Wraz z nadchodzącym sezonem komunijnym pojawiają się pytania dotyczące odpowiedniego prezentu dla dziecka oraz kwoty pieniędzy, jaką należy umieścić w kopercie. Tradycje i oczekiwania wobec darów na pierwszą komunię świętą ulegają zmianom, z czym wiążą się różnice zdań i sugestie. Jakie kwoty proponowane są przez różne źródła oraz jakie inne formy prezentów są popularne w tym sezonie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już w piątek 20 kwietnia zacznie rozsyłanie przelewów, które trafią do blisko 7 milionów Polaków. Chodzi o wypłatę kultowej już w naszym kraju 13. emerytury. Wiadomo, jakie kwoty zasilą domowe budżety Polaków.
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że posiada w swoim portfelu banknoty, które już nie nadają się do użytku. Chodzi tu o zniszczoną. Okazuje się, że sprzedawcy mogą odmówić jej przyjęcia. Pieniędzy należy jednak wyrzucać, tylko wymienić.
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że posiada w swoim portfelu banknoty warte fortunę. Kolekcjonerzy zwracają uwagę na szczegół, który dla większości społeczeństwa nie ma żadnego znaczenia. Chodzi tutaj o numery seryjne. Za gotówkę z nietypowymi kombinacjami liczb możemy dostać pokaźną sumę.
Polacy coraz częściej rezygnują z płatności gotówkowych. Jednak wciąż spora grupa osób z nich korzysta. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązujących limitach. Nie dotyczą one jednak wszystkich. Przedstawiamy szczegóły.
W ostatnich tygodniach coraz więcej banków ma dla swoich klientów niemiłą niespodziankę. Rosną koszty, a wraz z nimi w górę idą ceny usług bankowych. Za co tym razem zapłacimy więcej?
W dzisiejszych czasach, gdy troska o zdrowie staje się coraz bardziej istotna, każda innowacja w systemie opieki zdrowotnej przynosi nową nadzieję. Dlatego też ogromnie cieszy fakt, że od 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza rewolucyjne zmiany, które obiecują nie tylko ulgę finansową, ale także nowe możliwości leczenia dla pacjentów.
Czas biegnie nieubłaganie, a kalendarz mocno ponagla rodziców i opiekunów dzieci, którzy otrzymują świadczenie 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał właśnie specjalny komunikat, w którym przypomina o tym, że zbliża się krańcowy termin na składanie wniosków o przyznanie wsparcia na nowy okres rozliczeniowy. Ten rozpocznie się już 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2025 r. Chcący zachować ciągłość wypłat, mają coraz mniej dni na dopełnienie formalności.
Z początkiem tego roku Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu nowych limitów płatności gotówką. Teraz stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów. ”Czy rząd popiera zmiany?” Padła ważna deklaracja.
Aż pięć banków planuje w najbliższych dniach przerwy techniczne. Przyczyny są różne, a klienci nie będą mogli w tym czasie skorzystać z niektórych usług. Osoby korzystające z usług których banków i kiedy powinny być przygotowane na utrudnienia?
Zaskakujące przepisy już wkrótce mają wejść w życie. Chodzi o zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty, nad którego wprowadzeniem już od jakiegoś czasu pracuje Unia Europejska. Nowe prawo ma ograniczyć proceder prania brudnych pieniędzy. Co to w praktyce będzie oznaczać dla obywateli UE?
2 marca br. klientów Biedronki spotkała niemiła niespodzianka. W trakcie zakupów zostali poinformowani, że w dniu dzisiejszym zapłacą tylko gotówką. Problem ten może mieć związek z awarią systemu płatności w banku Pekao SA. Sieć przeprosiła za niedogodności.
Z pewnością wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że tzw. drobne to więcej problemów niż korzyści. Podobnego zdania są liczne kraje Unii Europejskiej, dla których grosze i centy to tylko ekonomiczne i środowiskowe utrapienie. Już niedługo reszta wydawana w drobnych ma zniknąć ze sklepów.
Unia Europejska planuje stanowczo ograniczyć możliwości płatności gotówkowych. Nowe przepisy mają za zadanie przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu, omijaniu sankcji czy praniu brudnych pieniędzy. Znamy konkretną kwotę.
We wrześniu 2024 roku należy spodziewać się prawdziwej rewolucji w świadczeniu 800 plus. Jak się okazuje, to właśnie wtedy mają zostać zatrzymane jego wypłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy. Rząd zamierza zaoferować zamiast niego nowe zasady wsparcia.
Zaskakujące doniesienia napływają z Brukseli. Unia Europejska zamierza wprowadzić zakaz płacenia gotówką powyżej pewnego pułapu kwotowego. Powodem jest walka z praniem brudnych pieniędzy.
Usługa ”Płać kartą i wypłacaj” pojawiła się w Biedronce po raz pierwszy pod koniec 2022 roku. Możliwość wypłaty gotówki podczas zakupów cieszyła się jednak niesłabnącą popularnością. Teraz działa już we wszystkich placówkach.
Kto z nas nie był w sytuacji, w której usłyszał od kasjera, że ten nie może nam wydać pełnej reszty i pyta, czy może być “winny grosika”? Takie sytuacje zdarzają się nagminnie, bo choć coraz częściej płacimy np. kartą czy Blikiem, gotówka wciąż pozostaje w użyciu. Warto zatem wiedzieć, że jeśli nie zgodzimy się na drobne ustępstwo wobec kasjera, możemy opuścić sklep z pustymi siatkami. Jak to możliwe? Przepisy są bezwzględne i w żaden sposób nie stoją w takich sytuacjach po stronie klienta.
Niestety, ale sytuacja wielu przedsiębiorców w ostatnim czasie nie jest godna pozazdroszczenia. Znaczna cześć małych firm ledwo wiąże koniec z końcem, będą narażonym na potencjalne problemy finansowe. Na pewien drastyczny ruch zdecydowała się pewna piekarnia z Katowic. Jej właściciele na drzwiach zakładu wywiesili osobliwy list. Niestety, ale w tym konkretnym przypadku ceny gazu okazały się “zabójcze”.
W naszym kraju działa obecnie ponad 21 tys. bankomatów. W sobotę 23 września zaczęło obowiązywać rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony gotówki. Zgodnie z nim 40 proc. bankomatów w Polsce będzie musiało posiadać system IBNS (intelligent banknote neutralisation system). Chodzi zatem o ok. 8,4 tys. urządzeń. Cały proces wiąże się z wysokimi kosztami, a klienci powinni przygotować się na sytuację, w której być może będą musieli wymienić gotówkę.