Prokuratura złożyła w Sejmie kolejny wniosek o uchylenie immunitetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Marianowi Banasiowi postawiono aż piętnaście zarzutów. Dwa z nich są nowe i dotyczą nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i nadużycia uprawnień. Przypomnijmy, że pierwszy z wniosków utknął w Sejmie zarządzanym przez Elżbietę Witek z PiS.
Marian Banaś - dotąd zwany "pancernym" czy też "krystalicznym" - okazał się w rzeczywistości być człowiekiem uwikłanym w niejedną szemraną sprawę. Jego zniszczona opinia zaczęła działać niekorzystnie na słupki poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, z której to partii się wywodzi. Mimo prób usunięcia prezesa NIK, nie udało się go urzędu pozbawić.Jak donoszą media, fakt, iż Marian Banaś zasiada na fotelu prezesa NIK szkodzi partii PiS, urzędowi prezesa Izby wizerunkowo, ale teraz okazuje się, że państwo na jego działalności traci także finansowo. Ujawnione przez Super Express kwoty nagród, które wydał Marian Banaś w 3 miesiące urzędowania, robią ogromne wrażenie. Pod tym względem przebił samą Beatę Szydło, która jeszcze 3 lata temu przekonywała, że "nagrody rządowi PiS się po prostu należą".
Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli, został teraz wzięty pod lupę przez skarbówkę, jak powiedział portalowi RMF24 Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji, rozwoju i finansów. - Te służby robią wszystko, co do nich należy - poinformował zapewniając jednocześnie, że szczególnie politycy PiS, są bardziej szczegółowo prześwietlane, niż zwykły obywatel. Fiskus ma ponoć sprawdzać, dlaczego Banaś wynajmował swoją kamienicę poniżej cen rynkowych i czy nie miało to na celu uniknięcia płacenia wyższych podatków.
Już w 2016 r. Ministerstwo Finansów z Leszkiem Skibą na czele próbowało działać w sprawie obniżenia stawki VAT-u na ubrania dla dzieci, jednak bez efektów. System podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji, co oznacza, że państwa członkowskie zobowiązane są do przestrzegania zgodności krajowych przepisów w zakresie podatku VAT z regulacjami wynikającymi z prawa unijnego. Obecny minister finansów Marian Banaś ponawia próby obniżenia stawki VAT na dziecięce ubrania i składa wniosek do ministra finansów Republiki Finlandii, w którym apeluje o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT.
Mimo tylu stanowisk, jakie piastował wcześniej Banaś, na opinię o nim pracował najbardziej okres, w którym piastował funkcję szefa KAS. Wcześniej był szefem Służby Celnej. Jednostka ta została zlikwidowana w 2017 r. i tym samym wchłonięta przez struktury KAS, które z kolei nazywa się "zbrojnym ramieniem fiskusa". Obowiązkami Banasia były więc takie rzeczy jak wyszukiwanie i zatrzymywanie przestępców skarbowych, mafii wyłudzających VAT, śledzenie i zamykanie nielegalnych kasyn. Nie ma więc co dziwić się, że Banasiowi wyrósł w tym czasie pancerz. Chociaż bez wątpliwości wpływ na psychikę ma też aktywne trenowanie karate.