Kiedy najlepiej złożyć wniosek, a jakich terminów unikać, aby cieszyć się wyższą emeryturą?
Emerytura honorowa, która jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi w tym momencie ponad 5 tysięcy złotych. Jest ona wypłacana do końca życia, a to to, do kogo trafi zależy od wieku. Poza tym jest już tylko jeden warunek. Sprawdź, czy masz do niej prawo.
Przejście na emeryturę w większości przypadków dotyczy osób, które mają za sobą spory staż pracy. Mało kto jednak wie, ile konkretnie lat trzeba przepracować, aby móc pobierać minimalne świadczenie. Czy 35 lat jest stażem wystarczającym?
Emerytów, jak co roku, znowu czekają kolejne zmiany. Sprawdzamy, czego mogą się spodziewać seniorzy. Chodzi nie tylko o waloryzację.
Okazuje się, że niektórzy pracownicy będą mogli przejść na emeryturę nieco wcześniej. Są takie zawody, w których nie trzeba pracować aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że istnieje pewien sposób na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Wystarczy tylko skrupulatnie przejrzeć stare dokumenty od pracodawców. To właśnie one mogą sprawić, że seniorzy otrzymają większą emeryturę.
Emerytura honorowa to specjalny dodatek do emerytury, który przysługuje wybranym seniorom. Podlega ona corocznej waloryzacji, a w 2024 roku podwyżka może być naprawdę spora. Jaki warunek trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze? Przedstawiamy szczegóły.