Amerykański gigant z branży komputerowej ma problemy z pracownikami. Konkretnie z tym, żeby zwabić ich z powrotem do pracy w biurach. Wszystko wskazuje na to, że okres pandemiczny zmienił preferencje i oczekiwania ludzi względem work-life balance. Im szybciej pracodawcy to zrozumieją, tym lepiej.
Decyzja Microsoftu o porzuceniu w pełni autorskiej przeglądarki i zbudowaniu kolejnego klona Chrome okazała się strzałem w dziesiątkę. Po dekadach Windows w końcu dorobił się systemowej przeglądarki z prawdziwego zdarzenia - Edge’a. Właśnie pojawiło się narzędzie, które dodatkowo go udoskonala.
Można odnieść wrażenie, że Microsoft w rozwoju systemu operacyjnego Windows 11 dokonuje eksperymentów na żywym organizmie. Niewiele robi sobie przy tym z wpływu podobnych praktyk na sprawność działania oprogramowania. Pojawił się nowy problem, który drastycznie obniża wydajność komputerów.
Odnaleziono groźną lukę w bezpieczeństwie systemów Windows. Wystarczy, że komputer znajdzie się w zasięgu odpowiednio przygotowanej sieci Wi-Fi, by atakujący mógł wykonywać zdalnie swoje komendy. Problem tkwi w sterownikach, na szczęście Microsoft wydał już odpowiednią łatkę, którą należy niezwłocznie zainstalować.
Posiadacze laptopów HP licznie zgłaszają bardzo poważne problemy ze swoimi urządzeniami. Prawdopodobnie na skutek wadliwej aktualizacji BIOS-u ich komputery przestały się uruchamiać. Problem jest tym poważniejszy, że dotyczy modeli, które mogą być już poza okresem gwarancyjnym.
Na utrzymywaniu jak najdłuższej żywotności akumulatorów w laptopie powinno zależeć każdemu. Rzadsza wymiana to nie tylko przejaw troski o środowisko naturalne, ale też oszczędność pieniędzy. Najlepsze praktyki dotyczące utrzymywania ogniw w optymalne stanie opublikował ASUS.
Szwajcarski startup FinalSpark uruchomił usługę Neuroplatform, w której - przynajmniej według jej dostawców - zleconych obliczeń dokonuje tanka mózgowa. “Bioprocesor” jednych wprawia w zachwyt, innych przyprawia o mdłości.
Wielkimi krokami zbliża się premiera Windowsa 11 24H2 - dużej aktualizacji wnoszącej do systemu nowe funkcje. Już teraz jest ona w fazie testów i, co na tym etapie raczej nie powinno dziwić, sypie błędami. Problem w tym, że spodziewać możemy się ich także po premierze wersji stabilnej.
Microsoft chce, aby laptopy z Windowsem były komputerami napędzanymi sztuczną inteligencją. Na razie sprowadza się do zainstalowania na nich GPT i zapewnienia modelowi odpowiedniego sprzętu, ale już teraz pojawiają się wobec tych planów liczne zastrzeżenia. SI w Windowsie ma być w ocenie ekspertów koszmarem dla prywatności użytkowników.
Wielkimi korkami zbliża się koniec wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 10. Oznacza to, że nie będzie on już otrzymywał żadnych aktualizacji, łącznie z łatkami bezpieczeństwa i stanie się podatny na wszelkie nowe ataki. Microsoft poinformował już o oficjalnym terminie końca cyklu życia “dziesiątki”.
Epic Games przygotował dla graczy kolejną, wyjątkową okazję. Wszystko za sprawą Mega Sale, dzięki której możliwe było otrzymanie kultowej gry Dragon Age Inkwizycja kompletnie za darmo. Nie trzeba było długo czekać – teraz w sklepie firmy możemy dostać kolejny tytuł. Farming Simulator 22 to świetna zabawa gwarantowana, nie tylko dla miłośników farmy.
W sklepie Epic Store jeszcze tylko przez kilka godzin będzie można za darmo uzyskać kultową już grę Dragon Age Inkwizycja. Choć obchodzi ona w tym roku dziesiąte urodziny, to nadal zapewni dziesiątki godzin świetnej, rozbudowanej rozrywki nie tylko fanom RPG-ów.
Badania wykazują, że na naszych komputerach wciąż powszechnie wykorzystywane są programy, które mają odczuwalnie negatywny wpływ na ich wydajność. Rozszerzenia do przeglądarek, bo o nich mowa, to w dużej mierze ogromne spowalniacze, które znacząco uprzykrzają korzystanie z peceta. Na szczęście jest na to sposób.
Duże wydarzenie Microsoftu już za nami. Zgodnie z oczekiwaniami korporacja zaprezentowała nową klasę laptopów, w której główną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja. Zmiany zajdą też w samym Windowsie - SI będzie śledzić wszystkie nasze ruchy i przetwarzać je na swoje potrzeby.
Gwałtowne burze stanowią poważne zagrożenie dla sprzętu elektrycznego w naszych domach. Jak chronić swoje urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz czy odłączanie ich od zasilania jest konieczne?
Część użytkowników Windowsa otrzymuje powiadomienia, które sugerują, że komputer wymaga naprawy. Nie chodzi o żadne internetowe oszustwo, lecz o wskazówkę wyświetlaną przez natywne oprogramowanie. Na szczęście nie ma powodów do obaw - to tylko program Microsoftu wprowadza użytkowników w błąd.
Trojan Grandoreiro wraca i atakuje polskie konta bankowe. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić oszczędności. Złośliwe oprogramowanie, które już wcześniej spowodowało ogromne straty finansowe na całym świecie, teraz ponownie zagraża użytkownikom, tym razem również w Polsce. Jak działa ten niebezpieczny trojan i jak można się przed nim zabezpieczyć?
Pracownik firmy z Kolbuszowej zgubił pendrive z wrażliwymi danymi, co doprowadziło do nałożenia na firmę kary w wysokości 240 tys. zł przez UODO. Mimo zgłoszenia incydentu przez firmę, ujawnione niedociągnięcia proceduralne przesądziły o surowej karze.
Nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy wchodzą w życie już w piątek 17 maja. Dla wielu pracodawców oznaczać to będzie dodatkowe wydatki na nowy sprzęt. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy, które wyposażone są w laptopy. Ucieszą się jednocześnie posiadacze soczewek kontaktowych.
Większość posiadaczy smartfonów dobrze zdaje sobie sprawę, jak wielki apetyt mają korporacje big tech na nasze dane. Zbierane są zewsząd na ogromną skalę, najczęściej w celach reklamowych, lub by sprzedać je dalej, do brokerów. Najpewniej nie inaczej będzie z danymi przetwarzanymi przez Copilota w systemie Windows.
W dniu 17 maja nastąpi rewolucja dla pracowników biurowych, ponieważ nowe przepisy rządowe wymagają kompleksowej reorganizacji stanowisk pracy przy komputerach. Zmiany obejmują nie tylko wyposażenie techniczne, takie jak monitory i klawiatury, ale także meble biurowe, zapewniając większe bezpieczeństwo i wygodę dla pracujących.
Wygląda na to, że słuszne były prognozy, według których rok 2024 będzie tym, w którym sprzedaż komputerów osobistych odbije się w końcu po ogromnym spadku w 2020 r. Choć wzrosty są na razie niewielkie, to mogą napawać optymizmem.
Mimo że Microsoft chce, by jak najwięcej użytkowników korzystało z subskrypcji Microsoft 365, to wciąż dużą popularnością cieszą się dożywotnie licencje Office’a. Microsoft przypomina jednak, że dożywotność w tym przypadku nie oznacza dożywotniego wsparcia.
Microsoft znalazł się pod obstrzałem ze strony byłych pracowników. Doświadczeni programiści, którzy przez lata współtworzyli system operacyjny Windows, zwracają uwagę, jak ociężała jest najnowsza wersja Windowsa 11. Nawet na najlepszym sprzęcie najpopularniejszy system operacyjny na pecetach ma duże problemy z wydajnością.
Wraz z premierą Windowsa 10 Microsoft zaczął otwarcie umieszczać w swoim systemie operacyjnym treści reklamowe. Właśnie zapowiedziano, że w Windowsie 11 będzie ich jeszcze więcej, niż dotychczas. Na szczęście jest sposób, aby ograniczyć ich wyświetlanie. Wystarczy kilka kliknięć.
Rok 2024 r. miał być tym, w którym zacznie się odbudowa sprzedaży na rynku pecetów i ich podzespołów, która drastycznie spadła z powodu pandemii. Towarzyszyć temu miały także spadki cen. Teraz wiemy już, że przynajmniej w obszarze pamięci masowych na spadki cen trzeba będzie zaczekać. Powodem jest trzęsienie ziemi na Tajwanie.
W lutym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zawiesił program „Laptop dla ucznia” i zawiadomił prokuraturę w sprawie ewentualnych naruszeń prawa podczas jego realizacji. Również rodzice uczniów, którzy otrzymali w zeszłym roku laptopy borykają się z problemami - nie jest jasne, czy nie powinni zapłacić podatku od darowizny.
Pod koniec zeszłego roku Microsoft ogłosił, że wszyscy użytkownicy, którzy nie zechcą migrować na najnowszą wersję Windowsa, będą mogli pozostać przy Windowsie 10 i otrzymywać aktualizacje w ramach specjalnego programu rozszerzonego wsparcia, za który przyjdzie jednak płacić. Właśnie poznaliśmy ceny.