“Polska nauka tonie” - taki dramatyczny komunikat opublikowała pod koniec września Polska Akademia Nauk jako odpowiedź na sytuację w IDEAS NCBR i samym PAN-ie. O tym, że nauka i rozwój nie były priorytetem w pracy nad ustawą budżetową, może także świadczyć wysokość dotacji, jaką ma otrzymać Narodowe Centrum Nauki. Ostatecznie kwota nijak ma się do tej, o jaką wnioskowało ministerstwo nauki.
Nowe dyrektywy unijne, nowe ustawy krajowe i nowe cele firm. Z wszystkim tym muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy, a na horyzoncie już pojawiło się nowe wyzwanie — raportowanie ESG. Kiedy nowe przepisy obejmą również firmy w Polsce? Czy ESG niesie za sobą korzyści dla biznesu? Za nami pierwsza z cyklu trzech debat poświęconych tematyce ESG. Eksperci podjęli zagadnienia kryjące się pod literą E (ang. Environmental), związane z ochroną środowiska, redukcją śladu węglowego oraz dążeniem do neutralności klimatycznej polskich firm.
3,26 miliony złotych. Dokładnie taką kwotę w ramach pożyczki otrzymała firma SUNEX S.A. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy gigantyczny — choć chwilowy — bonus finansowy dla spółki w tym roku. Po co firmie dodatkowe środki?
Elevator pitch, czy też elevator speech, to określenie krótkiej i zwięzłej przemowy mającej na celu zaprezentowanie odbiorcy swojej firmy, pomysłu na biznes czy innego ważnego projektu. Skąd wzięła się ta nazwa i czy należy ją rozumieć dosłownie jako pogawędkę w windzie? Oczywiście tytułowa winda jest tylko metaforą, obrazującą taką sytuację: wsiadasz do windy razem ze swoim szefem, dyrektorem korporacji, niezwykle zajętym i trudno dostępnym człowiekiem i masz niepowtarzalną okazję, żeby zaprezentować mu swój pomysł. Twój czas to zaledwie te kilkanaście sekund, może minuta, zanim winda zatrzyma się na docelowym piętrze i oboje ją opuścicie. Jak by mogła brzmieć twoja elevator speech?
Rolnictwo oraz małe i średnie firmy technologiczne z branży rolnej i spożywczej mogą liczyć na nowe wsparcie. Powstaje fundusz, który będzie inwestował w innowacje, które mają zrewolucjonizować rynek polskiego rolnictwa. W projekt zaangażowana jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przez swoją spółkę zależną GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przyglądamy się szczegółom nowej spółki
PKN Orlen już wkrótce otworzy swoją spółkę-córkę Orlen China. Ma ona koncentrować się na sprzedaży olejów silnikowych. Jednak, jak zapowiadają władze polskiego giganta, to tylko początek. Plany są bardzo poważne i dalekosiężne. Czy PKN Orlen ma szanse zdobyć chiński rynek? Do tej pory swoje oleje silnikowe sprzedawał na tym rynku za pośrednictwem partnerów handlowych. Decyzja o utworzeniu własnej filii świadczy o ogromnym popycie na polskie produkty.
Polska jeszcze w 1989 roku, wychodząc z komunizmu, mogła mówić o jednym z najbiedniejszych narodów w Europie. Bogactwem na głowę biła nas Bułgaria, Białoruś czy Ukraina. Obecnie to właśnie te kraje są daleko za Polską w kwestii gospodarki, a sami Polacy gonią po rozwój na poziomie Stanów Zjednoczonych.Mamy powody do dumy, jak przekonuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. II RP nawet po 20 latach istnienia, a także PRL po 25 latach istnienia nie była w stanie zrobić tego, co udało się III RP w ciągu 30 lat. Zarówno w II RP jak i w PRL poziom życia w Polsce odpowiadał jedynie około 20% tego, jak żyło się w USA. Na ten moment możemy mówić już o 51% rozwoju Polski w stosunku do Stanów Zjednoczonych.