Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Ministerstwo Finansów podkreśla, że główne zadania rejestru to przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.- Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego – informuje resort na swojej stronie internetowej. Firmom, które nie wpiszą się do nowego rejestru grożą kary pieniężne, w wysokości nawet do miliona złotych.
Mateusz Morawiecki przejął obowiązki ministra finansów po Marianie Banasiu, który w piątek został odwołany z tej funkcji. Jak podał w piątek na Twitterze resort finansów, na wniosek premiera Andrzej Duda odwołał dotychczasowego szefa resortu.Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał go ze stanowiska - czytamy w komunikacie resortu na popularnym portalu społecznościowym.
PKB z lepszym wynikiem, niż dotąd się spodziewano. Jak się okazuje, dane z Głównego Urzędu Statystycznego przebijają zapowiedzi samej minister finansów Jadwigi Emilewicz. Ta zapowiadała, że wynik powinien wynieść 4,4%, a jak podaje GUS w najnowszym z komunikatów, wynik wzrostu PKB jest lepszy niż dotąd sądzono.W połowie sierpnia GUS w szybkim szacunku wyliczył wzrost PKB o 4,4% rok do roku w drugim kwartale wobec 4,7% rok do roku w kwartale pierwszym. Urząd teraz policzył wszystko dokładniej i wyszło jeszcze lepiej. PKB wzrósł o 4,5%. - cytuje komunikat GUS portal Money.pl.
Już w 2016 r. Ministerstwo Finansów z Leszkiem Skibą na czele próbowało działać w sprawie obniżenia stawki VAT-u na ubrania dla dzieci, jednak bez efektów. System podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji, co oznacza, że państwa członkowskie zobowiązane są do przestrzegania zgodności krajowych przepisów w zakresie podatku VAT z regulacjami wynikającymi z prawa unijnego. Obecny minister finansów Marian Banaś ponawia próby obniżenia stawki VAT na dziecięce ubrania i składa wniosek do ministra finansów Republiki Finlandii, w którym apeluje o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT.
Leszek Skiba zajmie miejsce zdymisjowanego Filipa Świtały. Będzie odpowiadał za wszystkie departamenty podatkowe w Ministerstwie Finansów. Uda mu się uszczelnić system podatkowy?