Osoby, które oddają krew mogły skorzystać z dwóch dni wolnego od pracy, a także ulgi na przejazdy PKP. Od 1 lipca w związku ze zniesieniem stanu epidemicznego stracą możliwość taniego podróżowania pociągami.
Wolontariusze wykonują pracę dobrowolnie i bez wynagrodzenia. Osoby, które chcą zaangażować się we wsparcie Oner’a muszą jednak zapłacić kaucję w wysokości 950 zł. Organizatorzy wolontariatu zastrzegają, że opłata jest zwracana.
Fujitsu szuka miejsca pod nową fabrykę, gdzie będą produkowane pompy ciepła. Koncern ma zastanawiać się między Polską a Słowacją – donosi Puls Biznesu. Serwis dodaje również, że budowa tego typu fabryki kosztuje ok. 1 mld zł, a pracę w niej znajduje z reguły ponad tysiąc osób.
Zaczyna się długi weekend majowy. Polacy często organizują wtedy spotkania towarzyskie, których nieodłącznym towarzyszem jest alkohol. Zapytaliśmy psychologa Mateusza Gawińskiego, skąd bierze się przekonanie, że nie da się imprezować bez picia i w jaki sposób można je zmienić.
Niemiecki rząd zaktualizował swoją prognozę dotyczącą wzrostu PKB. Obecnie zakłada się, że gospodarka kraju urośnie o 0,4% w tym roku. Wcześniejsze prognozy mówiły o zaledwie 0,2% wzroście.
Porty deklarują gotowość w transporcie ukraińskiego zboża. Portal money.pl zwraca uwagę, że będzie to spore wyzwanie ze względu na zalegający w portach węgiel z zagranicy.
Młodzi mężczyźni otrzymali wezwania na obowiązkową komisję wojskową. Niektórzy mają się stawić w dniu matur. Wyznaczony termin można zmienić.
Polska wprowadziła czasowy zakaz importu ukraińskich produktów rolnych. Komisja Europejska rozważa podobne rozwiązanie.
W poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która obejmie ok. 230 tys. osób. Konstytucyjny obowiązek stawienia się przed powiatową komisją lekarską będzie dotyczył przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2004 roku.
Eurostat opublikował najnowsze prognozy demograficzne. W przypadku Polski nie ma dobrych wieści - ludność w naszym kraju zmniejszy się o kilka milionów, prowadząc do katastrofy demograficznej.
Na skrzynkach pocztowych nieraz znaleźć naklejoną lub napisaną literę R. Okazuje się, że to ważna informacja dla listonoszy i kurierów Poczty Polskiej. Specjalne oznaczenie jest bowiem związane z usługą żądania doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej.
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział zwiększenie środków na dostęp do szybkiego internetu. Już jesienią uczniowie klas czwartych otrzymają laptopy.
Wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę jest coraz częściej zauważane i komentowane na świecie. Wiele zagranicznych dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie, podkreślając coraz bardziej znaczącą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.
VRG to jedno z czołowych przedsiębiorstw odzieżowych w Polsce. W minionym roku grupa zanotowała najlepsze w swojej historii wyniki finansowe, a wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie jeszcze lepszy, czytamy na stronie money.pl.
Zdaniem holenderskiego dziennika „NRC” Polska w ostatnich latach stała się znacznie silniejsza i jest obecnie „potęgą logistyczną, wojskową i polityczną”.
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP spodziewa się w 2023 r. technicznej recesji. W bazowym scenariuszu zakłada on spadek PKB również w III kwartale tego roku, choć to bardziej z uwagi na tzw. efekt bazy.
Firma informatyczna z Rzeszowa – Asseco – zamierza uruchomić usługę tzw. e-doręczenia. Nasz rodzimy gigant technologiczny miałby ją zaoferować zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Wejście spółki na nowy rynek może stanowić poważną konkurencję dla państwowego operatora – donosi „Rzeczpospolita”.
Już w ten weekend przestawiamy zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 następuje z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca.
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) SA poinformowała kilka dni temu o fali rezygnacji z zakupu węgla z kopalni KWK Budryk. W związku z tym zaapelowała do klientów, którzy posiadają numerki od 1800 wzwyż i w dalszym ciągu chcą zakupić surowiec, by ci zgłosili się w celu ustalenia przyspieszonego terminu odbioru węgla.
Kierowca w Gdańsku zatrzymał samochód, aby udzielić pomocy pieszemu. Dwa miesiące później otrzymał mandat, ponieważ nie opłacił miejsca parkingowego. O sprawie pisze “Dziennik Bałtycki”.
Artur Soboń przekonywał, że Polska ma oferuje konkurencyjne regulacje podatkowe. W 2021 roku z kraju wyemigrowało 12 tys. osób.
W ciągu ostatnich kilku dni, z powodu wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, Warszawa stała się ogniskiem uwagi dyplomatycznej. Prasa europejska, a także analitycy z innych regionów świata analizują poczynania USA oraz starają się rozszyfrować geopolityczną strategię supermocarstwa.
Zdaniem niemieckiego dziennika "Tagesspiegel" od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rola Polski oraz krajów Europy wschodniej na świecie jest coraz istotniejsza. Ogromny wpływ na taką sytuację ma zapewne fakt, że interesy Polski oraz USA w tym regionie świata są zbieżne.
Mimo wielu zawirowań na świecie oraz w kraju, Polska gospodarka odnotowała w 2022 roku wysoki wzrost. Nawet wojna tuż za naszą granicą nie spowodowała - jak wielu analityków przewidywało - recesji. PKB wzrósł o 4,9%.
Niemiecki producent samochodów Mercedes-Benz Group AG planuje inwestycję w wysokości 1,3 miliarda euro na rozbudowę swojej polskiej fabryki w Jaworze.Firma ogłosiła tę informację podczas grudniowej konferencji prasowej, w której uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Podpisano memorandum między firmą a polskim rządem. W fabryce będą produkowane samochody dostawcze(elektryczne). Dzięki rozbudowie istniejącej już fabryki ma powstać aż 1000 nowych miejsc pracy. – Widzimy wyraźnie, jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swój paradygmat operacyjny. Dziś świat mierzy się z wyzwaniami po pandemii, z wojną na Ukrainie i z wyzwaniami technologicznymi – mówił obecny na konferencji premier Mateusz Morawiecki. „Tak znakomite firmy, które zaufały Polsce kilka lat temu, jak Mercedes-Benz, to jednoznaczny wyznacznik tego, jak rozwijamy naszą produkcję, przemysł w Polsce i jak staramy się dla inwestorów polskich i zagranicznych, na równych zasadach, tworzyć jak najlepsze warunki produkcji” – dodał premier.To pierwsza fabryka Mercedesa produkująca elektryczne samochody dostawcze. Obecnie w zakładzie pracuje ponad 1500 osób, w którym produkuje się silniki benzynowe i diesla oraz baterie elektryczne.
Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa NBP pod względem PKB na głowę, Polskę oraz Francję nie dzieli wcale tak duża przepaść, jak wielu się wydaje.Uważa on, że pod względem standardu życia ( PKB na głowę) nasz kraj będzie na tym poziomie co Francja już w 2030 roku, czyli za siedem lat.Różnica między Polską, a naszymi sąsiadami z południa Europy – Włochami czy Hiszpanią , jest jeszcze mniejsza i ”pościg” za nimi, powinien zakończyć się znacznie szybciej.
Niedawno został opublikowany ranking Europejskiego Centrum Badań Ekonomicznych. Nasz kraj zajmuje w nim lepszą pozycję niż Niemcy, jeżeli chodzi o konkurencyjność firm rodzinnych.
Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że pod względem PKB na głowę, Polskę oraz kraje takie jak Hiszpania czy Włochy dzieli już niewielka różnica. Polska powinna je dogonić w najbliższych kilku latach.