Słońce w najbliższym czasie może stać się nie tylko źródłem ciepła i światła, ale i rozmaitych problemów. Nasza gwiazda wchodzi właśnie w najbardziej żywiołowy okres swojego cyklu aktywności. Jakie będą tego konsekwencje? NASA mówi o zagrożeniach dla samolotów oraz satelitów, ale i o zapierających dech w piersiach zorzach polarnych.
Dwoje astronautów NASA Suni Williams i Butch Wilmore od 6 czerwca przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kosmosie mieli spędzić najwyżej 8 dni, jednak w kapsule Starliner, którą mieli wrócić na Ziemię, wykryto szereg usterek. Po wielu problemach NASA ogłosiła, że kapsuła przycumowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest wreszcie gotowa do drogi. Powrót Starlinera na Ziemię będzie można śledzić w transmisji na żywo. Co z astronautami?
Największy polski satelita krąży już po orbicie okołoziemskiej. EagleEye otwiera naszemu krajowi szereg nowych możliwości oraz uniezależnia go od zewnętrznych podmiotów. W kosmos wyniosła go rakieta Falcon-9 amerykańskiej firmy SpaceX. Start odbył się w kalifornijskiej bazie Vandenberg.Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zadania ma EagleEye.● Jakie są jego wyjątkowe możliwości.● Dlaczego jest powstanie było tak ważne. ● Jak może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.
Czerwona Planeta może w sobie kryć kolosalne zasoby wody w stanie ciekłym – do takiego wniosku doszli naukowcy dzięki danym pozyskanym z marsjańskiego lądownika Mars Insight NASA. Urządzenie złożone badania na powierzchni planety wykonywało przez cztery lata. Jak się okazuje, zasoby wody, które skrywa Mars, mogą być większe, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrażać. Z tego tekstu dowiesz się:● Co odkrył lądownik Mars Insight.● Gdzie na Marsie ukrywa się woda.● Ile jej jest i jakim cudem tak wiele.● Co to oznacza dla ludzkości.
Kiedy ludzie zajmują się swoimi codziennymi sprawami na Ziemi, daleko stąd, na czwartej planecie od Słońca, łazik Perseverance ciężko pracuje, by pomóc im w znalezieniu odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań stawianych przez ludzkość – czy jesteśmy sami? I właśnie dokonał odkrycia, które może okazać się przełomowe. Naukowcy mówią, że czegoś takiego dotąd nie widzieli.
Dwoje astronautów NASA Suni Williams i Butch Wilmore na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają od 6 czerwca. W kosmosie mieli spędzić najwyżej 8 dni, jednak w kapsule, którą mieli wrócić na Ziemię, wykryto szereg usterek.
Ze względu na zwiększoną aktywność słoneczną w końcu bieżącego, 11-letniego cyklu także nad Polską można zaobserwować zorze polarne. W całym kraju widoczne były w nocy z 10 na 11 maja. Wtedy też udało się je uchwycić na zdjęciu, które właśnie zostało wyróżnione przez NASA jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia.
Były astronauta, ostatni z ”ludzi Księżyca”, nie żyje. Bill Anders zginął w katastrofie lotniczej. NASA wydało oświadczenie w tej sprawie. ”Będzie nam go brakowało”.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA potwierdziła, że obiekt, który spadł na dom w Naples na Florydzie to element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W incydencie nikt nie ucierpiał, niemniej budynek będzie wymagał solidnego remontu.
W lutym bieżącego roku, świat nauki i fotografii kosmicznej został wstrząśnięty niezwykłą wiadomością – 17-letni Polak, zdobył prestiżowy konkurs NASA, prezentując swoje fascynujące ujęcie "Wilczego Księżyca". To wyjątkowe osiągnięcie nie tylko podkreśla talent młodego fotografa, ale również rzuca światło na potencjał i inspirację płynącą z eksploracji kosmosu przez młode pokolenia.
Sukcesem zakończył się ważny test systemu, który już w niedalekiej przyszłości może całkowicie zmienić to, jak komunikujemy się z obiektami w przestrzeni kosmicznej, także tej relatywnie odległej. NASA dowiodła, że z powodzeniem można nawiązać kontakt z miejscami oddalonymi o dziesiątki milionów kilometrów, wykorzystując w tym celu nie radio, lecz światło.
Dobre wieści dla wszystkich obserwatorów nieba, ale nie tylko. NASA opublikowała nową aplikację mobilną, dzięki której każdy, z dowolnego miejsca na świecie, może śledzić to, co dzieje się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2011 roku sonda Juno dokonała interesujących obserwacji na powierzchni ciała Ganimedes, największego satelity Jowisza. Według opracowań dostarczonych przez nią danych znajdują się tam zarówno ślady soli, jak i substancji organicznych.
W Polsce dostępnych jest kilka platform, na których można oglądać rozmaite treści. Działa m.in. Netflix, Disney+ czy SkyShowtime oraz ogrom innych usług tego typu. Wiele z nich drożeje, dlatego warto sprawdzić tę nowość. Jest zupełnie za darmo, bez subskrypcji i reklam.
NASA opublikowała niesamowite zdjęcie dostarczone dzięki misji Juno. “W samą porę na Halloween” napisała NASA w komentarzu do fotografii poczynionej podczas przelotu obok Jowisza. To, co udało się uchwycić, przywodzi na myśl twarz bajkowego Quasimodo. Oto zdjęcie, oraz wyjaśnienie niezwykłego widoku.
Październik w tym roku obfituje w różne astronomiczne wydarzenia. Co jakiś czas pojawiają się na przykład satelity Starlink, które lecąc tworzą widowiskowe zjawisko zwane “kosmiczny pociąg”. Już niedługo miłośników obserwowania nocnego nieba czeka ponadto inny fascynujący spektakl. Tym razem popis dadzą Orionidy. Czym są, kiedy dokładnie ich oczekiwać i w którym kierunku patrzeć?
Na Ziemi wylądowała wyczekiwana przesyłka z kosmosu - próbki planetoidy, która może w przyszłości uderzyć w Ziemię z siłą 22 bomb atomowych. Sprowadzenie kapsuły z drobinami pobranymi z obiektu kosmicznego miało kosztować “tyle, ile wynosi połowa rocznego budżetu Polski”. Teraz otworzono pojemnik i NASA ujawnia pierwsze informacje.
Asteroidy od dawna fascynują naukowców i obserwatorów kosmosu. Nie można jednak zapominać, że stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej planety. W naszym najbliższym otoczeniu, w Układzie Słonecznym, obiekty te krążą wokół Słońca. Przede wszystkim w pasie planetoid, który znajduje się pomiędzy orbitami Marsa a Jowisza.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił niesamowity obraz. Na nowym zdjęciu z teleskopu widać tzw. obiekt Herbiga-Haro. Chodzi o obszar otaczający gwiezdnego “noworodka”. Spektakularne zdjęcie obiegło świat i wzbudziło ogromny zachwyt. Jak wygląda?
Ile zarabiają astronauci w NASA i czy opłaca się narażanie życia dla wypłaty astronauty? To niewątpliwie jedna z najciekawszych ale i najniebezpieczniejszych ścieżek zawodowych na świecie. Praca w przestrzeni kosmicznej choć obecnie jawi się jako bardzo futurystyczna, w przyszłości ma być coraz bardziej powszechna.Ale czy obecnie warto nadstawiać karku, by latać w kosmos? Z pewnością nie może dokonać tego każdy, kto miałby na to ochotę. Proces rekruatcji na astronautę jest bowiem piekielnie ciężki, a przechodzi go zaledwie ułamek z wszystkich tych, którzy biorą w nim udział. Jak podaje Business Insider Polska, w 2017 roku przeprowadzono rekrutację na astronautę do NASA, w której udział wzięło 18,3 tys. osób. Finalnie wybrano jednak grupę 12 z nich. Proces rekrutacji na astronautę jest 74 razy trudniejszy niż ten, który skutkuje dostaniem się na Harvard.