Integrowanie przeglądarek internetowych z możliwościami dużych modeli językowych to nic nowego. Pierwszych prób dokonywano krótko po sukcesie ChatGPT. Jednak teraz Opera zaprezentowała jako pierwsza coś zupełnie nowego.
Microsoft rozpoczął testy nowej funkcji domyślnej przeglądarki systemu Windows, Edge’a. Tym razem przygotowano coś specjalnego dla tych, którzy lubią pograć na pecetach. W ręce graczy zostanie oddana kontrola nad zasobami, które może zużywać przeglądarka.
Przez lata mieliśmy okazje obserwować, jak kolejne klasy sprzętu peryferyjnego można instalować w komputerach coraz łatwiej. Dziś nawet w przypadku urządzeń skomunikowanych radiowo w większości przypadków parowanie trwa sekundy, po których od razu można przystąpić do eksploatacji. Jest jednak kategoria, dla której czas stanął u zarania historii komputerów osobistych. To drukarki.
Gdy Apple zdecydowało się porzucić procesory Intela na rzecz autorskich układów w architekturze ARM, rozpoczęła się nowa era. Laptopy z układami Mx zaskarbiły sobie serca programistów, przez co ARM-owe stacje robocze trafiły pod strzechy. Niestety, odnaleziono w nich groźną sprzętową podatność, której nie uda się nigdy całkowicie wyeliminować.
Nie jest tajemnicą, że Microsoft od dawna chce pozbawić Windowsa starego Panelu Sterowania i przenieść tamtejsze funkcje do nowego modułu ustawień zaprezentowanego wraz z premierą Windowsa 10. Zabiegi te idą bardzo mozolnie i po niektóre ustawienia nadal musimy sięgać do Panelu. To się ma zmienić już jesienią.
7 marca w życie weszła kolejna partia regulacji stanowionych przez europejski akt o rynku cyfrowym. Zmusiło to producentów oprogramowania i administratorów usług internetowych to wprowadzenia daleko idących modyfikacji w swoich produktach. Wprowadził je już także Microsoft, przez co Windows zyskał nowe możliwości.
Microsoft w ostatnich latach robił wiele, by przenieść swoje oprogramowanie na model usługowy. Zamiast jednorazowego zakupu, mielibyśmy opłacać co miesiąc lub rok subskrypcję za wciąż aktualizowany produkt. Nie przyjęło się to w Windowsie, jednak pewnym sukcesem okazał się subskrypcyjny Office.
W ostatnich latach Microsoft wprowadził wiele zmian w harmonogramie wydawania nowych wersji Windowsa. Najpierw Windows 10 miał być usługą, potem zaczęto wydawać duże nowe wersje raz na pół roku, dziś nowe wersje Windowsa 10 i 11 trafiają do nas co rok. Wiąże się z tym kończenie wsparcia dla starszych wersji systemu.
O jakości aktualizacji systemu Windows można pisać wiele i zapewne byłoby w tym mało pochwał. W zasadzie co miesiąc w toku dystrybucji kolejnych wtorkowych biuletynów bezpieczeństwa dochodzi do problemów czy to z samą instalacją aktualizacji, czy to z działaniem oprogramowania po jej instalacji. Tym razem zepsuto Edge’a.
Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.
Choć widok za oknem świadczy o czymś innym, to do astronomicznego początku wiosny został nam jeszcze nieco ponad miesiąc. Niedługo później przyjdzie nam zmieniać czas na letni. Jak, kiedy i w których urządzeniach zmiany trzeba wprowadzić ręcznie?
Sposób działania Windows Update jest daleki od ideału. Konieczność częstego ponownego uruchamiania komputera, błędy powodowane przez aktualizacje to codzienność użytkowników Windowsa. W przypadku lutowego biuletynu bezpieczeństwa mowa jednak o nowym rodzaju niepowodzenia.
Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.
System operacyjny Windows ma wiele wad, ale jedna z nich szczególnie dotyka nawet przeciętnych użytkowników – jest to uciążliwy system aktualizacji. Nie dość, że poprawki często sam w sobie coś psują w oprogramowaniu, to jeszcze wymuszają przerwę w pracy. Na szczęście Microsoft pracuje nad usprawnieniami w tym zakresie.
Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.
Być może najważniejszą zmianą w Windowsie 11 w stosunku do poprzedniej wersji jest wymóg posiadania w komputerze modułu TPM w wersji 2.0. Sprzętowa obsługa funkcji związanej z bezpieczeństwem i kryptografią, jakiej do działania wymaga najnowszy Windows, jest niestety daleka od ideału. Zabezpieczenia udało się złamać z użyciem ogólnodostępnej płytki PCB.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Microsoft udostępnił nowy program, który ma szansę znaczne zmniejszenie popularnych narzędzi w rodzaju CCleanera. Można dzięki niemu oczyścić pamięć, uporządkować pliki oraz pozbyć się tych już niepotrzebnych i poprawić ogólną kondycję maszyny. Program początkowo dostępny tylko w Chinach teraz może zostać pobrany przez niemal każdego.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.
Wokół higieny pracy elektroniki użytkowej narosło wiele mitów, z których część ma źródła jeszcze w czasie, gdy urządzenia te działały nieco inaczej. Wiele z nich dotyczy ładowania i cyklów pracy laptopów, np. tego, czy i jak często należy całkowicie wyłączać komputer. A być może w ogóle nie trzeba tego robić?
Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.
Wśród części osób pracujących zdalnie popularne jest łączenie pracy z podróżowaniem. Potrafią oni wykorzystać współczesną kulturę pracy i prowadzą de facto koczowniczy tryb życia. Potencjał dostrzegła w tym Japonia, która zaoferuje cyfrowym nomadom specjalny rodzaj wiz dostosowany do ich potrzeb.
W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne.
Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.
World of Tanks od lat jest bardzo popularną grą MMO, która przyciąga setki tysięcy graczy na całym świecie. Dużą popularnością cieszy się także w Polsce. Odpływ graczy jest systematycznie tamowany nową zawartością, jednak twórcy gry mieli podjąć decyzję, że czas pożegnać World of Tanks i skupić się na nowej produkcji.
Wchodzą w życie zapowiedziane jeszcze w połowie zeszłego roku zmiany w pakiecie Microsoft 365 (dawniej Office). Wykorzystywaną od 16 lat czcionkę Calibri zastępuje coś zupełnie nowego. Zmian mogą doświadczyć już pierwsi użytkownicy indywidualni i biznesowi także w Polsce.
Rok 2024 zapowiada się na niezwykle ważny w działalność CD Projekt RED. Producent poinformował, że wyczekiwana kolejna produkcja osadzona w wiedźmińskim uniwersum wejdzie w kolejną fazę rozwoju, a pracę postępują także nad innymi grami.
Przyszłość programu „Laptop dla ucznia” stanęła pod znakiem zapytania. Negatywnie opinie ekspertów to jedno, jednak teraz rząd musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszym problemem – Komisja Europejska po zmianie władzy w Polsce podtrzymuje swoje zastrzeżenia co do finansowania programu.